ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۰۸:۳۴ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۴

ستاره مكتب اصفهان در چهارمين شب آواز ایرانی مي‌خواند

ریتم نو: استاد محمدتقی سعیدی مدرس و خواننده مكتب آوازي اصفهان در چهارمين شب آواز ايرانی به اجرای آواز می‌پردازد.
محمدتقي سعيدي ولاشاني

به گزارش روابط عمومی مرکز موسیقی، چهارمين شب آواز ایرانی شنبه 28 شهريورماه با حضور اساتید، هنرجویان و علاقه‌مندان آواز و موسیقی ایرانی از ساعت 18 در سالن سوره حوزه هنری برگزرا می‌شود که در يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي چهارمين نشست ماهانه شب آواز ایرانی ؛ استاد محمدتقی سعیدی مدرس و خواننده مكتب آوازي اصفهان به اجرای آواز می‌پردازد.


 آواز اين هنرمند پیشکسوت را استاد شهرام ميرجلالي، نوازنده شناخته‌شده تار همراهي مي‌كند.


استاد محمدتقی سعیدی ولاشانی 63 ساله، به جز آواز  تبحري هم در نواختن سه‌تار، تار و تنبك دارد. ايشان در هنر خوانندگي تحت تعلیم استادان تاج اصفهانی و مرحوم میرزا علی آقا ترکیان نیم‌تاج اصفهانی قرار داشته است. جناب سعيدي فعالیتش را از سن 8 سالگی نزد پدرش عباس‌علي سعيدي ولاشاني که خود از خوانندگان مکتب اصفهان بود با شرکت در مراسم تعزیه که اصطلاحاً به آن بچه‌خوان می‌گویند آغاز كرد و از همان کودکی مورد تشویق پدرش و اساتید تعزیه من‌جمله مرحوم میرزاعلی آقا نیم‌تاج اصفهانی قرار گرفت. مرحوم نیم‌تاج وی را از 12 سالگی تحت تعلیم قرار داد و برای آموختن دستگاه‌های موسیقی و ردیف به ايشان همت گماشت. سال 1351 روزنه‌ای از افق دنیای واقعی موسیقی ایرانی به رویش گشوده شد و با اعلام رادیو تلویزیون مرکز اصفهان جهت پذیرش هنرجو به اين سازمان مراجعه و برای اولین بار زنده یاد تاج اصفهانی را زیارت کرد و مورد پذیرش ایشان واقع شد.


سپس در مرکز فرهنگی بیشه اصفهان مشغول فراگرفتن ردیف شد و تا سال وفات آن استاد (آذر ماه 1360) در خدمت ايشان مشغول به یادگیری هنر و اخلاق بود. دیگر اتفاق بزرگ در سال 1353 برای جناب سعيدي رخ داد و آن هم شرفیاب شدن به هنرمند یگانه و نامی زنده‌یاد استاد حسن کسائی بود که زندگی هنری او را تحت تاثیر قرار داد و با سبک خوانندگی مکتب اصفهان بيش از پيش آشنا شد. از اوایل انقلاب نيز در نزد همين استاد بزرگوار  به فراگیری سه‌تار مشغول شد. استاد سعيدي از سال 1354 همکاری خود را با رادیو و تلویزیون آغاز کرد و با اساتید بزرگي چون زنده‌یادان جلیل شهناز، احمد عبادی و حبیب‌الله بدیعی در تهران و استاد نعمت‌الله ستوده (نوازنده و سازنده تار و سه تار) در اصفهان برنامه‌های مختلفی اجرا كرد که هم اکنون نسخه‌های ضبط‌شدة آن به يادگار مانده است.

سال 1369 در خدمت دو استاد بزرگ، زنده‌یادان حسن کسائی و جلیل شهناز سفری به چند کشور اروپایی داشت و ضمن اجراي چند برنامه به خصوص در رادیو، فعاليت‌هايي را در عرصه تدریس آواز آغاز كرد که تاکنون کم و بیش ادامه دارد . این استاد عزیز و گرانقدر یكی از نام آوران و از افتخارات ولاشان و تعزیه ولاشان و اصفهان است  و ضمن فعالیت در انجمن تعزیه اصفهان، در سوگواره‌های تعزیه از ایشان به عنوان داور بهره می‌برند.

در برنامه شب آواز ایرانی که با هدف تجلیل از پیشکسوتان و معرفی چهره‌های جدید شکل گرفته قسمت‌هاي دیگری نيز از سوی مرکز موسیقی و مركز محافل و جشنواره‌هاي حوزه هنری تدارک دیده شده‌است. اخبار تکمیلی در وب سایت مرکز موسیقی حوزه هنری به نشانی www.musicenter.ir به اطلاع عموم می‌رسد. علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های 88897546 و 88895546 تماس حاصل فرمایند.

چهارمين شب آواز ایرانی شنبه 28 تیر ماه ساعت 18 در سالن سوره حوزه هنری واقع در انتهای خیابان سمیه  نرسیده به حافظ برگزار می‌شود. ورود به این برنامه برای تمام علاقه‌مندان آزاد است.

 

منبع : ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه