ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۹:۵۳ - ۰۴ دی ۱۳۹۸
اشتراک‌های موسیقی ایران و عثمانی

استادان ترکیه در تهران سمینارِ موسیقی برگزار می‌کنند

پروفسور علی کافکاسیالی و یاووز سِلیم کافکاسیالی دو استاد برجسته ادبیات، تاریخ، فرهنگ و موسیقی ترکیه هستند که برای برگزاری سمیناری با محوریت موضوع‌های موسیقی به ایران می‌آیند.
به گزارش ریتم نو، به دعوت گروه اتنوموزیکولوژی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران، پروفسور علی کافکاسیالی (زبان‌شناس) و دکتر یاووز سِلیم کافکاسیالی (اتنوموزیکولوگ) از کشور ترکیه به ایران می‌آیند تا سمیناری علمی – پژوهشی برگزار کنند. این سمینار در روز شنبه 7 دی 1398 از ساعت 14 تا 18 در دانشگاه تهران - کلاس 1 برگزار می‌شود.
موضوع سخنرانی پروفسور علی کافکاسیالی رییس دانشگاه آتاتورک، درباره‌ی سماع و موسیقی خواهد بود. همچنین دکتر یاووز سِلیم کافکاسیالی با نگاهی تطبیقی به موسیقی ایران و عثمانی، به اشتراک‌های این دو موسیقی خواهد پرداخت.
یاووز سِلیم کافکاسیالی فوق دکترای موسیقی و رئیس کنسرواتوار دولتیِ کافکاس کارس است. او در تز دکترایش بخش‌هایی از موسیقی ایران و به خصوص عاشیق‌های ایرانی را بررسی کرده است. یکی از کتاب‌های اخیرش درباره شناسایی مقام‌ها و آوانگاری موسیقی ترکان قاراپاپاق در منطقه نقده یا سولدوز است.
همچنین پروفسور علی کافکاسیالی بنیانگذار فستیوال جهانی فرهنگ، موسیقی و ادبیات ترکان جهان است که چند دوره این جشنواره را با موفقیت و با حضور بیست کشور جهان برگزار کرده است. دور پنجم این فستیوال در ترکیه برگزار و به نام پروین بهمنی نامگذاری شد.
پروفسور علی کافکاسیالی در حال حاضر رئیس دانشکده فن و ادبیات کازم گارابیکر ارزروم است و پیش از این هم رئیس کل مجتمع دانشگاهی فن و ادبیات دانشگاه گیریسون بود. علی کافکاسیالی در دوره‌ی دکترایش در شش جلد کتاب به بررسی آنتولوژی زبان ترکان ایران پرداخته است. او کتاب‌هایی درباره عاشیق‌های موسیقی ایران دارد. کافکاسیالی در همکاری با دامون ششبلوکی و پروين بهمني(احياگر موسيقي اوريجينال عاشيق‌هاي قشقايی) کتابی درباره موسیقی عاشیق‌های قشقایی و منظومه‌های از بین‌رفته‌اش منتشر کرده است.
در سفرِ این دو استاد برجسته ترکیه‌ای به ایران قرار است، طبق صحبت‌هاي صورت گرفته مابين استادان ترکیه‌ای، مدير انجمن موسیقی، مدیرکل دفتر موسيقي، دكتر صدري و دامون شش بلوكي؛ تفاهم‌نامه‌هایی با انجمن موسیقی؛ دفتر موسیقی وزارت ارشاد، فرهنگستان هنر و گروه اتنوموزیکولوژی دانشگاه تهران درباره تبادلات حوزه موسیقی علمی و پژوهشی بین دو کشور امضا شود.
حضور در این سمینار برای عمومِ علاقه‌مندان آزاد است.
استادان ترکیه در تهران سمینارِ موسیقی برگزار می‌کنند
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه