ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۹۶۱۰
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۹ - ۰۴ آذر ۱۳۹۸

آیین افتتاحیه دومین جشنواره دانشجویی موسیقی صبا برگزار شد

آیین افتتاحیه دومین جشنواره دانشجویی موسیقی صبا شامگاه شنبه 2 آذرماه و با حضور جمعی از دانشجویان و اساتید موسیقی در تالار فارابی دانشگاه هنر تهران برگزار شد.

به گزارش ریتم نو، در ابتدا علی توکلی که اجرای این برنامه را برعهده داشت، به پشت تریبون آمد و ضمن خوشامدگویی به حضار، از آن‌ها درخواست کردتا با توجه به درگذشت استاد حسین دهلوی یک دقیقه سکوت کنند.
سپس دکتر بابک خضرایی مشاور بخش پژوهشی جشنواره موسیقی صبا به روی صحنه آمد و متنی را در مورد استاد حسین دهلوی قرائت کرد.
اجرای گروه همنوازان کردستان از بخش های بعدی این رونمایی بود.

 

آیین افتتاحیه دومین جشنواره دانشجویی موسیقی صبا برگزار شد


بخش دیگر این مراسم به صحبت‌های دکتر حمید عسکری ریاست دانشکده موسیقی دانشگاه تهران اختصاص داشت و وی با تشویق حضار به روی صحنه آمد و گفت: از پاییز سال 96 سیمرغ جشنواره موسیقی صبا به پرواز درآمد. به این دلیل از واژه سیمرغ استفاده می‌کنم که در این دو سال با وجود دشواری‌ها، سختی‌ها و پیچیدگی‌های فراوانی روبه رو بودیم. دراین مدت قیمت دلار رشد سه الی چهار برابری داشت، قیمت بنزین سه برابر شد و در یک هفته گذشته شبکه اینترنت جهانی در ایران با قطعی روبه رو بود.
او ادامه داد: همین قطع شدن اینترنت باعث شد برخی از مهمان‌هایی که قرار بود از خارج از کشور در این مراسم حضور پیدا کنند، این امکان برایشان فراهم نشود و ما از حضور آن‌ها در دومین جشنواره موسیقی صبا محروم شویم. اما دومین دوره این جشنواره به نقطه‌ای رسید که با استقبال گرم و حضور شما عزیزان دانشجو به افتتاح شد.
وی افزود: سیمرغ جشنواره موسیقی صبا در دو سال گذشته مراحل سختی را سپری کرد و باید به این جوانان خلاق، خوش ذوق و با پشتکار جانانه تبریک گفت که نهایتاً کار را به این نقطه رساندند. خیال مهم‌ترین عنصر هنر است و هنرمند با خیالش از مابقی افراد جدا می‌شود و همهما می‌خواهیم دنیای بهتری داشته باشیم و خیال ما، خیال دنیای بهتر است.
عسکری همچنین گفت: جشنواره‌ای را با این نظم، دقت و پراکندگی و گستردگی برگزار کنند. صمیمانه قدردان دانشجویان عزیز دانشکده موسیقی دانشگاه هنرو سایر دانشجویان دیگر هستم و همچنین از همکاران عزیزم در دانشکده موسیقی و دست‌اندرکاران جشنواره موسیقی صبا نیز کمال تشکر را دارم.

 

آیین افتتاحیه دومین جشنواره دانشجویی موسیقی صبا برگزار شد


پس از صحبت‌های دکتر عسکری، محمدرضا تفضلی مشاور هنری جشنواره به روی صحنه آمد و با علی توکلی مجری مراسم به گفتگو پرداخت و تفضلی در این گفتگو برنامه‌های دومین دوره جشنواره موسیقی صبا را تشریح کرد.
بخش دیگر مراسم افتتاحیه دومین دوره جشنواره موسیقی صبا به دونوازی پیانو (مروارید آقاپور) و گیتار (محمود محب زاده) اختصاص داشت و این دو هنرمند دقایقی به اجرا پرداختند.
اجرای گروه کُر آوای ماهان به سرپرستی نیما فاتحی نیز بخش دیگر این مراسم بود که این گروه به اجرای 5 قطعه پرداخته و اجرای بی نقصی را به نمایش گذاشتند.
سپس پوریا رمضانیان دبیر دومین جشنواره موسیقی صبا نیز با دعوت مجری برنامه به پشت تریبون آمد و ضمن خوشامدگویی به حضار، دقایقی به صحبت پرداخت و گفت: بنده شب گذشته متنی انتقادی و گلایه آمیز را آماده کرده بودم که به عنوان دبیر جشنواره در مراسم افتتاحیه دومین جشنواره موسیقی صبا قرائت کنم اما به دلیل اینکه در ابتدای مراسم دکتر بابک خضرایی متنی را در مورد استاد حسین دهلوی قرائت کردند و به عنوان یک موسیقیدان مجدداً به روحیات او تأمل کردم به اینکه علی رغم تمام بی انصافی‌هایی که در حق این بزرگمرد تاریخ موسیقی ایران گذشت، اما با استقامت و تحمل این زندگی را گذراندند، مواجه شدم و پس از آن جناب آقای دکتر حمید عسکری ریاست دانشکده موسیقی دانشگاه هنر مسائلی که در این دو سالی که جشنواره موسیقی صبا برگزار شد، مطرح کردند و برعکس بنده که می‌خواستم این مسائل را با اخم بیان کنم اما او با لبخند بیان کردند، همین طور پس از شنیدن قطعات گروه کُر اوای ماهان به سرپرستی نیما فاتحی که فضای موسیقایی و روحانی ایجاد کرده اند، فکر می‌کنم به خودم اجازه ندهم که این متن راقرائت کنم. بنده مسئولیت تمام اتفاقات جشنواره را عهده دار هستم و وظیفه خودم می‌دانم که از تک تک شما عزیزان تشکر کنم که از جشنواره موسیقی صبا حمایت کردید و امیدوارم که تا پایان جشنواره باما همراه باشید و اگر قصوری بود، مقصر آن بنده هستم.

 

آیین افتتاحیه دومین جشنواره دانشجویی موسیقی صبا برگزار شد


سپس سیاوش مهرآیی دبیر بخش میان رشته‌ای جشنواره و سرپرست تیم طراحی گرافیک نیز به روی صحنه رفت و لحظاتی به صحبت پرداخت.
در اواخر این مراسم نیز کارن کیهانی و هادی مجیدی به روی صحنه آمدند و با مجری برنامه به گفتگو پرداختند و این دو برنامه‌های اختتامیه جشنواره موسیقی صبا و یادبود استاد پرویز مشکاتیان را تشریح کردند.
اجرای قطعه‌ای از دکتر مجید تحریری با نام "بیدار شو" با حضور 2 خواننده تنور (سهراب شهیدی و حسین محرمی) و 1 یک خواننده باس (علی علائی)، حسن ختام مراسم افتتاحیه دومین جشنواره موسیقی صبا بود و تم اصلی این اثر نیز برگرفته از قطعه مثنوی افشاری استاد محمدرضا شجریان بود.
در انتهای برنامه نیز از تیزر این جشنواره رونمایی صورت گرفت.

منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه