ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۱:۱۸ - ۲۲ تير ۱۳۹۸
گذر از سانتی مانتالیسم به متانتی آگاهانه

کنسرت موسیقی عامیانه ایرانی برگزار شد

گروه مهربانی به سرپرستی سلمان سالک شب گذشته کنسرت موسیقی عامیانه ایرانی را در فرهنگسرای نیاوران برگزار کرد.
کنسرت موسیقی عامیانه ایرانی برگزار شدبه گزارش ریتم نو، گروه «مهربانی» به سرپرستی سلمان سالک شب گذشته جمعه 21 تیر 1398 در فرهنگسرای نیاوران به صحنه رفت. این کنسرت با عنوان موسیقی عامیانه ایرانی برگزار شد.
این کنسرت با استقبال علاقه مندان به موسیقی همراه بود. از نکات جالب این کنسرت، همراهی مردم در خواندن تمام ترانه های این کنسرت بود. گروه مهربانی کنسرت موسیقی عامیانه ایرانی را بدون خواننده برگزار کرد اما مخاطبان حاضر در سالن، تمام قطعه ها را با گروه همخوانی کردند.
در این کنسرت قطعه هایی از علی تجویدی، سعید مهناویان، همایون خرم، مجید وفادار، عبداله جهان پناه، محمد حیدری، نعمت آغاسی، اسفندیار منفردزاده، حسین همدانیان و مرتضی احمدی به همراه چند قطعه محلی اجرا شد.
پیمان قدیری و سلمان سالک تنظیم این قطعه ها را برعهده داشته اند.
میرعلیرضا میرعلی نقی پژوهشگر و منتقد با سابقه عرصه موسیقی درباره اجرای شب گذشته گروه مهربانی یادداشتی نوشته که در ادامه متن این یادداشت را می خوانید:

کارکردها و موقعیت ها 
«موسیقی، فرآیندی است که در ارتباط متقابل کارکردها و موقعیت ها، معناهای خاص خود را می یابد. این ارتباط متقابل تا حدی؛ به عناصری که ساخت و اجراهای آن قطعه موسیقی را تشکیل داده اند، وابسته است. بررسی این عوامل، بیشتر به حوزه های جامعه شناختی و روانشناختی مربوط می شود و کمتر به عناصر صرفاً موسیقایی بر می گردد. از این رو، جابجایی متنوع این عوامل می تواند معناهای متفاوت و تازه ای را در ذهن شنونده ایجاد کند. البته اگر عامل بسیار نیرومند بازتاب شرطی و تداعی ها و حافظه انسانی را نیز همیشه در این ارزیابی ها در نظر داشته باشیم. چرا که زندگی بدون ارجاعات، فاقد معنی است و از سوی دیگر، تکیه کردن صرف بر حافظه و خاطره، دیدگاه ما را سرود و از کشف معناهای تازه، محدود می کند.
قطعاتی که در این برنامه، دستمایه کار گروه مهربانی به سرپرستی سلمان سالک قرار گرفته، متعلق به حوزه ای از ترانه های مردمی صد سال اخیر است که شهرت عام و خاص دارند. برخی از آنها با کلام شان به یاد می آیند، برخی با خاطرۀ اجرایشان در برخی اماکِن تفریحی روزگاران دور، و بعضی هم با خاطره فیلم های ایرانی قدیمی و تصاویر سیاه و سفید، در آمیخته اند. فرآیند امشب، به هیچکدام از آن ها تکیه ندارد، موقعیت اجرای آنها تالار ویژه اجرای موسیقی است، از کاربرد کلام هایشان، صرفنظر شده تا کارکرد موسیقایی شان افزوده و افزونتر شود، شیوه اجرا از سانتی مانتالیسمی افسار گسیخته به متانتی آگاهانه میل کرده، بدون این که شیرینی ذاتی آنها را به خاطر جدیتی عبوس، ضایع کند. در این اجرا، می توانیم این قطعات را از نو بشنویم و حلاوت زیر و بم های ساده و صمیمی شان را از نو بچشیم. هرچه بیشتر، بهتر.»
سلمان سالک نوازنده تار و سرپرست گروه، پیمان قدیری نوازنده ویلن و گیتار، علی درویش نوری نوازنده بم تار و عود، کوروش حجازی نوازندده تنبک و تمپو  و علیرضا مصدقی نوازنده سازهای کوبه ای، اعضای گروه «مهربانی» را تشکیل می دادند.
کنسرت موسیقی عامیانه ایرانی سال گذشته در تالار رودکی برگزار شد و اجرای شب گذشته تمدیدی برای آن اجرا بود. اجرای شب گذشته گروه «مهربانی» چند مهمان ویژه داشت که می توان به حضور استاد جمشید عندلیبی، سیدمصطفی تاج زاده و همسرش فخرالسادات محتشمی پور اشاره کرد.
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: