ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۸ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
با آهنگسازی سلمان سالک و تنظیم عباس آزاد؛

آلبوم "گوهر جان" با صدای وحید تاج رونمایی می‌شود

آلبوم موسیقی «گوهر جان» با آهنگسازی سلمان سالک، تنظیم عباس آزاد و با صدای وحید تاج، اواخر هفته جاری رونمایی می‌شود.
آلبوم به گزارش ریتم نو، آلبوم موسیقی «گوهر جان» با آهنگسازی سلمان سالک، تنظیم عباس آزاد و آواز وحید تاج، جمعه 31 خرداد 1398 از ساعت 18:00 در شهر کتاب الهیه رونمایی می‌شود.
سخنران اصلی این مراسم محمد مرآتی دکترای انتوموزیکولوژی از فرانسه و استاد دانشگاه هنر است.
آلبوم «گوهر جان» شامل دو لوح فشرده است که در آن قطعاتي به آهنگسازي سلمان سالك به همراه چند تصنيف قديمي اجراشده كه عباس آزاد آن‌ها را در قالب اركسترال تنظيم كرده است.
بخش نخست این آلبوم شامل قطعه‌های «صدای بال ققنوسان» با شعری از شفیعی کدکنی، ساز و آواز بیات اصفهان و دشتی با غزلی از حافظ، درد گنگ با شعری از هوشنگ ابتهاج، ساز و آواز عشاق  و فرود به  همایون با غزلی از حافظ و «آواز بلند» با شعری از هوشنگ ابتهاج است.
همچنین بخش دوم این آلبوم شامل چهار تصنیف از آهنگسازان قدیمی است؛ «گوهر جان» با شعر و آهنگی از محمدعلی امیر جاهد در وصف استاد ابوالحسن صبا، «جان فزا» اثری از سید جواد بدیع زاده، «دیده و دل» با آهنگسازی عبداله جهان پناه و «فصل خزان»اثری از عبداله خادم میثاق. 
نوازندگان سازهای ایرانی در این آلبوم عبارت‌اند از: پویا سرایی نوازنده سنتور، پاشا هنجنی نوازنده نی، سلمان سالک نوازنده تار، علیرضا دریایی نوازنده کمانچه، مجید علیزاده نوازنده تنبک و دف.
همچنین نوازندگان سازهای کلاسیک در این آلبوم عبارت‌اند از: علی جعفری پویان، میثم مروستی، میلاد عالمی نوازندگان ویلن، میثم مروستی، کاوه تسعیری نوازندگان ویلن آلتو، کریم قربانی و آتنا اشتیاقی نوازندگان ویلن‌سل، ناصر رحیمی نوازنده فلوت، داریوش بیژنی نوازنده کلارینت، پویان رمضانی نوازنده پیانو.
صدابرداری، میکس و مستر آلبوم «گوهر جان» را پویان رمضانی بر عهده داشته است. عکاس این آلبوم معین هاشمی نسب و طراحی و گرافیک را حامد حکیمی انجام داده است.
میر علیرضا میرعلی‌نقی که از پژوهشگران باسابقه موسیقی ایران است، در راستای معرفی آلبوم «گوهر جان» یادداشتی نوشته که در ادامه متن آن را می‌خوانید:
کلاسیک سازی در دو فضای مجاور
ساخته‌های سلمان سالک از دو جنبه قوی برخوردار هستند که مشخصۀ موسیقی کلاسیک ایرانی است: تسلّط ردیف در نغمه‌ها و تسلّط شعر کلاسیک فارسی در کلام. می‌توان گفت که آثار با کلام او علی‌رغم احساس خوب و قالب‌های خوش ساختی که دارد،  آثاری هستند شعر- محور، که موسیقی چون هاله‌ای دور آن را آذین بسته است.
این شعر – محوری، در تنظیم‌ها و به‌ویژه در چهار شیار آخر که با تنظیم مستقیم آقای عباس آزاد – هنرمند ارجمند زمان مااست،  شخصیتی بیشتر «موسیقایی» یافته و موسیقی در آن‌ها، نقش‌های تکمیلی– تفسیری یافته‌اند و در ساز بندی‌ها، هارمونی‌ها و صداگیری درست از سازها، جلوه کرده‌اند.
تسلط خواننده تحصیل‌کرده و مطلع زمان ما، جناب آقای وحید تاج، چه در خواندن آوازها، و چه در خواندن تصنیف‌ها، قابل‌تأمل و توجه است و گاه در لحظاتی یادآور دورۀ پختگی و میان‌سالی استاد محمدرضا شجریان است. برداشت‌های سلمان سالک در بهره‌گیری از فضاهای جدید موسیقایی در آثار ایشان حال و هوای امروزی دارد و نیز تنظیم‌های گوش‌نواز آقای عباس آزاد در آثار استادان محمدعلی امیر جاهد، علی‌محمد خادم میثاق، سید جواد بدیع زاده و عبدالله جهان پناه که سال‌ها پیش در صفحه‌های سنگی با خواننده‌های نامی آن عصر ضبط‌شده‌اند.
گوهر جان، رهاورد غواصی سلمان سالک در جهان موسیقی، به یاری عباس آزاد و وحید تاج است. قطعات، فضایی آشنا و قابل‌اعتماد را عرضه می‌کنند و شنونده را، فارغ از هیاهوی گاه منجر به هیچ که امروزه فراوان شده، دوباره به کشف لذتی دیگر از موسیقی، رهنمون می‌شوند.
آلبوم «گوهر جان» از سوی موسسه فرهنگی هنری آوای مهربانی و با همکاری مرکز نشر و پخش جوان تلفن روانه بازار موسیقی می‌شود.
کلیه حقوق مادی و معنوی این آلبوم متعلق به صاحبان اثر آقایان عباس آزاد و سلمان سالک است.
مراسم رونمایی از آلبوم «گوهر جان» جمعه 31 خرداد 1398 از ساعت 18:00 در شهر کتاب الهیه به آدرس؛ خیابان فرشته، بالاتر از چناران، شماره 50 برگزار می‌شود.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: