ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۵ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸

بازتاب گسترده اثر هنرمند و آهنگساز ایرانی در جامعه هنری استرالیا

قطعه موسیقی تصویری «هاوار» به آهنگسازی سالار ایوبی هنرمند شناخته‌شده موسیقی ایرانی، با استقبال گرم جامعه هنری و مخاطبان موسیقی در استرالیا مواجه شد.
بازتاب گسترده اثر هنرمند و آهنگساز ایرانی در جامعه هنری استرالیابه گزارش ریتم نو، قطعه تصویری «هاوار» اثر سالار ایوبی، با حمایت وزارت هنر استرالیا تولید و منتشرشده است، سالار ایوبی درباره این اثر عنوان کرد: این قطعه سعی دارد راویِ ظلمی باشد که در دورانِ یورش گروهک داعش، بر کُردهای عراق و سوریه روا داشته شد.
او در توضیح این اثر بیان کرد: موضوع ویدئو حول محور گروهی می‌چرخد که به دیدن یک نمایشگاه تاریخی و قدیمی از عکس‌های کردستان می‌روند که این نمایشگاه بسیار تخریب‌شده و تصاویر و دیوارهای آن فروریخته. این گروه تحت تأثیر حس و حال فضا، قطعه‌ی هاوار را اجرا می‌کنند. تصاویر نمایشگاه حاکی از جنگ‌هایی است که در عفرین و در بین کُردهای ایزدی عراق و سوریه در گرفته بود.
ایوبی همچنین اشاره کرد: در بخشی از این اثر آوازِ هوره را می‌شنویم که در مرثیه‌ها خوانده می‌شود و بیشتر به کردهای کولیاییِ منطقه لیلاخ، بین کرمانشاه و کردستان متعلق است.
این موزیسین در مورد شکل‌گیری ایده آغاز ساخت اثرش گفت: طرح ملودی از حدود دو سال پیشواز دیدن ظلم‌هایی که داعش در آن مدت بر همنوعان و هم‌زبانانمان داشت در ذهنم شکل گرفت و برای پروسه ساختش نیز برهه‌ای دوماهه طی شد تا امروز به این نتیجه برسیم. با فردین لاهورپور که از نوازندگان مطرح نی هستند، گفتگویی داشتم و او معتقد بر این بود که برای حفظ اصالت و کیفیت شرقی اثر بهتر است کار در ایران و با ارکستر ایرانی ساخته شود. من هم موافقت کردم، سفری به ایران داشتم و با همکاری یک ارکستر زهی، اثر ضبط شد. من در اجرای قطعه عود نواخته‌ام، فردین لاهورپور، نی، حسین رضایی نیا سازهای کوبه‌ای و...
ایوبی افزود: نکته حائز اهمیت در این قطعه، انتخاب ریتم آن است. ریتم دائم که در خانقاه کردستان شناخته‌شده است. این ریتم برای من تداعی‌کننده دورانی است که جوانان ما در سنین نوجوانی ۱۷ یا ۱۸ شهید می‌شدند، با گروهی دف‌نواز که این ریتم را می‌نواختند تشییع و بدرقه می‌شدند. همان‌طور که ریتم موسیقی محرم یک ریتم شناخته‌شده است. حسین رضایی نیا به زیباییِ منحصربه‌فردی این ریتم را اجرا کردند و آزاد میرزاپور دوست عزیزم زحمت صدابرداری‌اش را کشیدند، ویدئو در استرالیا ضبط شد و دلیل من برای این کار نگاهی بود به موضوع مهاجرت و اینکه مهاجران یک پیشینه تاریخی و هویت تاریخی مشخصی دارند.
موزیک ویدئوی «هاوار» به آهنگسازی سالار ایوبی و توسط شرکت تصویربرداری رومی به کارگردانی فرزین فردین تهیه‌شده است.
شایان‌ذکر است که سالار ایوبی هم‌اکنون مشغول تهیه مجموعه‌ای سازی به همراه دو تن از برجسته‌ترین موزیسین‌های استرالیایی است، این اثر که به تائید وزارت هنر استرالیا و با حمایت این ارگان تهیه می‌شود نگاهی نو به آثار اساتید موسیقی ایرانی چون علی تجویدی، پرویز یاحقی، مرتضی محجوبی و علی‌اکبر شهنازی دارد.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه