ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۹۰۱۹
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۹ - ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
با آهنگ‌سازی «هوشیار خیام»

دومین آلبوم کوارتت شهرزاد بانام «سوی دیگر» منتشر می‌شود

دومین آلبوم مستقل کوارتت شهرزاد بانام «سوی دیگر» به آهنگ‌سازی «هوشیار خیام» و تهیه‌کنندگی موسسه‌ی فرهنگی – هنری بارانا در حالی منتشر می‌شود که مراسم رونماییِ این اثر جمعه – بیستم اردیبهشت‌ماه- در فرهنگ‌سرای نیاوران برگزار خواهد شد.
دومین آلبوم کوارتت شهرزاد بانام «سوی دیگر» منتشر می‌شودبه گزارش ریتم نو، در این مراسم «هوشیار خیام» درباره‌ی قطعاتِ این اثر توضیحاتی ارائه می‌دهد. علاوه بر آن، اعضای کوارتت شهرزاد، «تینا جامه گرمی» و «یگانه حسینی نیا» ویولن، «لعیا اعتمادی» ویولا و «نگار نوراد» ویولن‌سل قطعاتی از «سوی دیگر» را خواهند نواخت. در نسخه‌ی ضبط‌شده‌ی اثر، نیلوفر سهی نوازندگی ویولا را بر عهده داشته است.
طرح جلد «سوی دیگر» یک نقاشی از مجموعه‌ی «سومیه» اثر پری‌یوش گنجی است. «هوشیار خیام» درباره‌ی این اثر نوشته است: «این آلبوم در ستایش زنانگی است. کیفیتی مجرد و ناب در سوی دیگرِ مفهومِ مجرد «مردانگی». اعتقاددارم کیفیت زنانگی جنسیت نمی‌شناسد، آشنای تمام زندگان است. آشنای تمامِ انسان‌ها چه زن و چه مرد. از دیدگاه موسیقی «سوی دیگر» آونگی است بین شرق و غرب. آونگی بین موسیقی مسبوق سازهای زهی و جهانی صوتی از هارمونیک‌ها و آرتیکولاسیون‌هایی یادآور موسیقی الکترونیک. آواهای کولی، ایقاعات و مترهای دوار موسیقی شرق، ربع پرده‌ها و میکروتُن‌ها، تأثیرات موسیقی‌های بالکان و آسیای دور و میانه، پهنه‌ی گسترده‌ی موسیقی خاورمیانه و تأثیرات دیگر، تکنیک‌ها و گویش‌های متفاوت زهی و تمپوی نهایت کند و نهایت تند، این قطعه را به یکی از کوارتت‌‌های دشوار زهی بدل کرده است.»
سال گذشته، کوارتت شهرزاد در کنسرت خود در تالار رودکی بخش‌هایی از این اثر را اجرا کرد. این کوارتت پیش‌ازاین آلبوم «شهرزاد» را با آثاری از «شهرداد روحانی» منتشر کرده بود.
حضور در این مراسم که ساعت 16 بیستم اردیبهشت‌ماه در فرهنگ‌سرای نیاوران برگزار می‌شود،‌ برای عموم آزاد است. 


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه