ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۹۰۰۹
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۷ - ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
«نوحه خوان» جهانی می‌شود

همکاری علی رهبری با ارکستر سمفونیک دولتی استانبول

علی رهبری، موسیقیدان ایرانی که از شهرتی جهانی برخوردار است خردادماه امسال همکاری مجدد خود را با ارکستر سمفونیک دولتی استانبول از سر می‌گیرد. این هنرمند سال جدید را بسیار پرکار آغاز کرده است.
همکاری علی رهبری با ارکستر سمفونیک دولتی استانبولبه گزارش ریتم نو، علی رهبری، رهبر و آهنگساز بین‌المللی ایرانی بعد از یک توقف 7 ساله، از تاریخ 4 خردادماه جاری، با رهبری کنسرت ویژه اختتامیه ارکستر سمفونیک دولتی استانبول، همکاری خود را با این ارکستر معروف از سر می‌گیرد.  در این کنسرت ویژه دو خواننده از ستارگان مشهور ترکیه و مکزیک علی رهبری را همراهی می‌کنند. خانم «کازن گاردازبال» خواننده سوپرانو اهل مکزیک که شهرتش بیشتر مدیون اجراهایش در سالن‌های اپرای کشورهای آمریکای جنوبی، ایتالیا و اسپانیا است و همچنین آقای «بوراک بیلگین»، خواننده باس اهل ترکیه که اجراهای موفقش در سالن‌های اپرای کانادا و آمریکای شمالی ازجمله در شهرهای ترونتو، ونکوور، پیتزبورگ، سیاتل و نیویورک مورد توجه قرارگرفته‌اند، آثاری از جکینو روسینی، ژُرژ بیزه، گایتانو دونیزتی، کامیل سن سان و موریس راول را اجرا می‌کنند.
علی رهبری مدیر هنری سابق ارکسترهای سمفونیک شهرهای بروکسل، پراگ، زاگرب، مالاگا و تهران ، پیش‌ازاین بین سال‌های 1374 تا 1389، حدود 14 سال به‌عنوان رهبر دائم میهمان  ارکستر سمفونیک استانبول، رهبری و مسئولیت  اجرای حدود ۸ تا ۱۰ پروگرام را که برابر اجرای   حدود ۲۰ کنسرت در سال می‌باشند، به عهده داشته است.
 در این 14 سال علی رهبری موفق شد که رپرتوار بسیار وسیعی از موتسارت تا شوستاکویچ به‌اضافه آثار زیادی از آهنگسازان ترکیه را همراه با سولیست‌های مشهور جهان بروی صحنه ببرد. در سال 1389 علی رهبری بنا به تقاضای  بنیاد هنری و فرهنگی شهر آنتالیا جهت ارتقای سطح هنری ارکستر سمفونیک دولتی نوبنیاد آنتالیا به‌عنوان رهبر دائم مهمان عازم این شهر شد و مسئولیت هدایت این ارکستر را عهده‌دار شد. کشور ترکیه دارای ۲۲ ارکستر سمفونیک دولتی است که قدیمی‌ترین آن‌ها ارکسترهای استانبول ، آنکارا و ازمیر هستند که علی رهبری در این شهرها نیز رهبری کرده است. علاوه بر این ارکسترها ارکسترهای سمفونیک جمال رشید ری و شهر  بورسا نیز بارها از علی رهبری دعوت به عمل آورده‌اند.
« نوحه خوان» با ساز ساکسوفن باریتون در شهر وین اتریش مجدد ضبط شد** 
قطعه نوحه خوان (داستان روز عشورا ) اثر علی رهبری که 9 سال قبل از انقلاب در اصل برای ویولن و ارکستر سمفونیک ساخته شده بود و در مردادماه سال جاری با همین ارکستراسیون در مجموعه پوئم سمفونیک "مادرم ایران" توسط شرکت آلمانی ناکسوس به بازار جهانی عرضه خواهد شد، اینک با ساز ساکسوفن باریتون و ارکستر سمفونیک نیز اجرا و ضبط می‌شود.  
این اثر که چندی پیش توجّه نوازندۀ نامدار ساکسوفن اسلواکی، لادیس لاوفان سوویتس را به خود جلب کرده بود، با همکاری آهنگساز برای ساز ساکسوفن نیز تنظیم‌شده است.
ضبط این اثر ایرانی روز شنبه هفتم اردیبهشت‌ماه با نوازندگی لادیس لاوفان سویتس در شهر وین اتریش برای شرکت ناکسوس آغاز خواهد شد.
این اثر همراه با پوئم سمفونیک بیروت که چند ماه پیش در وین ضبط‌شده است و همچنین قطعه" مرشد" اثر جدید علی رهبری، که مراحل پایانی خود را می‌گذراند، در قالب یک آلبوم توسط شرکت آلمانی عرضه خواهند شد.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه