ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۱:۲۹ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۸

کنسرتی دور از زادگاه/ پارلا برای بانوان به پایتخت می‌آید

کنسرت موسیقی آذربایجانی گروه «پارلا» (ویژه بانوان)، نخستین هفته از دومین ماه بهاری، در تالار وحدت تهران بروی صحنه می‌رود.
کنسرتی دور از زادگاه/ پارلا برای بانوان به پایتخت می‌آیدبه گزارش ریتم نو، گروه پارلا به سرپرستی و خوانندگیِ ماریا یزدانی و به همت مؤسسه فرهنگی و هنری ندای ایماژ تبریز، در تاریخ ۶ اردیبهشت سال جاری، به اجرای کنسرتی پرشور در تالار وحدت تهران می‌پردازد.
تهیه‌کنندگی این برنامه را غلامرضا میرزازاده، تنظیم موسیقی را حسن خجسته، مدیر برنامه نیما انهاری، سرپرستی حرکات را فاطمه محمدی و طراحی حرکات را سِئودا حریری بر عهده‌دارند.
نگار صادق (پیانو)، سارا نادری (کمانچه)،‌ لیلا برزگر (ناغارا)، سمیرا مرکب‌سازی (قارمان)، سیما گنجه‌ای (آلات ضربی)،‌ ایپک تبریزی (تار)،‌ چیچک تبریزی (کمانچه) و آیلین میرزازاده (پرکاشن و بک وکال) به‌عنوان نوازنده، در این کنسرت به هنرنمایی می‌پردازند. این در حالی است که مریم نریمانی، سپیده جاذبی مقدم، لیندا مهین،‌ ندا زرافشان،‌ لاچین ناصر نیساری، مینا هاشمی،‌ سما تیزرزم و ثنا هاشمی در اجرای حرکات همکاری دارند.
موسیقی آذربایجان و همچنین حرکات آیینی، سنتی آذربایجان که ریشه در فرهنگ غنی این خطه دارد دارای ظرفیت‌های هنری بالایی است که این گروه توانسته است در ارائه آن به مخاطبان خود موفق باشد.
این کنسرت برای سومین سالِ پیاپی در تالار وحدت به اجرا درمی‌آید و دو سال گذشته را با موفقیت بروی صحنه رفته و استقبالِ چشمگیرِ مخاطبان ترک‌زبان و حتی موسیقی دوستان غیر آذربایجانی، نتیجه‌ی آن بوده است که خوشبختانه حضور کمرنگ این بانوان به دلیل عدم اعطای مجوز در شهر و زادگاه خودشان با این حسنِ توجه در پایتخت، جبران شده است. لذا امیدِ این می‌رود که کنسرت پیش رویِ گروه «پارلا» این بار نیز با استقبالی شایسته و درخور جایگاه هنری بانوان موسیقی کشورمان برگزار گردد.
شروع فعالیت موسیقایی ماریا یزدانی از سال ۱۳۷۶ زیر نظر غلامرضا میرزازاده در گروه کودک و نوجوان صداوسیمای مرکز تبریز بوده است. آواز، سلفژ و صداسازی را زیر نظر اساتیدی همچون اسفندیار قره باغی، خسرو نژادآریا و مسعود امیرسپهر و رضا رنج آزمای فراگرفته است. از فعالیت‌های این بانوی هنرمند می‌توان به همکاری با گروه‌های موسیقی باریش، آوای شهریار، ایماژ و سس، به‌عنوان گروه کُر و بک وکال اشاره کرد.همکاری در تولید و اجرای ده‌ها موسیقی نمایش، فیلم و سریال، برنامه‌های تلویزیونی و آلبوم‌های موسیقی و حضور در جشنواره‌های متعدد داخلی و خارجی، اجرای موسیقی در هفته‌های فرهنگی ایران در کشورهای ترکیه، ترکمنستان و آذربایجان نیز ازجمله ثبت‌شده‌ها در پرونده هنری ماریا یزدانی است.
شایان‌ذکر است که کنسرت گروه بانوان «پارلا» به سرپرستی و خوانندگی ماریا یزدانی، در ساعت ۱۴ تاریخ ۶ اردیبهشت‌ماه سال جاری، در تالار وحدت تهران بروی صحنه می‌رود و علاقه‌مندان می‌توانند جهت تهیه اینترنتی بلیت‌های این کنسرت باقابلیت انتخاب صندلی، به آدرس www.iranconcert.com مراجعه نمایند.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه