ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۸۷۳۳
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۹ - ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

مهمانی ایران و اتریش در تالار وحدت

واپسین غروب اجرا‌های تالار وحدت در جشنواره سی و چهارم موسیقی فجر، به اجرای اركستر آیسو اختصاص یافت.
مهمانی ایران و اتریش در تالار وحدتبه گزارش ریتم نو، اركستر آیسو به رهبری مازیار یونسی، بیشترین بخش‌های رپرتوار خود را به آثار آهنگسازان اتریش اختصاص داد. در این كنسرت، رافائل فینگر لوس از اتریش به‌عنوان خواننده اپرا، اركستر آیسو را همراهی كرد.
مازیار یونسی در گفت‌وگوی كوتاهی كه چند دقیقه پیش از اجرا با خبرنگار روابط عمومی جشنواره داشت، در خصوص رپرتواری كه انتخاب كرده اظهار داشت:« قطعاتی كه برای رپرتوار در نظر گرفتیم، از آثار آهنگسازان اتریش است. فقط دو قطعه از این رپرتوار را آثاری از ریچارد واگنر، آهنگ‌ساز مشهور آلمانی و هولست، آهنگساز بریتانیایی تشكیل می‌دهد.»
وی درباره خواننده اپرای این اجرا نیز گفت:«رافائل فینگر لوس یكی از خوانندگان باریتون اتریش است كه بسیار پرکار است. تا آنجا كه امكان حضور در تمرینات را نداشت و مقرر شد یك روز قبل از اجرا به ایران بیاید و فقط در اجرای اصلی حضور پیدا كند.»
روایت یك عروسی 
بر اساس این گزارش، نخستین قطعه كه اركستر نواخت، عروسی فیگارو، اثر موتسارت، آهنگساز شهیر قرن هجدهم اتریشی بود. این قطعه درواقع یک اپرا بوفا، یكی از انواع اپراست كه روایتی كمدی موزیكال یا كمدی دراماتیكال دارد. این اپرا در چهار پرده تصنیف شده كه داستان آن برگرفته از نمایش ازدواج فیگارو یا یك روز شلوغ، نوشته پییر بومارشه است.
فلوت سحرآمیز چه می‌گوید؟
با آمدن رافائل فینگر لوس روی صحنه، اركستر بخش‌هایی از اپرای فلوت سحرآمیز، اثر موتسارت را نواخت. این قطعه آخرین اثر موتسارت است كه در هزار و هفتصد و نودویک خلق و در وین اجرا شد. اپرا نامه این اثر آلمانی و نوشته امانوئل شیكاندر است. این اثر در دو پرده و در قالب زینگ اشپیل، تركیبی از آواز و گفت‌وگو است. در این داستان یك زوج جوان در تكاپو برای رسیدن به یكدیگر هستند و برای این هدف مجبورند از جانب زرتشت كه صاحب‌خرد و دانایی ست، آزمون‌هایی را پشت سر بگذارند.
قطعه بعدی، والس امپراطور، اثر یوهان اشتراوس پسر، آهنگ‌ساز قرن نوزدهم اتریشی بود. اشتراوس پسر به علت تصنیف والس‌های زیاد، به پادشاه والس معروف است. او موفق شد والس را از شكل ابتدایی خود خارج كند و شكل پوئم سمفونی به آن بدهد. اشتراوس بیش از چهارصد والس ساخت. یكی از آثار اشتراوس كه برای خود او محبوب است، مارش ایرانی است. با اجرای قسمت وبرلید اپرای جیپسی بارون اثر اشتراوس، بخش اول كنسرت اركستر آیسو پایان یافت تا بعد از تنفسی كوتاه، حضار شاهد اجرای بخش دوم این كنسرت باشند.
بر اساس این گزارش، بخش دوم این كنسرت با اجرای سوئیت سینت پل، اثر گوستاو هولست، آهنگساز بریتانیایی قرن نوزدهم آغاز شد. تانهویزر، دومین قطعه این بخش بود. این قطعه اثر ریچارد واگنر، آهنگساز شهیر آلمانیست. شهرت این آهنگساز به خاطر تصنیف اپرا‌هایش است و او را ادامه دهنده راه بتهوون می‌دانند.
فرشته‌ها برای تعطیلات به وین می‌روند
بعد از اجرای پیتزیكاتو پولكا اثر اشتراوس كه سومین قطعه رپرتوار اركستر آیسو در بخش دوم بود، رافائل فینگر لوس دوباره روی صحنه آمد تا قطعه فرشتگان برای تعطیلات به وین می‌روند را همراه اركستر اجرا كند. در پایان اوورتور قطعه جیپسی بارون توسط اركستر نواخته شد و قسمت آوازی آن با اجرای فینگر لوس، به‌عنوان قطعه بیز كنسرت اجرا شد كه با تشویق‌های مخاطبان همراه شد.
گفتنی است اركستر آیسو در سال‌های هشتادوپنج و شش كار خود را باهدف آموزش هنرجویان جوان در انجمن فرهنگی ایران و اتریش شروع كرد. این اركستر چند بار در جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر حضور یافته است.

عکس: امین رجبی
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه