ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۸۷۲۰
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۶ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
چشم‌روشنی بانوان موسیقی

خنیاگران مهر در ایوان شمس با رهبری بهزاد عبدی روی صحنه رفت

گروه «خنیاگران مهر» در چهارمین شب سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در ایوان شمس به روی صحنه رفت. در این اجرا بهزاد عبدی «خنیاگران مهر» را رهبری کرد و محمد نوید نوروزی اصفهانی به‌عنوان خواننده حضور داشت.
خنیاگران مهر در ایوان شمس با رهبری بهزاد عبدی روی صحنه رفتبه گزارش ریتم نو، در اجرای «خنیاگران مهر» که تمام نوازندگانش را بانوان موسیقی ایران تشکیل می‌دادند پرواز (قانون و ارکستر) نخستین قطعه‌ای بود که توسط گروه اجرا شد. صدا سدیفی در اجرای این قطعه نشان داد می‌تواند در جایگاه سولیست ارکستر کارش را به‌خوبی انجام دهد. سدیفی در ادامه اجرا هم انگار مسئولیت حمایت از دیگر هم‌گروهی‌هایش را به عهده داشت. 
بهزاد عبدی در این بخش و بقیه قسمت‌های کنسرت شنبه‌شب بدون آنکه چوب‌دستی رهبری همراه داشته باشد با دستانش گروه را رهبری کرد. رهبری احساسی که بر اساس حال و هوای قطعات مختلف شیوه مدیریتش بر گروه را هم تغییر می‌داد. 
چیدمان قطعات به شکل قالب اجرای یک قطعه‌سازی و بعدازآن حضور خواننده و ارائه یک تصنیف بود. بعد از اتمام قطعه پرواز، محمد نوید نوروزی به روی صحنه آمد و ضمن ادای احترام به تماشاگران و رهبر ارکستر«عشق است» را با شعری از مولوی همراه با گروه اجرا کرد. در این بخش دوباره نوبت به اجرای موسیقی سازی رسید. نازنین روستا نوازنده قیچک سولیست این بخش بود و با باران می‌رقصد را همراه گروه اجرا کرد. 
در ادامه نوبت به اجرای قطعه «در محاصره» با آهنگسازی بهزاد عبدی و بر روی شعری از کاظم بهمنی رسید. محمد نوید نوروزی دوباره روی صحنه آمد و گروه را در مقام خواننده همراهی کرد. 
پس از ادای احترام خواننده به حاضران در سالن و ترک صحنه برای دومین بار، ماه، سکوت و تو(کمانچه و ارکستر) رسید. مهرنام رستگاری نوازنده کمانچه در این بخش هم تک‌نوازی کرد و هم به‌عنوان نوازنده ساز محوری در قطعه نوشته‌شده توسط رهبر ارکستر، گروه را همراهی کرد. 
باز هم نورزی به روی صحنه آمد و همراه گروه «سخن عشق» را  با شعری از محمد علی بهمنی اجرا کرد. بعد از اتمام این قطعه بانوان هنرمند گروه به فرمان رهبر ارکستر قطعه رقصان را که اثری است با آهنگسازی حسین علیزاده و تنظیم بهزاد عبدی به‌عنوان قطعه پایانی بخش اول اجرا کردند. قطعه که مخاطبان با آن ارتباط زیادی بر قرار کردند و از این نغمه موسیقی کردستان لذت بردند. 
بعد از استراحتی 10 دقیقه‌ای اعضای گروه دوباره به روی صحنه آمدند و تک سوار( تار و ارکستر) به‌عنوان اولین قطعه پارت دوم با تک‌نوازی هیلا فیض پور نوازنده تار و همنوازی او با اعضای گروه اجرا شد. 

خنیاگران مهر در ایوان شمس با رهبری بهزاد عبدی روی صحنه رفت

پس از اجرای «در جستجوی آرامش» با شعری از غلامرضا طریقی با حضور محمد نوید نوروزی، نوبت به ترگل خلیقی رسید تا یکی از لحظه‌های زیبای کنسرت شب گذشته را به‌عنوان تک‌نواز رباب و همنواز گروه در قطعه بزمان (رباب و ارکستر) خلق کند. 
«رسوای دل» با شعری از رهی معیری آهنگسازی علی تجویدی و تنظیم بهزاد عبدی قطعه بعدی بود که فارغ از تنظیم زیبای عبدی، اجرای تحریری فرود در پایان‌بندی تصنیف را می‌شود نقطه مثبت اجرای خواننده در ارائه این اثر دانست. شورج بار آهنگی از زوینار هوانسیان با تنظیم مجدد بهزاد عبدی و خاطرات رفته (عود و ارکستر) با حضور رخساره رستمی در مقام تک‌نواز عود و همنواز ارکستر اجرا شدند و نوبت به اجرای یکی از ملودی‌های زیبای عبدی رسید برخی از مخاطبان موسیقی ایران پیش‌تر آن را با صدای محمد معتمدی شنیده بودند. «ای عشق» با شعری از غلامرضا طریقی با صدای محمد نوید نوروزی نشان داد خواننده ناشناخته فرصت زیادی برای تکمیل آموخته‌هایش دارد!
بعد از تشویق‌های پی‌درپی گروه بهزاد عبدی با ادای احترام به حاضران اعلام کرد گروه عشق است با شعر مولانا را دوباره اجرا کردند تا مخاطبانشان را به‌خوبی بدرقه کنند. 
گفتنی است در اجرای شنبه‌شب گذشته مهرنام رستگاری نوازنده کمانچه،سمانه باروتی نوازنده قیچک آلتو، نازنین روستا نوازنده قیچک، نگین زاده وکیلی نوازنده قیچک باس، هیلا فیض پور نوازنده تار،ترگل خلیقی نوازنده تار و رباب، صدا سدیفی نوازنده قانون،رخساره رستمی‌ نوازنده عود، بهاره حیدری نوازنده تار باس، شیدا قاضی نی،مهرناز دبیرزاده نوازنده تمبک و عسل ملک زاده نوازنده دف و دایره اعضای گروه خنیاگران مهر را تشکیل می‌دادند. منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه