ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۸۷۱۶
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۳ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

از دانشگاه هنر تا صحنه تالار رودکی

گروه‌هایی از دانشگاه هنر تهران در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در تالار رودکی به اجرای برنامه پرداختند.
از دانشگاه هنر تا صحنه تالار رودکیبه گزارش ریتم نو، در بخش نخست این برنامه آنسامبل موسیقی کلاسیک دانشکده موسیقی (فرناد) با سرپرستی دکتر علی باستانی نژاد به اجرای برنامه پرداخت. اعضای این گروه علی باستانی نژاد سرپرست گروه و نوازنده فلوت، پرستو شیرانی و حمید رضایت نوازنده فلوت، غزل صادقی نوازنده ویولن، کیوان دباغی نوازنده ویولا، المیرا نعمت زاده و سپیده سجادی نوازنده ویولن‌سل، کرامت منصوری، کیمیا فخاری نیا و آیناز درگاهی نوازنده پیانو هستند.
اولین قطعه‌ای که در این بخش اجرا شد اثری از ‌هایدن بود که با سه ساز فلوت، ویولن‌سل و ویولن به اجرا درآمد. پس‌ازآن قطعه‌ای از پیازولا با همین ترکیب نوازندگان اجرا شد و سپس نوبت به اجرای کوارتت فلوت اثر موزارت رسید که با سازهای ویولن، ویولا و ویولن‌سل آن را همراهی کردند
در ادامه قطعه «آنچه در جستجوی آنم» اثر فون شون فیلد توسط فلوت و پیانو اجرا شد و قطعه بعدی اثری از محمد سعید شریفیان با نام «سونات برای فلوت و پیانو» بود. پس‌ازآن بار دیگر دو نوازی فلوت و پیانو با همان نوازندگان قبلی اجرا شد اما این بار فضای قطعه کاملاً متفاوت از اثر قبلی بود. تک‌نوازی فلوت توسط حمید رضایت‌بخش بعدی برنامه بود و اثری از پیازولا در این بخش به اجرا درآمد. سپس نوبت به هم‌نوازی فلوت، ویولن و پیانو رسید و بخشی از موسیقی فیلم «تهران 43» اجرا شد.
پایان دهنده بخش نخست کنسرت، دوت پیانو و ویولن توسط بهزاد جعفریان و پدرام غفاری بود. این دو نوازنده فارغ‌التحصیلان دانشگاه هنر تهران هستند که قطعه‌ای از پابلو دِ ساراسات را اجرا کردند و مهارت دو نوازنده جوان در اجرای این اثر کاملاً مشهود بود.
بخش دوم این کنسرت به گروه سازهای ایرانی دانشگاه هنر با رهبری محمدرضا فیاض اختصاص داشت. در این گروه تعدادی از نوازندگان جوان حضور داشتند که سازهای کمانچه، سنتور، قانون، تار، عود، تار باس، قیچک و سازهای کوبه‌ای را می‌نواختند. اعضای گروه به اجرای قطعه "عیاران" به آهنگسازی احمد پژمان پرداختند. این اثر دارای پنج بخش با نام‌های سیاناو، شونان، ارنگان، دلگان و زرمیتان است که هرکدام نام روستایی در استان‌های گوناگون ایران است. هرکدام از این بخش‌ها دارای تم‌هایی از موسیقی استان موردنظر بود و درعین‌حال ارتباطی کلی میان همه قطعات وجود داشت. نوازندگان جوان این گروه توانستند اجرای بسیار خوبی از این قطعه ارائه دهند و مورد تشویق مخاطبان قرار گیرند.

عکس: امین رجبی
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه