ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۸۷۰۴
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۹ - ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
چیدمان مطلوب موسیقی جز و کلاسیک در برج آزادی

اجرای گروه «اوبد» و «کوارتت آمل» در جشنواره موسیقی فجر

دومین شب اجراهای سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر در برج آزادی با اجرای گروه اوبد و کوارتت آمل برگزار شد.
اجرای گروه «اوبد» و «کوارتت آمل» در جشنواره موسیقی فجربه گزارش ریتم نو، دومین شب اجراهای جشنواره موسیقی فجر، پنجشنبه‌شب 25 بهمن‌ماه با اجرای دو کنسرت در برج آزادی ادامه پیدا کرد. نخستین اجرا به گروه «اوبد» اختصاص داشت. گروهی که مدتی است اجراهایش در سالن‌های گوناگون شهر تهران با استقبال علاقه‌مندان موسیقی جز مواجه شده بود. در این گروه متفاوت که در زیرگونه‌های جز تجربی طبقه‌بندی می‌شود نوازنده گیتار الکتریک سیاوش کریم، نوازنده درامز فرید فرزیان پور، نوزانده گیتار باس کیارش رادمهر و نوازنده ساکسیفون و سرپرست گروه حمیدرضا کشور پژوه است.
نخستین قطعه‌ای که «اوبد» برای حاضران اجرا کرد قطعه‌ی «خیره» بود که با اجرای استاندارد و صدای مناسب در اولین ترک توانست تمرکز تماشاگران به‌خوبی معطوف به صحنه کند.
قطعه‌ی دوم با اجرای اینترویی کانکریت توسط حمیدرضا کشور پژوه روی بدنه‌ی ساز ساکسیفون و فرید فرزیان پور روی درامز آغاز شد. نام این قطعه «معلق» بود و فضای آن تا حدودی ملهم از جز آزاد و موسیقی معاصر.
حمیدرضا کشور پژوه؛ سرپرست این گروه پس از اجرای «معلق» گروه نوازندگان و قطعات را به تماشاگران معرفی و اضافه کرد: نام قطعات را به شما گفتم اما شما خیلی به این نام‌ها توجه نکنید چراکه خود ما نوازندگان گروه هم به این موضوع خیلی توجه نمی‌کنیم و فقط برای این‌که هر قطعه نامی داشته باشد برای آن‌ها اسم‌گذاشته‌ایم.
«بلوک» نام ترک سوم این گروه بود که طی آن تم‌ها و موتیف‌هایی با رگه‌های شرقی بسط و گسترش می‌یافتند و همچنین تنوع ریتم‌ها در این قطعه چشمگیر بود.
«اوبد» اجرای خود را با قطعه‌ی جالب‌توجه «بندر» به پایان برد. قطعه‌ای که با فرمی مدور ابتدا از ضد ضرب‌ها و تم‌های جنوب ایران آغاز شد اما برخلاف انتظار با مایه‌های اسید جز و موسیقی تجربی ادامه پیداکرده و سبب غافلگیر شدن تماشاگران شد.

اجرای گروه «اوبد» و «کوارتت آمل» در جشنواره موسیقی فجر

آنچه در پرده‌ی گیتار همایون گفتی!
اما کوارتت آمل به سرپرستی فرزین زاهدی دومین گروهی بود که پنجشنبه‌شب در برج آزادی روی صحنه رفت. کوارتتی که با رپرتوار متنوعی از آثار کلاسیک و رمانتیک خود علاقه‌مندان به موسیقی حاضر در برج آزادی را شگفت‌زده کرد هرچند غافلگیری اصلی نه در قطعات مربوط به‌ دوره‌های کلاسیک و رمانتیک که در دو قطعه‌ی «بیداد همایون» و «چکاد»؛ آثار ماندگار پرویز مشکاتیان بود که این کوارتت برای گیتار کلاسیک تنظیم و اجرا کرد. فرهاد اسلامی زاده تنظیم این دو قطعه را به عهده داشت و با استقبال بسیار خوبی از سوی تماشاگران مواجه شد.
به‌غیراز دو اثر زنده‌یاد مشکاتیان، کوارتت آمل 9 قطعه دیگر هم به اجرا گذاشت که شامل آثاری بودند از استور پیاتزولا، موتزارت، اندرو یورک، گای برگرون، ثورلاکسون، مارک لمبرگ، مانوئل پنلا و پل دزموند که در مورد آخر یعنی قطعه Take five، تنظیم قطعه برای کوارتت گیتار را فرهاد اسلامی زاده به عهده داشت.
اعضای کوارتت گیتار آمل را فرزین زاهدی (سرپرست)، فرهاد اسلامی زاده، بیژن اقدسی و محسن رضایی تشکیل می‌دهند که همگی نوازنده‌ی گیتار کلاسیک هستند.
در اجرای بیست و پنجم بهمن‌ماه در برج آزادی امید نعمتی؛ خواننده‌ی گروه پالت و شهریار وقفی پور؛ نویسنده و مترجم مهمانان ویژه‌ی گروه‌های اوبد و کوارتت آمل بودند.

عکس: سید سینا سیدی
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه