ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۸۶۷۲
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۵ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
به رهبری منوچهر صهبائی صورت می‌گیرد؛

اجرای تعدادی از زیباترین آثار دنیای موسیقی در تازه‌ترین کنسرت ارکستر مجلسی ایران

مدیر ارکستر مجلسی ایران در آستانه برگزاری تازه‌ترین کنسرت این مجموعه در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر از اجرای یک رپرتوار کاملاً متفاوت در تالار وحدت تهران خبر داد.
اجرای تعدادی از زیباترین آثار دنیای موسیقی در تازه‌ترین کنسرت ارکستر مجلسی ایرانبه گزارش ریتم نو، منیژه صهبائی مدیر ارکستر مجلسی ایران با اشاره به تازه‌ترین جزییات کنسرت پیش روی این مجموعه در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر توضیح داد: بر اساس  برنامه‌ریزی‌هایی که انجام‌گرفته ساعت 18:30 روز یکشنبه 28 بهمن‌ماه  کنسرت ارکستر مجلسی ایران به رهبری پرفسور منوچهر صهبائی در چارچوب برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر میزبان مخاطبان در تالار وحدت تهران خواهد بود. این در حالی است که برنامه‌ریزی رهبر ارکستر برای انتخاب قطعات به‌گونه‌ای بوده که بتوانیم رپرتوار متفاوت و کمتر شنیده‌شده‌ای را برای تماشاگران و علاقه‌مندان موسیقی کلاسیک ارائه دهیم. 
وی در معرفی قطعات پیش روی این کنسرت گفت: در این برنامه دو قسمت از سوئیت «بیژن و منیژه» اثر استاد حسین دهلوی انتخاب‌شده است. استاد دهلوی این سوئیت را سال 1350 برای ارکستر بزرگ نوشته و در سال 1356 نیز پنج قسمت آن را برای ارکستر زهی تنظیم کرد. این اثر یکی از کارهای بسیار ارزشمند و تأثیرگذار استاد دهلوی با استفاده از ملودی‌های اصیل ایرانی است که پرفسور صهبائی آن را با ارکسترهای اروپایی اجرا، ضبط و منتشر کرده است. قطعه بعدی که برای این کنسرت در نظر گرفته‌شده  کنسرتو گیتار «آرانخوئز» اثری از خواکین رودریگو آهنگساز اسپانیایی قرن بیستم میلادی با تنظیم برای ارکستر زهی از مهران روحانی و نوازندگی گیتار کلاسیک پدرام فلسفی است . این اثر یکی از زیباترین تصانیف شناخته‌شده در جهان موسیقی است که در سال 1939 نوشته و در سال 1940 برای اولین بار در شهر بارسلون اجرا شد و ازآن‌پس نیز به‌عنوان یکی از بهترین و زیباترین کنسرتو برای ساز گیتار معروف شد.
صهبائی ادامه داد: در قسمت دوم کنسرت، اثری به نام «کنسرتو آلاروستیکا» از آنتونیو ویوالدی آهنگساز نامدار ایتالیایی  اجرا می‌شود. این کنسرت اثری در سه قسمت کوتاه برای ارکستر زهی است که دربرگیرنده فضای بسیار شاد و پرشور بوده و می‌تواند برای مخاطبان جالب‌توجه باشد. ارکستر مجلسی ایران این برنامه را با اثری از اتورینو رسپیگی آهنگساز اواخر قرن نوزدهم به نام «سوئیت شماره 3» به پایان می‌رساند. این اثر تشکیل‌شده از چهار قسمت با ملودی‌های بسیار زیبا، روی تم‌های آهنگسازان ایتالیایی قرن 17 میلادی برای ساز «لوط» است.
پروفسور منوچهر صهبائی رهبر ارکستر مجلسی ایران هم با اشاره به تلاش‌های انجام‌گرفته در این مجموعه برای اجرای یک کنسرت باکیفیت گفت: متأسفانه در ایران موضوع تقویت صدا از کنسرت‌ها در تالار وحدت مرسوم شده است. موضوعی که به‌طور حتم موسیقی را تخریب کرده و شنونده نمی‌تواند صدای ساز را طبیعی بشنود. اما در کنسرت‌های ما مطابق معمول هیچ‌گونه تقویت صدایی مگر در مواردی لازم و بسیار استثنایی برای سازهایی با صدای بسیار ضعیف وجود ندارد زیرا علاقه‌مندان زیبایی و ظرافت‌های صدای سازها را باید  کاملاً طبیعی و همان‌طور که هست بشنوند.
کنسرت ارکستر مجلسی ایرانی به رهبری پرفسور منوچهر صهبائی ساعت 18:30 روز یکشنبه 28 بهمن‌ماه در تالار وحدت برگزار می‌شود. در این کنسرت دانیال جورابچی به‌عنوان کنسرت مایستر و پدرام فلسفی به‌عنوان سولیست گیتار حضور دارند.  
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه