ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۸۶۵۸
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۰ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۷
در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر اتفاق می‌افتد

نمایش گزیده مستندهای موسیقایی دو دهه اخیر سینمای ایران

هم‌زمان با برگزاری سی و چهارمین دوره جشنواره موسیقی فجر، فیلم‌های مستند ایرانی با موضوع موسیقی در خانه سینما و در سالن سیف‌الله داد اکران خواهد شد.
نمایش گزیده مستندهای موسیقایی دو دهه اخیر سینمای ایرانبه گزارش ریتم نو، ناصر صفاریان دبیر بخش فیلم‌های مستند موسیقی، درباره نمایش آثار این حوزه و چگونگی انتخاب فیلم‌ها گفت: «فیلم‌های این حوزه بر اساس چند معیار اصلی انتخاب شدند. معیار اول ما این بود که فیلم‌ها حتماً موضوع مرتبط با موسیقی داشته باشد و برای عموم مردم که علاقه به موسیقی دارند، قابل‌فهم باشد. نکته دیگری که برای ما اهمیت داشت این بود که ساختار فیلم سخت و تخصصی و آکادمیک نباشد تا برای مردم جذابیت داشته باشد.»
وی با تأکید بر اینکه تعداد مستندهایی که درباره موسیقی در کشور ساخته‌شده زیاد است، گفت: «ما برای نمایش این تعداد مستندی که قرار است نمایش داده شود شرایط، محدودیت‌های مجوزی و کیفیت فیلم را هم در نظر گرفتیم و بر اساس آن آثار را انتخاب کردیم.»
صفاریان درباره کیفیت آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره گفت: «مستندهای بسیاری بودند که ازنظر ساختار، مسائل فنی و موضوعی بسیار خوب بودند، اما متأسفانه خیلی از آن‌ها نسخه باکیفیت نداشتند و ما هرچه تلاش کردیم تا نسخه باکیفیت آن را پیدا کنیم نتوانستیم».
وی هم‌چنین افزود: «مستندهایی هم بودند که همه شرایط را داشتند اما با شرایط جشنواره مطابقت نداشتند. حالا این مطابقت نداشتن می‌توانست به دلیل تخصصی بودن و آکادمیک بودن فیلم باشد یا به دلیل محدودیت‌های مجوزی که متأسفانه نمی‌توانستند در جشنواره حضور پیدا کنند.»
صفاریان درباره تعداد فیلم‌های شرکت کرده و نحوه انتخاب فیلم‌ها گفت: «تعداد فیلم‌هایی که برای جشنواره موسیقی ارسال شد 3 برابر فیلم‌هایی است که در طول دوره جشنواره موسیقی نمایش داده می‌شود اما از بین همه فیلم‌ها با توجه به گفته قبلی بر اساس چند اصل این فیلم‌ها برای نمایش انتخاب شدند.»
دبیر بخش فیلم‌های مستند موسیقی در پایان در مورد استقبال مستندسازان برای ساخت فیلم‌هایی با محوریت موسیقی گفت: «این اولین سالی است که اکران فیلم‌های ایرانی حوزه موسیقی در جشنواره موسیقی اتفاق میافتد؛ بنابراین ما تجربه‌های از گذشته در این مورد نداریم و با توجه به اینکه رقابتی هم برای این بخش وجود ندارد، نمی‌توانیم پیشگویی کنیم که نتیجه در آینده به چه شکل خواهد بود.»
وی با تأکید بر اینکه امسال می‌تواند محک خوبی برای ادامه اکران فیلم‌ها در سال‌های آینده باشد گفت: «تصمیم در مورد آینده اکران فیلم‌ها بستگی زیادی به امسال دارد. ما باید ببینیم آیا مستندسازان بیشتری برای ساخت مستندی با چنین موضوعی استقبال خواهند کرد یا خیر. درنتیجه در نخستین دوره نمایش این مستندها باید منتظر باشیم و ببینیم استقبال مردم به چه شکل خواهد بود»
مستندهای مایسترو، سمفونی ایران، ممد نبودی، آقایان پرنده، در انتهای یک روز کامل، اهمت عارف بودن، پیدای ناپیدا، برف، والسی برای تهران، بن بست، یک موسیقیدان فرانسوی در دربار قاجار، دو کمانچه، گوشه‌های اصفهان، هزار داستان امیر جاهد، شش قرن و شش سال، اسکورپیو، بزرم رزم، ساز و مهر، قطار مسیر شصت و آخرین بخشی فیلم‌هایی هستند که در این دوره از جشنواره به نمایش درمی‌آیند.
لازم به ذکر است که این فیلم‌ها از 24 تا 29 بهمن‌ماه در سالن سیف‌الله داد خانه سینما واقع در خیابان بهار جنوبی، کوچه سمنان، پلاک 29 به نمایش درمی‌آید و ورود عموم برای دیدن فیلم‌های مستند آزاد و رایگان خواهد بود.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه