ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۴ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۷
سیامک آقایی تور «آوای ایران» را از تبریز آغاز می‌کند

کنسرت‌هایی با خوانندگان بومی سرتاسر کشور

سیامک آقایی آهنگساز و نوازنده سنتور پس از تور موفق «باز عشق» که در بیش از 50 شهر ایران اجرا شد، تور جدیدی را با عنوان «آوای ایران» از روز 24 بهمن‌ماه از شهر یزد آغاز می‌کند.
کنسرت‌هایی با خوانندگان بومی سرتاسر کشوربه گزارش ریتم نو، آقایی در این سلسله کنسرت تصمیم دارد آثارش را با خوانندگانی گوناگون و متعلق به همان شهرها اجرا کند.
سیامک آقایی پس از تجربه کنسرت «یورش» که شهریورماه در تهران روی صحنه برد، تصمیم دارد تا پیش از پایان سال جاری شمسی یعنی از 24 بهمن تا 24 اسفند رپرتوار «آوای ایران» را در 12 شهر گوناگون روی صحنه برود. یزد، تبریز، درود، بابل، اهواز، ماهشهر، رامهرمز، بهبهان، اصفهان، شهرکرد، بوکان و مهاباد شهرهایی هستند که آقایی در آن‌ها روی صحنه خواهد رفت. اجرا در 10 شهر قطعی شده است و اجرای دو شهر هم در مراحل پایانی رایزنی‌ها قرار دارد.
سیامک آقایی درباره «آوای ایران» این‌گونه توضیح می‌دهد: «مدتی‌ است علاقه‌مند شدم که در کنار و ‌شاید موازی با مفاد اصلی برپایی یک مجموعه کنسرت همچون رپرتوار و فضای موسیقایی آن پروژه، به بار فرهنگی و تأثیراتی که می‌تواند در فضای موسیقی کشور بگذارد بیشتر توجه کنم؛ و این مهم باعث تغییراتی اساسی چه در محتوا و چه در سیاست کلی کاری‌ام شده است».
آقایی این پروژه را تداوم راهی می‌داند که 7 سال پیش با تور «باز عشق» آغاز کرد و می‌گوید: «پروژه‌هایی همچون «یورش» با آن حال و هوای معترض که برآمده از دغدغه‌های امروز جامعه ایران بود تا پروژه «باز عشق» با بیش از پنجاه اجرا در اقصی نقاط ایران که در کنار محتوای موسیقایی‌اش عملاً در جهت حمایت از هنر نوازندگی و بلاخص ساز سنتور برنامه‌ریزی‌شده بود، نمونه‌هایی از بینش جدید من بوده‌اند. حال در تداوم همین نگاه زمینه طرح پروژه‌ای دیگر تحت عنوان «آوای ایران» پدیدار شد.»
اما اینکه آقایی می‌خواهد از خوانندگان بومی هر منطقه برای پروژه «آوای ایران» استفاده کند را این‌گونه تشریح کرد: «ماجرا ازاین‌قرار است که در پی اجراهای متعددی که طی این شش سال اخیر در سراسر ایران داشتم بااستعدادهای گوناگونی در زمینه‌های متعددی چه در عرصه نوازندگی و چه در بحث آواز و خوانندگی آشنا شدم و ایده تور «آوای ایران» ازاینجا شکل گرفت و تصمیم گرفتم تا در این پروژه هنرمندان خوش‌قریحه این مناطق را با خود همراه کنم.»
سیامک آقایی در این پروژه باهدف «حمایت از آواز ایرانی و حمایت از خوانندگی در سرتاسر ایران» تصمیم دارد یک رپرتوار واحد را بااستعدادها و هنرمندان فعال شهرهای گوناگون تمرین کند. آقایی دراین‌باره گفت: «اگرچه تمرین تک‌به‌تک جزئیات با حدود 40 نفر کار سختی به نظر می‌آید ولی به لحاظ حسی و فرهنگی حال خوبی در من ایجاد کرده چراکه من به این شکل از موسیقی و آواز کشورم حمایت می‌کنم و از سوی دیگر این پروژه می‌تواند انگیزه‌ای برای سایر همکارانم هم باشد که به‌جای کار با یکی دو خواننده در تهران، به استعدادها و هنرمندان سایر شهرهای ایران بیشتر توجه کنند.»
خالق مجموعه «یاد باد» در مورد رپرتوار این برنامه هم گفت: «هفت یا هشت قطعه در این مجموعه اجرا می‌شود که ترکیبی از قطعات آهنگسازی شده و چند تصنیف است. آخرین قطعه بر اساس شعری از حافظ است که حالت جمع خوانی دارد و امیدوارم در آخر این تور بتوانم با تمام خوانندگان این قطعه را در تهران اجرا کنم.»
لازم به ذکر است که در این پروژه در هر اجرا یک قطعه محلی از فرهنگ موسیقی آن منطقه ‌هم اجرا می‌شود و همچنین قطعه محبوب «یاد باد» ازجمله تصنیف‌هایی است که در رپرتوار این تور گنجانده‌شده است.
تور «آوای ایران» از شهر یزد آغازشده است و علاقه‌مندان در این شهر برای تهیه بلیت می‌توانند به سایت یزد کنسرت (اوج کنسرت) مراجعه کنند همچنین در 26 بهمن‌ماه در سالن پتروشیمی تبریز برگزار می‌شود علاقه‌مندان تبریزی می‌توانند برای تهیه بلیت به سایت تیوال مراجعه کنند. آخرین اجرای این تور در سال جاری، 24 اسفند در مهاباد برگزار خواهد شد و پس از وقفه‌ای چندهفته‌ای دوباره در سال 1398 از سر گرفته می‌شود.
در یزد بامداد فلاحتی خواننده این اجراست و علی امیدی (در مسند نوازنده سه‌تار و مراژ) و کامران منتظری (تمبک نواز) سیامک آقایی را همراهی می‌کنند. همچنین در اجرای تبریز شهرام آبرومند به‌عنوان خواننده و کامران منتظری (نوازنده تمبک) همراه «آوای ایران» هستند.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه