ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۸۶۰۵
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۷ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۷

ارکستر سازهای ملی ایران آثاری از فرهاد فخرالدینی را اجرا می‌کند

ارکستر سازهای ملی ایران به رهبری علی اکبر قربانی و خوانندگی وحید تاج با انتخاب قطعاتی از آهنگسازان ایرانی در تالار وحدت اجرا خواهد داشت.
ارکستر سازهای ملی ایرانی آثاری از فرهاد فخرالدینی را اجرا می‌کندبه گزارش ریتم نو، علی اکبر قربانی رهبر ارکستر سازهای ملی ایران درباره اجرای گروه خود در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر گفت: «اعضای گروه به همراه خواننده و نوازنده و سولیست و من 17 نفر هستیم که همه نوازنده‌ها از سازهای ملی ایرانی استفاده می‌کنند. درواقع تمام قطعات با تار و تنبک، عود، قیچک، سنتور و سازهای ضربی اجرا می‌شود.» 
قربانی همچنین افزود:« طبق روال همه ارکسترهای ملی یک پیانو هم کنار باقی سازها خواهیم داشت. چراکه کارهایی که اجرا می‌کنیم همه تنظیم‌شده است و به همین دلیل نیاز داریم تا یک ساز‌ هارمونیک هم داشته باشیم.» 
این آهنگساز در توضیح زمان اجرای خود گفت: « اجرای ارکستر سازهای ملی ایران 25 بهمن ساعت 18:30 در تالار وحدت خواهد بود.» 
وی همچنین توضیح داد :« در این اجرا چند اثر از استاد فخرالدینی انتخاب‌شده و چند قطعه هم از آثار خود بنده است. همچنین قطعاتی هم از آثار گذشتگان را در سی و چهارمین جشنواره موسیقی اجرا می‌کنیم.» 
خالق «سوئیت سمفونیک معراج» با تاکید بر اینکه پایه اصلی اجرای ارکستر سازهای ملی ایرانی، از قطعات آهنگسازان ایرانی است گفت:« خواننده گروه وحید تاج است. البته برخی قطعات هم بدون کلام است که تنها با ارکستر اجرا می‌شود. همچنین چند قطعه با امین غفاری که سولیست ویولن هستند کارکردیم که  به‌صورت ویولن و ارکستر اجرا می‌شود. سولیست ویولن ما هم قطعات ایرانی اجرا می‌کند اما  برای چاشنی کار ،چند قطعه کلاسیک نیز می‌نوازد.»
قربانی همچنین درباره تم اصلی جشنواره امسال که توجه به آهنگسازان ایرانی است گفت:« موضوع امسال جشنواره برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هرچند که من معتقدم ارتباط ما با آهنگسازان خارجی هم باید حفظ شود اما باید موسیقی ایرانی و آهنگسازان ایرانی در درجه اول برایمان اهمیت داشته باشد. وی با اشاره به کمبود موسیقی ارکستری گفت: توجه به آهنگسازان ایرانی می تواند باعث شود به موسیقی ارکستری نیز توجه ویژه¬ای شود چراکه کمبود رپرتوار در این زمینه آسیب جدی وارد کرده است. 
وی هم‌چنین افزود:« چه خوب که آهنگسازان ایرانی آثار ارکستری در ژانر موسیقی ایرانی بسازند تا این کمبود هم کم¬کم بتواند جبران شود و موسیقی ایرانی بیش‌ازپیش خود را نشان دهد.»
بهمن فریادرس، فرشاد صارمی و سینا جهان‌آبادی (کمانچه)، شیما شاه‌محمدی (قیچک آلتو)، مسعود فیروزی نژاد (قیچک باس)، بهزاد رواقی، آزاده امیری و کوروش دانایی (تار)، سیاوش کامکار (سنتور)، مریم خدابخش و امین حیدری (عود)، فروغ فضلی (پیانو)، وحید اسدالهی (نقاره) و حمید قنبری (تمبک) اعضای ارکستر سازهای ملی ایران را تشکیل می‌دهند.
گفتنی است؛ علاقه‌مندان برای تهیه بلیت می‌توانند به سایت ایران کنسرت (iranconcert.com) و سی و شش هفتاد (3670.ir) مراجعه کنند.
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه