ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۸:۱۸ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۷

محسن شریفیان، نواهای رازآلود شیبکوه را معرفی کرد

کتاب «مردم‌شناسی و موسیقی نوار ساحلی شیبکوه»، یازدهمین اثر پژوهشی محسن شریفیان، موسیقیدان بوشهرى است.
محسن شریفیان، نواهای رازآلود شیبکوه را معرفی کردبه گزارش ریتم نو، محسن شریفیان داراى گواهی‌نامه هنری با درجه‌یک (معادل دکتری در وزارت علوم) و کارشناس پژوهشگرى با گرایش علوم اجتماعی است.
به همراه این اثر ارزنده که توسط موسسه انتشارات نگاه به چاپ رسیده، مجموعه قطعات موسیقیایی با عنوان «موسیقی نوار ساحلی شیبکوه» در قالب دو سی دی صوتی که توسط نگارنده کتاب، گردآوری‌شده، به‌وسیله موسسه فرهنگی و هنری ماهور منتشرشده است.
این مجموعه، حاصل پژوهش برجسته‌ترین نوازنده نی‌انبان ایرانی است که پیش‌ازاین، کتاب «آموزش نی‌انبان» را به همراه سی دی قطعات و نواها منتشر کرده بود.
نی‌انبان، شاخص‌ترین ساز در موسیقی جنوب ایران است که برای اولین بار در یک اثر پژوهشی، به‌صورت ویژه به تاریخچه و تحولات این ساز در منطقه‌ای به نام «شیبکوه» در جنوب ایران پرداخته‌شده است.
منطقه شیبکوه در حاشیه شمالی خلیج‌فارس از شرق تا بندرلنگه و بندر خمیر و از غرب تا بندر سیراف و کنگان، امتداد داشته است. نام شیبکوه موردنظر در این پژوهش، از اوایل سده بیستم، کاربرد جغرافیایی و سیاسی خود را ازدست‌داده و هم‌اکنون میان دو استان بوشهر و هرمزگان قرارگرفته و تاریخ پرفرازونشیب این منطقه با رویدادهای بندر تاریخی و مهم «سیراف» گره‌خورده است. 
بخش مردم‌شناسی این کتاب به معرفی راویان موسیقی منطقه، تحت عنوان «لوطی‌ها»، «سیاها»، «دلاک‌ها» و «کولی‌ها» می‌پردازد و معرفی گونه‌های موسیقی در شیبکوه و دیگر سازهای رایج در منطقه از بخش‌های دیگر این اثر است.
گفتگوها و مصاحبه‌های محسن شریفیان از دهستان «مچاهیل» در هرمزگان تا «بنک» در بوشهر که در پیوست این کتاب قرارگرفته، از بخش‌های جذاب و خواندنی آن است.
محسن شریفیان، تدوینگر پرونده ثبت ملی ساز نی‌انبان با عنوان «مهارت ساخت و نواختن نی‌انبان در گستره ملی» بود که در مهرماه سال ۱۳۹۴، موفق به ثبت ملی این ساز شد.
وی هم‌اکنون در تلاش برای ثبت جهانی این ساز است.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه