ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۸:۳۸ - ۲۵ دی ۱۳۹۷
در گردهمایی تولیدکنندگان آثار شنیداری عنوان شد:

قدرت مدیران باید در خدمت ارتقا فرهنگ باشد

علی مرادخانی (مدیر موزه موسیقی) در مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری گفت: سمت دولتی و میز مدیریت مهم نیست بلکه آنچه اهمیت دارد این ست که در هر جا که باشیم منشأ ثمرات مثبتی باشیم.
قدرت مدیران باید در خدمت ارتقا فرهنگ باشدبه گزارش خبرنگار ریتم نو، مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری عصر دیروز در محل موزه موسیقی با حضور جمع قابل‌توجهی از ناشران برگزار و از سایت اینترنتی این مجمع رونمایی شد.
سخنران نخست این نشست امیرعباس ستایشگر (رئیس هیات مدیره مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری) بود که در ابتدای این نشست گفت: این مجمع در نظر دارد با حضور پرتوان خود بازوی اجرای قدرتمندی برای دولت و مددرسانی برای موسیقی ایران باشد. این مجمع در نظر دارد تا تجربیات خود را در اختیار دولتمردان قرار دهد.
محسن رجب پور مدیرعامل مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری هم در این برنامه با اشاره به اهداف برگزاری این برنامه بیان کرد: خالی از لطف نیست در این جلسه یادی از دو ناشر پیشکسوت کشورمان ازجمله محمدرضا شجریان و کریم چمن آرا کنم که طی سال‌های گذشته فعالیت‌های بسیار خوبی را در حوزه نشر انجام دادند. من ازجمله ناشرانی هستم که ازنظر تجربه در زمره نسل مابین پیشکسوتان این حوزه و نسل نو قرار دارم و همیشه خود را شاگرد این بزرگان می‌دانم.
وی با اشاره به برخی از اقدامات انجام‌گرفته مجمع بعد از انتخاب هیات مدیره جدید گفت: ما پس از معرفی هیات مدیره مجمع و آغاز فعالیت‌های این مجموعه تلاش کردیم تا با ارتباط و تعاملی که با دفتر موسیقی وزارت ارشاد داریم بتوانیم برخی از موانع را از سر راه برداریم. در این راه تعدادی از مشکلات مرتفع شده، اما مشکلات دیگری هم وجود دارد که هنوز لازم است برای آن پیگیری‌های لازم صورت گیرد. یکی از این مشکلات در حوزه شعر است که به‌تازگی رایزنی‌هایی در این زمینه انجام‌گرفته و امیدوارم طی چند روز آینده مشکلات شعر ما برطرف شود. ما در حوزه ادارات کل شهرستان‌ها دارای مشکلاتی هستیم که پس از تفویض اختیارات دفتر موسیقی وزارت ارشاد به اداره کل ارشاد شهرستان‌ها در ابتدا اتفاقات خوبی افتاد، اما به دلیل فقدان دانش صدور مجوز در اغلب شهرستان‌ها ما طی ماه‌های اخیر با مشکلات بی‌شماری مواجه شدیم که امیدوارم جناب صالحی در مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هرچه زودتر نسبت به حل این موضوع تلاش‌هایی را انجام دهند.
مدیرعامل مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری ادامه داد: طی پیگیری‌هایی که بعد از تأسیس مجمع انجام شد، مکاتباتی با هر دو وزیر اقتصاد دولت‌های یازدهم و دوازدهم داشتیم و بنابراین شد که علاوه بر معافیت «مالیات بر عملکرد» بتوانیم در حوزه «مالیات بر ارزش‌افزوده» نیز اقداماتی را انجام دهیم. در این راه‌کارهایی انجام‌شده که به‌زودی جزییات آن به‌صورت کامل اطلاع‌رسانی می‌شود. من جا دارد در جلسه امروز از اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی و پلیس امنیت تهران در حوزه صدور مجوز تالارهای کنسرت نهایت قدردانی را داشته باشم و امیدوارم این موضوع قدردانی هر چه زودتر این موضوع هرچه زودتر در حوزه شهرستان‌ها نیز اتفاق بیفتد. این نکته را هم بدانید مجمع صنفی ناشران چند روزی هست که عضو یونسکو شده و این اتفاق خوبی است که می‌تواند دربرگیرنده اتفاقات خوبی برای اهداف مجمع باشد.
رجب پور در بخش دیگری از صحبت‌های خود توضیح داد: یکی دیگر از کارهایی که با تصمیم اعضای هیات مدیره مجمع تصمیم به انجام آن گرفتیم تشکیل شورایی به نام شورای عالی پیشکسوتان مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری است. این اقدام به‌واسطه قدردانی و استفاده از تجربیات تهیه‌کنندگان و ناشرانی است که قبل از ما سالیان سال تلاش کردند تا بتوانند مجوز صنف دریافت کنند. این دوستان حتی در مقطعی با پلمب دفاترشان مواجه شدند اما خوب به خاطر دارم که این عزیزان استخوان خم نکردند تا ما امروز بتوانیم صاحب یک مجمع صنفی باشیم. ما امروز به‌پاس همین تلاش‌ها و زحمات ضمن قدردانی از آن‌ها تصمیم گرفتیم که هشت نفر از دوستان را به‌عنوان اعضای شورای عالی مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری انتخاب کنیم.
پس از صحبت‌های رجب پور از محمد موسوی مدیر نشر «ماهور»، علی رستمیان، محمدعلی چاوشی، حق بین، حبیب‌الله قدمی، غلامرضا ترابی، منوچهر آزادی و غلام علمشاهی به‌عنوان تهیه‌کنندگان پیشکسوت موسیقی قدردانی به عمل آمد.
اردوان جعفریان تهیه‌کننده و مدیر سایت مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری هم در این بخش از برنامه ضمن ارائه توضیحاتی را درباره راه‌اندازی سایت اینترنتی مجمع گفت: مشورت در حوزه مالکیت معنوی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی حرفه‌ای، نحوه حضور ناشران در بخش بین‌الملل، چگونگی ارتباط مجمع با حوزه‌های تصمیم‌ساز دولتی، بخش‌های گوناگون خبری و معرفی اعضای هیات مدیره مجمع از نکاتی است که ما در فاز اول بارگذاری سایت روی آن تمرکز داشتیم.
حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی هم در بخش پایانی این برنامه اظهار کرد: آنچه بسیار واضح و روشن است اینکه اگر حوزه نشر موسیقی موجودیت نداشته باشد کلیت موسیقی لنگ می‌شود. البته از دیرباز که خانه موسیقی در حال تکمیل و تشکیل بود بیش از بیست سال می‌گذرد و ما در این مدت تلاش کردیم بتوانیم چنین جمعی از اهالی موسیقی را کنار هم داشته باشیم تا بتوانیم با این مجموعه منافع صنفی را مطالبه کنیم. خوشبختانه این اتفاق افتاد و بخشی از ناشران موسیقی باکمی تأخیر کانون ناشران و تهیه‌کنندگان را تأسیس کردند. جالب است که همین جمعی که در این سال‌ها مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری را تشکیل داده‌اند اعضای کانون ناشران هم هستند؛ اما من معتقدم که حوزه نشر موسیقی با مشکلات زیادی مواجه شده و می‌توان گفت این بخش ورشکسته است. البته مسائل زیادی به این قضیه دامن زده اما من بر این باورم بزرگ‌ترین دغدغه ما و شما باید این باشد که مساله کپی‌رایت را واقعاً پیگیری کنیم.
وی افزود: خوشبختانه در حوزه کپی‌رایت اقدامات متعددی انجام‌گرفته اما تا الان دستاورد زیادی حاصل نشده است. به همین جهت لازم است هم خانه موسیقی و مجمع در این حوزه تلاش‌هایی را برای ارائه سازوکارهای مناسب و چرخش مناسب اقتصاد موسیقی انجام دهند. خیلی از عزیزانی که امروز از آن‌ها قدردانی شد امروز متأسفانه حضور پررنگی در حوزه موسیقی ندارند. چرا این اتفاق افتاده است؟ پاسخ به این سؤال هم برای شما ناشران نسل نو موسیقی باید به‌عنوان یک دغدغه مطرح شود. به‌طور حتم نهایت این توجه به بیشتر شدن منافع موسیقی منجر می‌شود. من احساس می‌کنم هم کانون ناشران خانه موسیقی و مجمع تولیدکنندگان آثار شنیداری بیشتر باهم باشند تا موسیقی رونق بیشتری بگیرد.
اهدای کارت جدید اعضای مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری و قدردانی از علی مرادخانی مدیرعامل موزه موسیقی، معاون هنری سابق وزیر ارشاد و مدیر اسبق دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌پاس «یک‌عمر زحمت و حمایت از تولیدکنندگان و ناشران موسیقی» و اهدای کارت افتخاری عضویت در مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری به‌عنوان اولین عضو افتخاری بخش بعدی برنامه را تشکیل می‌داد.
علی مرادخانی پس از دریافت لوح قدردانی و کارت عضویت افتخاری خود بیان کرد: هر کاری کردم اول برای دل خودم بود و دوم وظیفه‌ای بود که به عهده من گذاشته شد؛ اما جا دارد در اینجا به چند نکته اشاره‌کنم. از روزی که بنده و دیگر دوستان شروع به تأسیس خانه موسیقی کردیم تلاش برای حضور مؤثر اصناف گوناگون حوزه موسیقی از مهم‌ترین دغدغه‌ها بود. خوشبختانه بعدازاینکه خانه موسیقی تشکیل شد با تمام فراز و نشیب‌ها اتفاقات خوبی افتاد که من جا دارد همین‌جا با پیشکسوتان حوزه نشر و تهیه‌کنندگی قدردانی کنم که واقعاً برای تحقق اهداف صنفی تلاش کردند.
وی ادامه داد: یک تهیه‌کننده مهم‌ترین ویژگی‌اش شناخت اجتماعی و مدیریت اقتصادی است. او باید با در نظر گرفتن این دو مؤلفه کاری کند که هرگز متوسل به جریان قدرت نشود. کاری که من در این سال‌ها برای تحقق آن تلاش کردم تشکیل یک مثلث هنرمند، تهیه‌کننده و مدیر دولتی بود که تهیه‌کننده بتواند بعد از مدتی به‌صورت کامل در حوزه‌های اقتصادی موسیقی قدم بگذارد. من خوشحالم که تنها بخش موفق حوزه هنر در مواردی که به آن اشاره کردم، حوزه موسیقی بوده است. من فکر می‌کنم مهم‌ترین کاری که شما انجام داده‌اید انسجام است. ضمن اینکه من می‌دانم در این راه با چالش‌های زیادی چون کپی‌رایت و موضوعاتی در حوزه فرهنگ عمومی مواجه هستید؛ اما به‌هرحال باید در این راه استمرار را تقویت کنید.
مدیر موزه موسیقی در بخش پایانی صحبت‌های خود اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم که دوستان رابطه خود را با خانه موسیقی به‌صورت قدرتمند و مستمر ادامه دهند. درعین‌حال بخش‌هایی که در حوزه‌های دولتی حضور دارند قطعاً با انسجام شما می‌تواند مسیر برای بهبود کارها هموار کند. در این راه توجه به ارتقا سطح شنیداری مخاطبان با حضور اصناف و آسیب‌شناسی در این زمینه یکی دیگر از مهم‌ترین کارهاست که می‌تواند موردتوجه قرار گیرد. به‌هرحال وقتی پشت میز باشید و حتی وقتی پشت میز نباشید می‌توانید مفید بوده و منشأ اتفاقات مثبتی باشید.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه