ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۸۵۵۰
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۰ - ۲۳ دی ۱۳۹۷

حسین بهروزی نیا و بربطیان در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر

حسین بهروزی نیا به همراه گروه بربطیان ، در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر روی صحنه خواهند رفت.
حسین بهروزی نیا  و بربطیان در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجربه گزارش ریتم نو، حسین بهروزی نیا، نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی درباره اجرای خود در جشنواره موسیقی فجر امسال گفت: « امسال در جشنواره در دو بخش اجرا خواهیم داشت. در بخش اول اجرایی با گروه بربطیان خواهیم داشت که چندی پیش هم در تالار وحدت آن را به اجرا گذاشتیم.» او هم‌چنین تأکید کرد بخش دوم اجرا‌، اجرایی بزرگ‌تر است که برای بار نخست شنیده می‌شود. بهروزی نیا درباره بخش دوم اجرا گفت: «در این قسمت آثاری نواخته می‌شود که برای نخستین بار توسط یک گروه بزرگ عود نواز و سازهای کوبه‌ای تنظیم‌شده است. 8 نفر نوازنده عود و بربط و 4 نفر نوازنده پرکاشن چنین گروه بزرگی را تشکیل داده‌اند.» بهروزی نیا تأکید کرد این بخش باهدف احیای ساز بربط اجرا خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی سی و چهارمین  جشنواره موسیقی فجر، این هنرمند که در طی سال‌ها جهت آموزش و معرفی بربط به کشورهای مختلفی سفرکرده و با گروه‌ها و ارکسترهای برجسته ایرانی به اجرای موسیقی ایرانی پرداخته است؛ درباره تفاوت نوع موسیقی ایرانی با موسیقی‌ غربی گفت: «موسیقی ایرانی با موسیقی غربی به دلیل تفاوت در نگاهشان با یکدیگر متفاوت هستند. آهنگسازهای غربی بیشتر نگاهشان هارمونیک است و نت‌ها را به‌صورت آکورد نگاه می‌کنند درنتیجه کمتر به ملودی می‌پردازند؛ اما آهنگساز ایرانی بیشتر به ملودی و زیبایی ملودی توجه دارد.» 
بهروزی نیا این ویژگی آهنگساز ایرانی را یک مزیت دانسته که در کنسرت‌های سنتی خودنمایی می‌کند. وی دراین‌باره گفت: «آهنگسازهایی هستند که خود قابلیت تنظیم آثارشان را دارند و در تنظیم قطعه و ملودی قوی‌ترند. اما برخی تنظیم‌کننده‌ها هستند که این کار را بهتر انجام می‌دهند. در ارتباط با کنسرت سنتی کمتر نیاز به تنظیم قطعات است و مهارت آهنگساز بیشتر خودش را نشان می‌دهد. درنتیجه زیبایی و ذوق درونی هر موزیسین در این نوع موسیقی نمود پیدا می‌کند و ریتم‌هایی که کمتر به چشم می‌آید جلب‌توجه می‌کند.» . 
لازم به ذکر است سی و چهارمین  جشنواره موسیقی فجر از تاریخ 24 تا 30 بهمن‌ماه سال جاری با دبیری دکتر شاهین فرهت در تهران برگزار می‌شود.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه