ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۸۵۳۵
تاریخ انتشار: ۲۰:۳۵ - ۱۹ دی ۱۳۹۷

شب استانبولی برج میلاد با حضور «تکسیم تریو»

گروه موسیقی «تکسیم تریو» ترکیه که برای نخستین بار در ایران به روی صحنه می‌رفتند، با استقبال خوب مخاطبان در ایران همراه شدند.
شب استانبولی برج میلاد با حضور «تکسیم تریو»به گزارش ریتم نو، این کنسرت که شامگاه 18 دی‌ماه در دو سانس در برج میلاد روی صحنه رفت با صدای سازهای "باغلاما" و  "قانون" همراه با تصاویری از غروب آفتاب در ساحل شروع شد. بعد از دقایقی صدای ساز "کلارینت" هم اضافه و با تشویق بسیاری از مخاطبان این کنسرت روبه‌رو شد.
آیتاچ دوغان با نواختن ساز قانون، شروع‌کننده قطعه دوم شد و بعد از چند دقیقه، اجراء، ریتم تندی پیدا کرد.
سپس، اسماعیل تونچ بیک نوازنده ساز باغلاما، خطاب به حاضران در سالن برج میلاد به زبان فارسی سلام کرد و بعدازآن به زبان انگلیسی گفت: می‌خواهم فارسی صحبت کنم اما نمی‌توانم، و یک روزی صحبت می‌کنم. ولی باید بگویم که موسیقی زبان بین‌المللی است و با زبان موسیقی امشب با شما سخن خواهیم گفت. 

شب استانبولی برج میلاد با حضور «تکسیم تریو»

وی سپس به زبان ترکی استانبولی به حاضران خوش‌آمد گفت و مخاطبان این اجراء نیز، بارها به زبان ترکی جواب خوش‌آمد گویی‌شان را دادند.
مخاطبان این کنسرت، بارها در طول اجراء از گروه تکسیم خواستند قطعه " آه استانبول" را اجراء کنند که اسماعیل تونچ‌بیک از آن‌ها خواست کمی صبر داشته باشند و سه بار با لبخند گفت: «صبر، صبر، صبر...».
صدای بالای کلارینت در قطعه چهارم، که هوسنو شان اندریجی آن را می‌نواخت، مخاطبان این اجراء را به وجد آورد. جوری که صدای تشویق‌ها از صدای گروه بیشتر شده بود. 
سرانجام این گروه، به درخواست حاضران قطعه  «آه استانبول» را اجراء کردند که همه با صدای کلارینت هوسنو شان اندریجی  به وجد آمدند و این نوازنده را بارها تشویق کردند. قطعه‌ای که اگر حتی یک‌بار به این شهر خیال‌انگیز سفرکرده باشید می‌توانید تأثیرگذاری بالای آن را در شنونده متوجه شوید. «هوسنو» جزو شاخص‌ترین نوازندگان کلارینت است و همین باعث شده بود بسیاری از دوستداران موسیقی از ابتدای این برنامه برای دیدن تک‌نوازی‌های این هنرمند هیجان جالبی داشته باشند. 

شب استانبولی برج میلاد با حضور «تکسیم تریو»

اسماعیل تونچ‌بیک تک‌نواز قطعه بعدی شد. «باغلاما»، سازی که او می‌نوازد، ریشه اسمش را از مردم منطقه آناتولی و آذربایجان گرفته است و در میان مردمان ترک، کرد و ترکمن‌های عراق رایج است. او در حین اجراء، بارها مورد تشویق حاضران قرار گرفت. اجرای این قطعه با تصاویر هوایی از جاذبه‌های طبیعی که پشت نوازنده‌ها پخش می‌شد، همراه بود.
هوسنو شان اندریجی  پیش از اجراء گفته بود: برای فرهنگ ایران احترام ویژه‌ای قائلیم. این اجرا قطعاً یکی از مهم‌ترین اجراهای همه این سال‌ها برای ما است.
این گروه موسیقی تاکنون اجراهای زیادی را در سراسر جهان روی صحنه برده‌اند و سه آلبوم «تکسیم تریو» در سال ۲۰۰۷، «تکسیم تریوی ۲» در سال ۲۰۱۳ و «آهی» در سال ۲۰۱۶ را منتشر کرده‌اند.
علیرضا قربانی، علی زند وکیلی، مهیار علیزاده، پدرام درخشانی، ابوالفضل صادقی نژاد، میثم مروستی، یاشار خسروی، امیر میلاد نیکزاد و... به تماشای کنسرت این گروه ترکیه‌ای در برج میلاد نشستند. 
کنسرت «تکسیم تریو» به همت موسسه «رنگین‌کمان هنر جوان»، به تهیه‌کنندگی محمود شبیری و سپهر صاحبی در برج میلاد روی صحنه رفت.
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: