ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۸۳۸۲
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۵ - ۱۷ آذر ۱۳۹۷
اجراهای پنجمین جشنواره نوای خرم به پایان رسید

سیاست‌های بخش رقابتی تغییر می‌کند/ تلاش برای بین‌المللی شدن

اجراهای پنجمین جشنواره موسیقی «نوای خرّم» در حالی به پایان رسید که دست اندرکاران برگزاری این رویداد موسیقایی از تلاش برای بین‌المللی شدن جشنواره و تغییر سیاست‌های بخش رقابتی در دوره‌های آینده خبر دادند.
سیاست‌های بخش رقابتی تغییر می‌کند/ تلاش برای بین‌المللی شدنبه گزارش ریتم نو، جمعه ۱۵ آذرماه در چهارمین روز از برگزاری این رویداد بیش از۹۰ هنرمند در بخش «اجرای گروهی»، ۲۳ هنرمند در بخش «تک‌نوازی»، ۵۳ هنرمند در بخش «دو و سه نوازی» آثار خود را در معرض رقابت هیات داوران گذاشتند.
در بخش «تک‌نوازی» کارو شیردل، آرمان تجری،عسل پاکزاد،پریا صادقی، نگین رمضانی، محمدرضا الهی، محمدرضا پاریا، نسترن یوسفیان، سینا بحرینی، نگار یاسمنی، مرتضی اخباری، آرمین باقر کاسه‌گری، محمدمهدی حیدری، سینا تاجیک، درین خیبری، یگانه ابالفضل وارسته، سامان جانبخش، مریم نجاریان، محمد شعبانی، علیرضا حاجی‌زاده، آیدا صابر، سید علیرضا فاطمی چتن، احسان آذریان روی صحنه رفتند. 
محمد امین ابراهیمی، پرهام وفایی، سید محمد طاها میرزا جانیان، غزاله مختاری، مانی طاهری، امین شمس، مهتاب حبیبی، علی نظام‌آبادی، آرمین رمضانی، محمد مهدی فرضی، محمد یوسف فلاح، محمد معین فلاح، محمد حسین فلاح، خاطره فکر آزاد، کامیار فکر آزاد، دینا ابراهیمی، نازنین فولاد پنجه، آرش حاج تقی، سهند سفید آری، تهمینه صادقی، مازیار قندهاری، امیر حسین خانلقی،محمد امین غافله باشی، هستی حسنی، علی پور شبان، ابوالفضل آریایی، ایمان حججی، آریا احمدی، امیر محمد حامدی، دانیال اردلان، سارا غفاری، سعید اسماعیلی، علیرضا شمس، یونس اشراقی، مهدی شیرپوری، هاتف شمسی خانی، محمد رضا رحمانیان، ویدا بیرجندی، سوگل اجلال منشان، صدف افشاری مفرد، امیر رضا مومنی، دانیال راد بخت، متین هاشمی ثابت، متین موسوی، علیرضا قاسمی، ارشیا ملتجی، پریا فرهادی، محمد رضا غلامی، محمد حسین غلامی، پدرام فرق دانی، هیوا زیبایی، یاسمن اسکندری و گلسا ذوالفقاری نیز در بخش «دو و سه نوازی» نیز به رقابت با یکدیگر پرداختند.
در بخش «گروه نوازی» نیز گروه‌ها و هنرمندانی از آموزشگاه موسیقی طرز از دولت‌آباد به سرپرستی مسعود وحیدا، آموزشگاه موسیقی نامیک از مشهد به سرپرستی فیروزه مدیر خراسانی، هنرستان هنرهای زیبا از مشهد به سرپرستی شکان شیردوانی، آموزشگاه موسیقی عارف از بابل به سرپرستی محسن دهیمی، گروه ایشتار هنرستان موسیقی دختران از تهران، گروه شب نورد آموزشگاه موسیقی سپاهان سینا از اصفهان به سرپرستی آرش زمانی، آموزشگاه موسیقی هنر آفرین از تهران به سرپرستی حمید بهروزی نیا، آموزشگاه موسیقی منادی از تهران به سرپرستی حسین سجودی و آموزشگاه موسیقی ملودی کهن از تهران به سرپرستی سامان محمد نبی در بخش «گروه نوازی» آثار خود را ارائه دادند.
کار هیات داوران بسیار سخت شد
بردیا صدر‌نوری مدیر برگزاری پنجمین جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرم (نوای خرم) با اشاره به کیفیت برگزاری این دوره نسبت به دوره‌های گذشته بیان کرد: با استناد صحبت‌های تعدادی از هنرمندان و هیات داوران باید بگویم که سطح کیفی جشنواره نسبت به سال گذشته بهتر شده که همین موضوع کار ما را در داوری به‌شدت سخت کرده است. البته ما خیلی تمایل نداریم که این جشنواره  فقط حالت رقابت گونه پیدا کند ولی ازآنجاکه این موضوع سبب افزایش انگیزه بچه‌ها می‌شود، این حس رقابتی هم در آن وجود دارد. از سوی دیگر امتیاز هنرمندان شرکت‌کننده خیلی به هم نزدیک بود که همین موضوع قضاوت را بیش‌ازپیش برای ما سخت کرده است. 
وی افزود: ازنظر من در این دوره از جشنواره، شرکت‌کنندگان زیر ۱۵ سال نسبت به گروه سنی ۱۵ تا ۱۸ کیفیت بهتری را در اجرا ارائه دادند. البته شاید بتوان دلیل این موضوع را سنگینی درس‌های گروه‌های سنی بالاتر نسبت به رده‌های سنی پایین‌تر عنوان کرد. زیرا با توجه به سنشان وقت کمتری برای ساز و موسیقی دارند. درنهایت باید بگویم که کلیت جشنواره واقعاً امیدوارکننده بود.
مدیر پنجمین جشنواره موسیقی نوای خرم درباره روند برگزاری دوره بعدی این رویداد موسیقایی توضیح داد: اگر روند جشنواره به همین صورت پیش رود، قطعاً در سال آینده میزبان شرکت‌کنندگان بیشتری خواهیم بود.  البته ما بر طبق برنامه مدونی که داریم، تصمیم داریم از سال آینده یک فراخوان منطقه‌ای را منتشر کنیم زیرا اگر با همین روند پیش برویم ممکن است برای سال آینده مجبور شویم که تعدادی از داوری‌هایمان را در استان‌ها انجام دهیم چراکه تعداد شرکت‌کنندگان در حال افزایش است و حتماً باید به شکلی ساختارمند فضای مناسب‌تری را برای بخش رقابتی ایجاد کنیم.
صدرنوری گفت: تلاش برای برگزاری جشنواره در سطوح بین‌المللی یکی دیگر از اهداف ماست که امیدوارم بتوانیم شاهد تحقق آن باشیم. به عبارتی ما می‌خواهیم با در نظر گرفتن کشورهایی که فارسی‌زبان بوده و به موسیقی ارائه شده در این جشنواره علاقه‌مندند به روشی، شرایطی را فراهم کنیم که در فضای مجازی آثارشان را ارائه دهند.
 ایجاد تغییرات در جشنواره «یادآوری»!
رضا خرم فرزندِ زنده‌یاد همایون خرم و عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره موسیقی نوای خرم نیز درباره کیفیت اجراهای این دوره اظهار کرد: من بر این باورم در هر دوره از برگزاری جشنواره می‌توان اجراهای بسیار خوبی را مشاهده کرد، بنابراین نمی‌توان گفت که کیفیت اجراهای این دوره نسبت به دوره‌های قبل بیشتر یا کمتر بوده است زیرا باید این نکته را هم در نظر داشت که رده‌ سنی  هنرمندان شرکت‌کننده در جشنواره موسیقی نوای خرم محدود است. ولی مهم‌ترین نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد، این است که تعداد شرکت‌کنندگان از ۱۱۰۰ نفر در سال گذشته به ۱۵۰۰ نفر در این دوره رسیده است. البته باید بگویم که ما با توجه به محدود بودن زمانی که برای ارائه آثار در اختیار داشتیم، تمام‌ تلاش خود را کردیم تا شرکت‌کنندگان کمتری را برای حضور در جشنواره انتخاب کنیم ولی با توجه به کیفیت اجراها نتوانستیم آثار کمی را انتخاب کنیم و زمان را اضافه کردیم. به همین دلیل می‌توان نتیجه گرفت که کیفیت این دوره بهتر شده است.
وی افزود: ازنظر من مهم‌ترین نکته‌ای که در این جشنواره وجود دارد؛ یادآوری آثار بزرگان موسیقی است که برای این رده سنی به‌شدت می‌تواند مؤثر و مهم عمل کند. زیرا آن‌ها را به آثار اصیل موسیقی‌ ارجاع می‌دهد. بر همین اساس مطمئن باشید که هرکدام از آثار ارائه شده در این جشنواره نتیجه شش ماه کار چندین نفر ازجمله هنرجو، خانواده و سرپرست اوست.
خرم همچنین درباره تغییرات دوره ششم جشنواره خرم که در سال آینده برگزار می‌شود، اظهار داشت: علاوه بر پروژه بین‌المللی کردن جشنواره که نیازمند عوامل متعددی است، می‌خواهیم اصلاحاتی را در قطعاتی که بچه‌ها اجرا می‌کنند نیز ایجاد کنیم. به هر صورت جشنواره موسیقی نوای خرم، جشنواره‌ای تکنیکال‌ نبوده و هدف آن بیشتر  یادآوری موسیقی درست است. ما تصمیم داریم  برای سال آینده، تکنیک‌ را هم به سیاست‌های بخش رقابتی جشنواره اضافه کنیم تا به این صورت افرادی که باذوق و احساس می‌زنند  از لحاظ فنی یک‌سری از موارد را رعایت کنند. 
پنجمین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم) توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» به مدیریت بردیا صدرنوری از روز پنجشنبه ۸ آذر ماه با حضور هنرمندان شرکت‌کننده گروه سنی کودک و نوجوان در قالب بخش‌های  «تک‌نوازی»، «تک‌خوانی و هم‌خوانی» و «اجراهای گروهی» در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار شد.
مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) نیز روز پنج‌شنبه ۲۲ آذر در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه