ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۸۳۵۷
تاریخ انتشار: ۱۸:۲۶ - ۱۲ آذر ۱۳۹۷
سومین شب از پنجمین دوره فستیوال «آینه دار» برگزار شد

جاذبه‌های آیینی اقوام شمال ایران در صحنه

سومین شب از پنجمین دوره فستیوال موسیقی آینه دار به دو مجموعه آوازها و آیین‌های مردم طبرستان (استان مازندران) و ترانه‌ها و آیین‌های مردمان گیل و دِیلَم (استان گیلان) اختصاص داشت. اجراهایی سرشار از شادمانی که بازتاب دهند بخش از سنت‌هایی مردمی این دو استان بودند.
جاذبه‌های آیینی اقوام شمال ایران در صحنهبه گزارش ریتم نو، سانس نخست از شب سوم  با لالایی خوانی زنان آغاز شد و با برگزاری مراسم عروسی محلی ادامه پیدا کرد. این اجرا با تشت زنی، کشتی‌گیری، مراسم حنابندان و اصلاح سر داماد همراه بود که حرمت یوسفی، فاطمه فغانی، آزاده حسن نژاد، ستاره حیدری، زهرا فضلی، فاطمه، سجاد و شهباز پاریاو فلاح، یلدا طاهری، زلیخا مظفری، لیلا مظفری، ساغر حسینیان، سجاد و اکبر حسنی، محمد الیاسی، مهدی کارگر و هستی حسن نژاد به سرپرستی علی حسن نژاد این آیین‌ها را به صحنه بردند.
اجرای آواز و نی چوپانی (گلی به گلی) نیز در حالی روی صحنه رفت که کی قباد میردار قرار بود مخاطبانش را میهمان اجرای نی و آواز کند اما ازآنجاکه فراموش کرده بود سازش را با خودش را بیاورد، به خواندن آواز روی صحنه اکتفا کرد و بهمن سام دلیری نیز همراه با او روی صحنه آواز خواند. این اجرا پس از عروسی مازندرانی‌ها روی صحنه رفت و ‌فضای متفاوتی در تالار رودکی ایجاد کرد
پس‌ازآن نوبت اجرای گودارها بود. گودارها خنیاگرانی هستند که در سراسر مازندران خصوصاً مناطق شرقی این استان پراکنده‌اند و به مطربی مشهورند. حسین بندگی در اجرا با کمانچه سه سیم که پشت کاسه‌اش هم باز بود به اجرا پرداخت و علیرضا میرشکاری نیز او را همراهی کرد. 
خانواده عبدالهی یکی دیگر از اجراکنندگان سومین شب فستیوال آینه دار بودند. پرویز عبداللهی (نوازنده قرنه و سرنا) به همراه همسرش گلدسته زارع (نوازنده دِسَر کوتِن) و فرزندش امیر ارسلان عبداللهی  (نوازنده تنبک) که از ساری آمده بودند به اجرای شادیانه‌های این منطقه پرداختند.
سانس دوم اجراهای سومین شب فستیوال آینه دار با اجراهای سه روایت نی توسط پیشکسوتان منطقه تالش آغاز شد. 
مقام اصلی تالشی توسط  ذبیح‌الله پوربابا- نوازنده للوا- ۷۰ ساله از رضوان‌شهر گیلان آغاز شد و با صدای للوای ایمان دلیری ۷۰ ساله از ییلاقات ماسال، سپس شکور شعبانی ۶۰ ساله از شاندرمن ادامه پیدا کرد.
فیروز امانی و اشرف قربانی نیز  گروه دیگری بودند که روایت خودشان  از حومه رضوان‌شهر گیلان به نمایش گذاشتند و آواز تالشی سردادند.
رفیع رفیعی با زخمی که در سازش داشت،  للوا نواخت.  به گفته علی مغازه‌ای او در زلزله سال ۱۳۶۹ در رودبار دو دختر، یک پسر و بسیاری از اقوامش را از دست داده و اجرایش را با  قطعه‌ای با نام حضرت موسی(ع) شروع کرد. 
حسین‌علی مشکین- نوازنده سرنا- و گیلان‌خان خوش‌نواز- نوازنده نقاره- نیز از سیاهکل به تهران آمدند تا بخشی از موسیقی اقوام گیلان را به نمایش بگذارند.
علی مغازه‌ای پیش از این اجرا گفت: گیلان‌خان خوش‌نواز یکی از برجسته‌ترین نوازنده‌های گیلان است که ۹۴ سال دارد اما از دو سال پیش بر اثر سانحه تصادف دیگر مثل قدیم نتوانسته بنوازد و در سومین شب آینه‌دار به تهران آمده تا نقاره‌ای را که بیش از ۷۰ سال می‌نواخته، به صدا دربیاورد.
 آواها و ترانه‌های فولکلور گیلان به شکل دیگری و با همراهی یک گروه ۱۰ نفره کیلگی دوباره اجراء شد. این بار محمد آفریدون، فرشاد بالایی، رضا علوی، شقایق دلیر، علی زحمتکش، لیدا قویدل، مریم دهقان، بهزاد زمانی، سانیا شکری و فتانه آل‌ابراهیم  با لباس‌های رنگارنگ گیلکی و جوراب‌های پشمی دست‌بافت خاص منطقه گیلان به روی صحنه تالار رودکی رفتند و قطعاتی از جمله «یه روزی بوشوم کونوس کله» را اجراء کردند.
شب موسیقی گیلان با صدای گِل فیشه (سوتک یا سوت گِلی) که توسط محمد آفریدون اجراء شد، به پایان رسید.
پنجمین فستیوال موسیقی آینه دار که با دبیری علی مغازه‌ای و ریاست احسان رسول‎اف در حال برگزاری است، یک‌شب دیگر هم (دوشنبه دوازدهم آذر در دو سانس 18:30 و 21)  در تالار رودکی میزبان موسیقی شمال ایران (دامنه شمالی البرز)؛ گیلان، مازندران و گلستان است. اختتامیه این رویداد نیز روز سه‌شنبه سیزدهم آذر ساعت 21 در تالار وحدت برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای تهیه بلیت می‌توانند به سایت تیوال مراجعه کنند. 

منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه