ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۶ - ۰۳ آذر ۱۳۹۷
رونمایی از دو آلبوم

«ره عشق» در تالار وحدت طی شد/ اجرای یک کار خیلی سخت

کنسرت «ره عشق» با هنرمندی بردیا صدر نوری و علیرضا چراغچی در حالی میزبان علاقه‌مندان موسیقی ایران بود که هم‌زمان با برپایی این اجرای زنده از دو آلبوم «عاشقانه در باران» و «نیایش» رونمایی شد.
«ره عشق» در تالار وحدت طی شد/ اجرای یک کار خیلی سختبه گزارش ریتم نو، کنسرت ره عشق با هنرمندی بردیا صدر نوری و علیرضا چراغچی پنجشنبه‌شب اول آذرماه در تالار وحدت تهران برگزار شد . در این کنسرت که به همت موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» میزبان علاقه‌مندان موسیقی ایرانی بود قطعاتی در دستگاه‌های ماهور، اصفهان، دشتی و چهارگاه با اجرای آثاری از آهنگسازان صاحب‌نام موسیقی کشورمان ازجمله پرویز یاحقی، حبیب الله بدیعی، همایون خرم، اسدالله ملک، فریدون حافظی، علی تجویدی، عطاالله خرم و تعدادی دیگر به مخاطبان ارائه شد. این در حالی است که  هم‌زمان با برپایی این اجرای زنده از دو آلبوم «عاشقانه در باران» و «نیایش» در حضور تعدادی از هنرمندان شناخته‌شده موسیقی کشورمان ازجمله فضل الله توکل، لوریس چکناواریان، میلاد کیایی، اسماعیل آذر،سعید نمکی،  پری ملکی، رضا مهدوی، مزدا انصاری، فاضل جمشیدی، علیرضا میرعلی نقی، امید نیک بین، رضا شایسته، ادنا زینلیان و تعدادی دیگر رونمایی شد. 
ناصر ایزدی مدیر موسیقی موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» در توضیحاتی پیرامون این کنسرت که با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد، توضیح داد: استفاده از شعر و کلام در موسیقی همواره به خاطر ارتباط مستقیم آن با زبان گفتاری، سهل‌ترین راه برای انتقال یا درک معنای موسیقی است. این امر نه‌تنها در موسیقی ایرانی که همواره از غنای شعر فارسی بهره برده است. بلکه در موسیقی سایر ملل نیز صادق است. زمانی که موسیقی بدون کلام ساخته می‌شود، شنونده بسته به میزان درک و دریافت خود از موسیقی، با آن اثر ارتباط برقرار می‌کند و از آن تأثیر می‌گیرد. اما زمانی که موسیقی از ابتدا همراه با کلام، آن‌هم کلامی پرمعنی و زیبا همراه باشد، درک و تأثیرگذاری آن دوچندان می‌شود. باز اجرای آثار با کلام به‌صورت بی‌کلام، آن‌هم به‌صورت بداهه‌نوازی، کاری بس دشوار است، چراکه شنوندگان ناخودآگاه هنگام شنیدن موسیقی به زمزمه آن می‌پردازند و حسی خوش و نوستالژیک آنان را فرامی‌گیرد. به عبارتی در پی شنیدن هر جمله موسیقی، در انتظار شنیدن جمله بعدی که از پیش به خاطر دارند، هستند. درحالی‌که ممکن است نوازندگان در بداهه‌نوازی خود اثر را به‌صورت کامل اجرا نکرده و از گامی به گامی، دستگاهی به دستگاهی، گوشه‌ای به گوشه‌ای و از ملودی به ملودی دیگر سیر کنند.
رهبر ارکستر ملی «مهر» گفت: در همین احوال است که نقش و توان نوازندگان برای طراحی مسیری موسیقایی به‌گونه‌ای که هم زنجیره ملودی‌ها حفظ شود و هم به گوش مخاطبان خوش بیاید، مشخص‌تر می‌شود و این کار تنها از عهده هنرمندانی برمی‌آید که علاوه بر تسلط بر ساز خود و سبک موسیقی که اجرا می‌کنند، به‌خوبی با نغمات، روحیات و ادبیات سرزمین خود آشنا باشند که اجرای امشب نمونه‌ای از این هنرنمایی دشوار است که امیدوارم موردپسند شما مخاطبان فهیم موسیقی ایرانی باشد.
رونمایی از آلبوم – کتاب«عاشقانه در باران» بخش اول برنامه را تشکیل می‌داد که در این بخش لوریس چکناواریان، فضل الله توکل، اسماعیل آذر، بردیا صدر نوری، ناصر ایزدی و بابک صدر نوری با حضور درروی صحنه به شکلی نمادین از این اثر موسیقایی رونمایی کردند. این در حالی است که در ادامه یک قطعه با کلام بابک صدر نوری و نوازندگی پیانو بردیا صدر نوری برای مخاطبان اجرا شد. 
مجموعه آلبوم - کتاب «عاشقانه در باران» اثر تازه‌ای از موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» بوده که مشتمل بر 21 قطعه موسیقایی با شعر و دکلمه بابک صدر نوری و آهنگسازی و نوازندگی پیانو بردیا صدر نوری است.
«عاشقانه در باران»، «رنگین کمان عشق»،«تا بهاری دیگر»، «شاعرتر از همیشه»، «پنجره تنهایی»، «هفت سین»، «صدای فاصله‌ها»، «بااین‌همه درد»، «سکوت و فریاد»، «باران که می‌بارد»، «آسمان شاعر شده است»، «وسعت خوشبختی»، «در آغوش باد»، «سفرهای بی انجام»، «خنده‌های تو»، «آرامش دریا»، «در انتظار مهتاب»، «حدیث دلتنگی»، «هوای تازه»، «بغض هزارساله» و «انتظار بی‌پایان»عنوان قطعاتی هستند که در این آلبوم گنجانده‌شده است.

امیر ملاپور شاعر و پژوهشگر درباره مجموعه «عاشقانه درباران» نوشته است:« عاشقانه یعنی بی‌قراری واژه‌ها، عاشقانه به گمان من حرف‌های دلی است که نجواکنان گوش را می‌نوازد. نوشته‌های بابک (صدر نوری) عزیزم، نه‌تنها پرهیزدارند از مغلق‌گویی که برعکس شعرهایی هستند ساده، صمیمی و ازدل‌برآمده که خواننده را می‌برند به دوردست‌ها، به‌سان خاطره‌ای دور یا نزدیک. می‌شود با هر قطعه قدم زد و رفت و عاشقی کرد و دقیقاً اینجاست که ملودی‌های زیبای سرانگشتان بردیا صدر نوری همراهی‌مان می‌کند، گاه به شور، گاه به شوق تا آسمان، تا ماه، تا مهر ...»
بخش دوم برنامه نیز به رونمایی نمادین از آلبوم «نیایش» اختصاص داشت که در این بخش میلاد کیایی، پری ملکی، ناصر ایزدی و سعید نمکی با حضور درصحنه از این اثر موسیقایی رونمایی کردند. 
آلبوم بی‌کلام «نیایش»  نیز متشکل از 9 قطعه بی‌کلام بانام‌های «بی‌کران»،«خواستن»، «ابهام»، «سرگشتگی»، «عشق»، «رؤیا»، «نیایش»، «بهشت»،«سماع» است که بردیا صدر نوری به‌عنوان آهنگساز و نوازنده پیانو در این اثر حضور دارد.
بردیا صدر نوری با انتشار دل نوشته‌ای به بهانه انتشار این آلبوم نوشته است: «فضای لایتناهی و بی‌کران. و تو در اوج خواستن. پر از ابهام و سرگشتگی. سوزان در عشق او. در سر و دل، رؤیاهایت را می‌پرورانی. رؤیای با او بودن، با او یکی شدن. به نیایش و راز و نیاز مشغول می‌شوی. از او می‌خواهی؛ او را صدا می‌زنی؛ ربنا؛ ربنا؛ ربنا؛...با هر ربنا از خود می‌کاهی؛ از خود می‌گذری و بیشتر، از او می‌شوی و او عاشق‌تر از تو. ناگهان درهای بهشت به رؤیت گشوده می‌شود. همه نور است و سرور، همه اوست. و آنگاه سماع آغاز می‌شود؛ می‌چرخی و می‌چرخی و می‌چرخی...»
دکتر سعید نمکی ایمونولوژیست، ادیب، شاعر و معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه‌وبودجه  در نوشته‌ای به مناسبت انتشار این آلبوم آورده است: «از کودکی هماره دل‌بسته‌ام به غرق شدن در لحظه‌های ناب راز و نیاز عاشق بر درگاه کبریایی  معشوق و نیایش در پیشگاه معبود با شعری، چکامه‌ای، نجوایی، ناله‌ای، اشکی، کوبیدن بر طبلی، زخمه بر سیمی، دمیدن در شیپوری، نالیدن دردمندی در شامگاه خاموش معبدی، هم‌سرایی سپیده‌دمان گنجشک‌ها بر شاخه‌های خشکیده نارونی، ضجه نیمه شبان درنای وامانده از کوچ در سیاهی سهمگین بیابانی و ... نیایش همانا بیان دلدادگی مخلوق با زبان شیوای عشق در پیشگاه خالق است که به قول حافظ: یکی ست ترکی و تازی در این معامله حافظ/ حدیث عشق بیان کن بدان زیان که تو دانی. و بار دیگر بارش عشق از سرپنجه‌های هنرمند ظریف اندیش و توانمند بردیا صدر نوری بر کلیدهای ساز سحرانگیزش نیایشی تازه آفرید که با همه آواها و نواهایی که تا امروز شنیده‌ام متفاوت است. آلبوم نیایش بیان دلدادگی روح لطیفی است که در بیکران هستی، سرشار از تمنا و خواستن، از بیابان پر هراس ابهام و سرگشتگی گذر کرده ، به بهشت بی‌انتهای عشق رسیده و با رؤیای رهایی از بندهای بیهودگی،سماع کنان به نیایش معشوق و راز و نیاز با معبود شتافته است. باشد که ابراز هنرمندانه بندگی‌اش، مقبول آفریدگار لطیف افتد»
بردیا صدر نوری نوازنده پیانو و مدیرمسئول موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش»، علیرضا چراغچی نوازنده ویولن، ناصر ایزدی مدیر موسیقی موسسه «راد نواندیش»، مریم فراهانی مدیر اجرایی، پرهام عرب مدیر طراحی و تبلیغات، مهرناز کرمی مشاور هنری، حسین حاج بابایی عکس، زهره آبگون، امیرحسین مقدم، یزدان صادقی، مریم صدر نوری و جواد شهبازی پشتیبانی گروه اجرایی کنسرت «ره عشق» را تشکیل می‌دادند.

عکس: امین رجبی
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه