ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۸۱۳۵
تاریخ انتشار: ۲۰:۰۹ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۷
با تنظیم آرش زمانیان و همکاری نوازندگان ارکستر رضا یزدانی؛

آلبوم «بای پولار» با صدای حامد فلاح منتشر شد

حامد فلاح پس ‌از انتشار تک آهنگ‌های موفقی نظیر « یه زولپیدم بزن امشب» و « بارونُ دوست داری»، نخستین آلبوم رسمی خود را با نام «بای پولار» و با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر کرد.
آلبوم «بای پولار» با صدای حامد فلاح منتشر شدبه گزارش ریتم نو، حامد فلاح که سابقه اجراهای متعددی را در کارنامه هنری خود دارد گفت: « موسیقی را از سال هفتادونه با گیتار کلاسیک شروع کردم تا حدود سال هشتاد و با گروه«اوهام» آشنا شدم. کارهایی را می‌خواندند که موسیقی پاپ جامعه فرق داشت و مخاطب را جذب خودش می‌کرد. می‌توانم بگویم تا قبل از شنیدن آثار این گروه زیاد به سبک‌هایی نظیر راک توجه نداشتم. اما این موسیقی مرا تشویق کرد تا به سمت کشف این نوع موسیقی بروم. موسیقی راک را دنبال کردم تا با گروه افسانه‌ای«Pink Floyd» رسیدم. گروهی که خط‌مشی من را تشکیل داد. در موسیقی ایرانی هم افرادی بودند که روی من تأثیر گذاشته‌اند. »

وی ادامه داد: «حدود سال هشتادوسه، کاوه یغمایی را با آلبوم مترسک شنیدم و پس‌ازآن فیلم حکم ساخته مسعود کیمیایی را دیدم که رضا یزدانی تیتراژ آن را خوانده بود و از آن زمان به رضا یزدانی هم علاقه‌مند شدم. آلبوم‌های گذشته‌اش را پیدا کردم و شنیدم و ازآن‌پس او را دنبال کردم. رضا یزدانی کسی است که روی موسیقی من بسیار تأثیر گذاشت. چند کنسرت رضا یزدانی را از نزدیک دیدم و رفته‌رفته با اعضای گروهش آشنا شدم. با آرش زمانیان چند بار مکاتبه کردم و ارتباط بین ما بیشتر شد. درگذشته روی ترانه بوف کور یغما گلرویی ملودی ساخته بودم و از آرش خواستم آن را برایم تنظیم کند. این اثر تهیه شد اما به مرحله انتشار نرسید. پیشنهاد تولید آلبوم را زمانی به من گفت که کلی ملودی آماده داشتم چراکه هر ملودی که به ذهنم می‌رسید رکورد می‌کردم اما جدی به تهیه آلبوم فکر نمی‌کردم. »

این خواننده با تأکید بر اینکه خط فکری‌اش با آرش زمانیان یکی بود گفت: «حدود بیست تا بیست‌وپنج اثر را در تهیه داشتیم که چند تا از آن‌ها به‌صورت تک آهنگ منتشر شد. نوازنده‌های آثار دوستان آرش و نوازندگان رضا یزدانی بودند و درنهایت چند قطعه برای قرار دادن در آلبوم انتخاب کردم.»

حامد فلاح درباره قدم‌های بعدی مسیر تولید آلبوم گفت: «به‌جایی رسیدیم که اسم آلبوم را چه بگذاریم! قطعه بای پولار قطعه خوبی بود اما فکر می‌کردم با ممیزی روبه‌رو شود که همین هم شد. ترانه رد شد و توضیحاتی دادم که این برمی‌گردد به بیماران دوقطبی و به‌نوعی برای حمایت از آن‌ها سروده شده است که تائید شد. اسم آن‌هم تائید شد و همین نام روی آلبوم قرار گرفت. تمام تنظیم‌ها توسط آرش زمانیان انجام شد که با همفکری من همراه بود. هرکدام از قطعات را مثل بچه خودم می‌دانم و امیدوارم همکاری من با آرش ادامه داشته باشد. یکدیگر را می‌فهمیم و آرش می‌داند من چه می‌خواهم.»

همچنین آرش زمانیان در رابطه با حامد فلاح گفت: «در کنسرت بندرعباس با او آشنا شدم و کارمان را شروع کردیم و امروز آلبوم منتشرشده است. موزیسین بااحساسی است و ترانه‌های خوبی تا امروز سروده است. موسیقی را به‌خوبی درک می‌کند و این‌ها همه دلایل همکاری ما باهم بود. اعتماد خاصی به من دارد و ساخته‌های من را پذیرفته است و این نکته مثبت همکاری ما باهم بود چراکه هر آنچه می‌دانستم باید انجام بدهم را انجام دادم. صدای خاصی دارد و با چند بار شنیدن، صدایش به دل می‌نشیند.»

زمانیان در مورد حال و هوای آلبوم بیان کرد: «فضای آلبوم عاشقانه است حتی در ترانه‌هایی که از تنهایی می‌گویند. در قطعات «شلخته» و «ساعت عذاب» هم همین‌طور. حامد عاشق‌پیشه است و آلبوم برگرفته از روحیات خودش است. ترانه‌ها با وسواس انتخاب شد و ملودی‌ها به بهترین شکل ساخته‌شده و فضای تنظیم آلبوم یک نکته را باید بگویم و آن این است که هرکسی حاصل تولید ما یعنی تیم و گروه رضا یزدانی را می‌شنود می‌گوید این اثر هم مثل قطعاتی است که رضا یزدانی تولید کرده. درصورتی‌که این یک تفکر اشتباه است چراکه در سبک پاپ-راک و سبک‌های مشابه، نمی‌توان‌ همه افرادی که در این سبک می‌خوانند را باهم مقایسه کرد. این حوزه‌ای است که در آن کار می‌کنم و شش و هشت ساز نیستم. هفتاد درصد سازها به شکل زنده رکورد شده‌اند و در میکس هم جزئیاتی را رعایت کرده‌ایم. بعضی از همکاران صدای دست نوازنده را حذف می‌کنند یا صدای نفس نوازنده در سازهای بادی. من این کار را نمی‌کنم چراکه شنونده احساس نزدیک‌تری به موسیقی داشته باشد. سعی کرده‌ایم آلبوم موسیقی خوبی داشته باشد.»

زمانیان در پایان صحبت‌های خود عنوان کرد: «دوست دارم از تمام نوازنده‌هایی که در کنارمان بودند تشکر کنم. همه حرفه‌ای هستند و تشکر ویژه می‌کنم از میلاد عدل که در مراحل مختلف آلبوم در کنار من بود. باهم صحبت می‌کردیم و از او گاهی ایده هم می‌گرفتم. محمد خرمی نژاد هم شبانه‌روز برای میکس و مسترینگ زمان گذاشت.»

وی با اشاره به اینکه دوست دارد آلبوم موسیقی محور باشد ادامه داد: «حامد پزشک است و اسم آلبوم عنوان افرادی است که یک دقیقه می‌خندند و یک دقیقه بعد گریه می‌کنند و درواقع دوقطبی هستند و من هم از اسم بای پولار استقبال کردم.»

گفتنی است ترانه‌های این آلبوم سروده‌های خود خواننده، یغما گلرویی، مهدی ایوبی و مهسا فضلعلی است. میلاد عدل، مازیار احمدپور، علیرضا مهدی زاده، محسن مهاجر، مهرداد خرمی نژاد و آرش زمانیان به‌عنوان نوازنده در این آلبوم حضور دارند. همچنین ضبط این قطعات استودیو آوای کوک انجام و میکس و مسترینگ توسط محمد خرمی نژاد انجام‌شده. حامد فلاح پیش‌تر قطعه «Hey You» را با حفظ مضمون شعر،به فارسی برگردانده است و قطعه «هِی تو» را تهیه‌کرده است. 

آلبوم «بای پولار» با صدای حامد فلاح منتشر شد
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه