ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۱:۱۵ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۷
با نگاهی نو به موسیقی ایرانی منتشر می‌شود

«اینک دریچه‌ای به بیکرانگی» روایتی دگرگونه از موسیقی ایرانی

آلبوم «اینک دریچه‌ای به بیکرانگی» به آهنگسازی حامد فکوری و مقداد شاه‌حسینی و خوانندگی اشکان کمانگری از سوی انتشارات فرهنگ فیلم تهران منتشر و رونمایی می‌شود.
«اینک دریچه‌ای به بیکرانگی» روایتی دگرگونه از موسیقی ایرانیبه گزارش ریتم نو، «اینک دریچه‌ای به بیکرانگی» ، حاصل تلاش و تفکر بیست‌ساله آهنگسازان آن برای شکل‌گیری این آلبوم است که در قالبی نو از موسیقی ایرانی به مخاطبان عرضه می‌شود.
این اثر که بر اساس اشعاری از اخوان ثالث و حسین منزوی شکل‌گرفته و توسط نوازندگان گروه «اینک» متشکل از حامد فکوری و مقداد شاه‌حسینی نوازندگان تار، شروین مهاجر نوازنده کمانچه، نگار نوراد نوازنده ویلن‌سل ، پوریا فرجی نوازنده سنتور و فرهاد صفری نوازنده تنبک و زروان نواخته شده، جمعه 16 شهریورماه ساعت 17 در قالب مراسمی با حضور هنرمندان موسیقی در شهر کتاب دانشگاه رونمایی می‌شود.
حامد فکوری آهنگساز و نوازنده تار درباره فضای این اثر گفت: ارکستراسیون این آلبوم،ارکستراسیون کلیشه‌ای موسیقی سنتی نیست و در آن از افکت‌های صوتی در کنار سازهای الکترونیک و سازهای غربی استفاده کردیم. درواقع می‌توان گفت که ارکستراسیون به‌نوعی تلفیقی است و روند کار یک آلبوم سنتی را طی نمی‌کند و به همین جهت هم از اشعار نو همچون اخوان ثالث و حسین منزوی بهره بردیم .
وی ادامه داد: قطعات این کارها حدود بیست سال پیش توسط من و مقداد شاه‌حسینی زمانی که  هم دانشکده‌ای بودیم به‌صورت جداگانه ساخته‌شده و در طول این سال‌ها صیقل‌خورده و ازآنجایی‌که تفکرات مشترکی در ساخت آن‌ها حاکم بوده توانستیم با تنظیم جدید آن‌ها را در یک آلبوم قرار دهیم.
این نوازنده تار با ابراز تأسف از فضای کنونی موسیقی ایرانی بیان داشت: متأسفانه فضای گوش کردن موسیقی ایرانی به سمت تک آهنگ‌ها در فضای مجازی رفته که خیلی خوشایند نیست چراکه موسیقی ایرانی موسیقی سلسله وار است و همانند یک رمان بایستی از ابتدا تا انتهای آن را گوش کرد و ما نمی‌توانیم به‌صورت تک ترک مثل موسیقی پاپ با آن برخورد کنیم که امیدوارم طرفداران موسیقی ایرانی  به سمتی بروند که آلبوم را تهیه و از ابتدا تا انتهای آن را گوش کنند که بتوانند با روایت کار روبرو شوند.
مقداد شاه‌حسینی دیگر آهنگساز این آلبوم نیز با اشاره به انتشار این آلبوم گفت: در شرایطی که موسیقی ایرانی به‌صورت منزوی به کار خودش ادامه می‌دهد چنین کارهایی در فضای امروزی موسیقی ایرانی شاید بتواند مقداری فضا را برای کسانی که می‌خواهند با موسیقی ایرانی آشنا شوند، جذاب‌تر کند چراکه آلبوم«اینک دریچه‌ای به بیکرانگی» قابلیت‌های موسیقی ایرانی را نشان می‌دهد که می‌تواند خودش را هم با تغییرات شرایط اجتماعی و سلیقه‌های متفاوت وفق دهد.
وی افزود: امروزه آثار درزمینهٔ موسیقی صرفاً سنتی و یا صرفاً موسیقی ارکسترال ارائه می‌شود و سازهای ایرانی فقط به‌عنوان یک تزئین در ارکسترهای امروزه مورداستفاده قرار می‌گیرد بر این اساس ما در شکل‌گیری این سعی کردیم این دو فرهنگ مقداری باهم تنیده شوند و سازهای کلاسیک و افه های صوتی  را به خدمت خودمان درآوریم.
در ادامه اشكان كمانگري خواننده آلبوم "اينك دریچه‌ای به بيكرانگي" افزود:ديگر حتي زماني براي تأسف خوردن هم باقي نمانده،
به نظرم اثر را بايد ارائه كرد خودش راهش را طي می‌کند و مخاطبي كه آن اثر را دوست می‌دارد بعداً سراغش را می‌گیرد.
غیرازاین اگر باشد کاری است كه مخاطب ندارد و نمی‌شود مردم را مجبور كرد آن را بشنوند، مضاف بر اين نبايد موسيقي سنتي را به لحاظ فروش با موسيقي پاپ مقايسه كرد اما در همين وانفسا هم اگر کپی‌رایت داشتيم می‌شد آمار دقیق‌تری از پاسخ جامعه و اقبال يك اثر گرفت.

«اینک دریچه‌ای به بیکرانگی» روایتی دگرگونه از موسیقی ایرانی


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه