ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۴:۲۵ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۷

کتاب ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی منتشر شد

کتاب ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی به نگارش بهار برخوردار، توسط انتشارات هنر و فرهنگ، منتشر و راهی بازار موسیقی شد.
کتاب ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی منتشر شدبه گزارش ریتم نو، کتاب ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی، ردیف موسیقی دستگاهی ایران به روایت استاد مرتضی محجوبی (۱۲۷۹-۱۳۴۳) را شامل می‌شود که توسط بهار برخوردار و برای ساز پیانو به نگارش درآمده است، نگارنده کتاب در گفتگویی با خبرنگار ما، درباره اثر مکتوبش گفت: «مبنای نگارش این ردیف موسیقی ارزشمند ایرانی، دست‌نوشته‌های باقیمانده از زنده‌یاد مرتضی محجوبی است. این موسیقیدان فقید، شیوه نت نگاری مختص خود را داشته که با روش نت نگاری بین‌المللی و متداول کاملاً متفاوت بوده است. این سیستم نگارش ابداع شخص ایشان بوده و علائم تعریف‌شده خاص خود را داراست. ردیف پیانوی استاد محجوبی، علیرغم ارزشمندی آن، به دلیل نامأنوس بودن روش نت نگاری آن، مهجور واقع‌شده و تاکنون علاقه‌مندان به موسیقی ایرانی از آن بی‌بهره بوده‌اند. ازاین‌رو، در ابتدا به تحقیق و پژوهش در مورد نحوه نت‌نویسی استاد پرداختم و سپس دست‌نوشته‌های ردیف پیانوی استاد محجوبی را به خط نت موسیقی بین‌المللی که برای همه هنردوستان قابل‌درک است برگردانده و نهایتاً نت‌نویسی کامپیوتری آن را انجام دادم که حاصل آن کتاب 366 صفحه‌ای حاضر، مشتمل بر 7 دستگاه و 5 آواز است. این کتاب اولین و تنها کتاب از ردیف پیانوی استاد مرتضی محجوبی به خط نت موسیقی بین‌المللی است و از هفته‌های آغازینِ پس از انتشار، با استقبال خوبی از طرف علاقه‌مندان و اساتید موسیقی ایرانی روبرو شده و در روز چهارشنبه 31 مرداد هم، طی مصاحبه زنده‌ای که با برنامه رادیو کتاب از رادیو فرهنگ داشتم، به معرفی بیشتر آن پرداختم.»
وی خاطرنشان کرد: «یکی از ویژگی‌های مهم این کتاب علاوه برنوشته شدن به‌صورت حامل مضاعف برای ساز پیانو؛ قابلیت اجرای نت‌های دست راست آن (نت‌های کلید سل) به‌وسیله تمامی سازهای سنتی است. دیگر ویژگی این کتاب دوزبانه بودن آن است؛ بدین معنی که پیشگفتار و فهرست کتاب علاوه بر زبان فارسی به زبان انگلیسی هم آورده شده تا توضیحات مربوط به تکنیک‌های لازم برای پیانونوازی ایرانی و نحوه کوک شدن ساز پیانو و همچنین نت نگاری استاد محجوبی برای غیرفارسی‌زبانان علاقه‌مند به موسیقی کلاسیک ایرانی قابل‌استفاده باشد. علاوه بر آن در این کتاب، در زیر عنوان فارسی هر گوشه، آوانگاری لاتین آن نیز آورده شده است.»
بهار برخوردار مؤلف کتاب ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی و مجموعه سه‌جلدی بچه‌های دیروز بچه‌های امروز، در خانواده‌ای اهل هنر و تحصیل‌کرده موسیقی متولدشده و در نوازندگی پیانو، تار و سه‌تار تبحر دارد. دغدغه این هنرمند و نویسنده برای موسیقی سنتی ایرانی و همین‌طور علاقه‌مندی به موسیقی کلاسیک، دلیل برگزیدن این دو ساز بوده است. ازاین‌رو، تحصیلات خود را در زمینه موسیقی در دانشگاه به‌صورت آکادمیک ادامه داد. او دانش‌آموخته موسیقی در رشته نوازندگی در مقطع کارشناسی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و رشته آهنگسازی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه هنر است.
شایان‌ذکر است که تألیف کتاب ردیف پیانو استاد مرتضی محجوبی، درمجموع 5 سال زمان برده و یکی از بزرگ‌ترین خلأهای موجود در پیانونوازی ایرانی و آموزش تکنیک‌های آن را برطرف ساخته است. این کتاب توسط انتشارات هنر و فرهنگ منتشرشده و امکان تهیه آن از سایت www.pianoirani.ir به همراه ارسال سریع و رایگان به سراسر ایران فراهم است.

منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه