ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۸۰۷۳
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۲ - ۰۷ شهريور ۱۳۹۷

بخش دوم جشنواره ملی موسیقی جوان با ساز تارنوازان کوک شد

در ششمین روز شهریورماه بخش موسیقی دستگاهی ایران دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان فعاليت خودش را در تالار رودکی آغاز کرد.
بخش دوم جشنواره ملی موسیقی جوان با ساز تارنوازان کوک شدبه گزارش ریتم نو، در روز نخست این بخش که از ششم شهریورماه در تالار رودکی آغاز شد، تارنوازان جوان و نوجوان در سه گروه سنی الف، ب و ج در حضور هیأت داورانی متشکل از حسین عليزاده، داریوش پیرنیاکان و بهروز همتی به اجرا پرداختند.
بر اساس این گزارش، صبح روز سه‌شنبه بانوایی از تار، موسیقی دستگاهی آغاز شد. تارنوازان که در سه گروه سنی الف، ب و ج تقسیم‌بندی شده بودند، به‌نوبت روی صحنه حاضر شدند و قطعه خود را نواختند. 
گروه سنی الف که به دو قسمت الف ۱ و الف ۲ تقسیم‌شده بود، در ابتدا روی صحنه آمد. گروه سنی الف دربرگیرنده ۱۶ شرکت‌کننده بود که هشت نفر از آن‌ها به گروه سنی الف ۱ و هشت نفر دیگر به گروه سنی الف ۲ تعلق داشتند. 
سورنا اخباری، بارمان رسولی نژاد، مهدی سعیدی، هیراد فخری داریان، میرارشیا مسلمی عقیلی، امیر حسین مهرائی، نیایش ناظری پور و اشکان نائبی از گروه سنی الف ۱ و سامان آقایانی، امیر محمد ریحانی، فرداد سعیدی، سینا سلطان پور هریس، آرشام عباس پور مکوند، پویا عباسی، محراب قلعه جوقی و علی قنبری ایلخچی از گروه سنی الف ۲ هنر خودشان را ارائه کردند.
داوران در میانه اجرای شرکت‌کنندگان از آن‌ها می‌خواستند تا از دستگاه‌های شور، پیش‌درآمد شور، رنگ شور و یا چهارمضراب شور که جزئی از رپرتوآر اعلام شده بود، نیز بنوازند.
در قسمت بعدی برنامه نوبت به راه‌یافتگان به مرحله نهایی از گروه سنی ب رسید. علی آزادی به‌عنوان نخستین شرکت‌کننده این گروه سازش را به دست گرفت، بعد از او به ترتیب پارسا جعفری، آرین طوفانی، امیرنوید کریمیان، محمد ممیوند، طاها هیجانی زادگان و مازیار یکتایار مقابل داوران حاضر گشتند.
این شرکت‌کنندگان که باید به‌طور کامل به آواز ابوعطا مسلط می‌بودند، به سؤالات داوران پاسخ دادند و در برخی ردیف‌هایی که از آن‌ها خواسته می‌شد، می‌نواختند.
در بخش انتهایی روز دهم جشنواره ملی موسیقی جوان، گروه سنی ج تارنوازی کرد. در این رده سنی هشت شرکت‌کننده وارد مرحله نهایی شده بودند که اسامی آن‌ها رضا اسدی، پدرام دانشفر، محمدرضا عزیزی، مسعود غلامی تازه آباد، امیرعلی لطفی فروشانی و رضا میرزا رزاز بود.
حضور علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی و همچنین فریدون شهبازیان رهبر ارکستر ملی به‌عنوان مهمان ویژه ازجمله حاشیه‌های این روز بود.

تالار رودکی در این روز از موسیقی دستگاهی ایران از تارنوازان نقاط مختلف کشورمان میزبانی کرد تا برگزيدگان بخش نهایی را در روز اختتاميه خود که هجدهم شهریورماه برگزار می‌شود، معرفی کند.
دوازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت گسترده استادان برجسته موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری دفتر موسیقی، بنیاد رودکی و فرهنگسرای نیاوران  در حال برگزاری است.

منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه