ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۸۰۶۰
تاریخ انتشار: ۲۳:۰۷ - ۰۵ شهريور ۱۳۹۷
نخستین کنسرت گروه راک بانوان «صنم پاشا» روی صحنه رفت

آوازخوانی زنان کفش آهنی در نیاوران/ لالایی برای مادران ایران

نخستین کنسرت گروه راک بانوان «صنم پاشا» سوم شهریورماه در حالی در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه رفت که قطعه «لالایی» به‌تمامی مادران ایران تقدیم شد.
آوازخوانی زنان کفش آهنی در نیاوران/ لالایی برای مادران ایرانبه گزارش خبرنگار ریتم نو، اعضای گروه «صنم پاشا» نخستین بانوان کفش آهنی هستند که روی صحنه رفتند و به اجرای موسیقی راک ویژه بانوان پرداختند.
قطعه آغازین بانام " کلاغ شطرنجی" از اشعار " پیمان شجاعی فر" درحالی‌که تمامی اعضا پشت پرده صحنه قرار داشتند و تماشاگران تنها سایه‌های آن‌ها را می‌دیدند آغاز شد.
در ادامه درحالی‌که موسیقی به اوج خود رسیده بود پرده بالا رفت و هیجان خاصی را در سالن ایجاد کرد.
درحالی‌که در نمایشگرها ویدیوی از تصاویر نقاط گوناگون تهران و آواز خواندن صنم پاشا پخش می‌شد، قطعه "دیوونه و زنجیر" از اشعار "پروین اعتصامی" به اجرا درآمد.
خواننده گروه، قطعه "لالایی" را در وهله نخست به مادر خود (زهره نیازمند که خواننده موسیقی کلاسیک ایرانی) که باعث ورود وی به عرصه موسیقی و همچنین پیشرفتش شده بود‌،  و سپس به‌تمامی مادران ایران تقدیم کرد‌.
در ادامه پاشا از دختران خود "آوا" و "نوا" خواست تا باهم‌خوانی، وی را همراهی کنند‌.
وی درباره شور و هیجان سالن گفت: همان‌طور که می‌دانید تمامی کارهای این گروه اصل بوده و نخستین باری است که به این صورت شنیده می‌شود و افتخار بزرگی است که اینجا هستید.
قطعه چهارم که "برف" نام دارد و یکی از اشعار "فروغ فرخزاد" است بنا به گفته "پاشا" به ۵ سال پیش و یک‌شب برفی بازمی‌گردد که این شعر توانست حال و هوای آن شب را به‌خوبی توصیف کند.
قطعات "تقویم پرتکرار" و "در آینه" که از اشعار "صنم پاشا" هستند  در ادامه به اجرا درآمدند.
سپس آهنگ " فنجون نگام" که یکی دیگر از اشعار "پیمان شجاعی فر" بود اجرا شد و سرپرست گروه ضمن تشکر غیابی از شاعر این اثر از مادر و خواهر او که در سالن حضور داشتند قدردانی کرد.
در میان حاضران و تماشاگران این کنسرت، " شقایق دهقان" بازیگر، "مسیح کاظمی" بازیگر و کارشناس تئاتر و همچنین تعدادی از نوازندگان خانم "نیلوفر ابراهیمی"، "پریسا ترابی"، "پریسا کاشفی"، "شیرین واعظی"، "ندا بهزاد"، "نگین پارسا"، "هانیه کیان"، "آزاده رنجبر"، "طلوع عبدالهی"، "آرزو ضیایی"، "فریده سهرابی" ، ... و همچنین "آیلا کریمی" استاد باله حضور داشتند.
در ادامه ترانه "جنون" از اشعار "فروغ فرخزاد" به اجرا درآمد.
ترانه "تنهایی" از اشعار " نیما راهداری" با همراهی و هم‌خوانی حاضران درحالی‌که یک‌صدا متن "بخند تنهایی، برقص تنهایی، بجنگ تنهایی، عادت کن تو تنهایی" را می‌خواندند،اجرا شد.
این اجرا با ترانه "خاکستری" از اشعار "نیما راهداری" درحالی‌که دوباره پرده بین موسیقی‌دانان و تماشاگران قرار گرفت، به پایان رسید.
اعضای حاضر در این کنسرت،  بیتا صادقی (گیتار الکتریک)، ریما حسن زاده (گیتار بیس)، آرمینا جعفری (درامز)، فروغ فضلی (کیبورد)، آوا حسینی و نوا حسینی (همخوان) به سرپرستی، آهنگسازی و خوانندگی صنم پاشا بودند.
گفتنی است گروه صنم پاشا نخستین گروه راک بانوان است و این گروه توانست تجربه اجرایی موفق برای بانوان را پشت سر بگذارد.


نویسنده : صبا شکوهمند
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه