ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۰:۴۶ - ۰۵ شهريور ۱۳۹۷
گزارش آیین نکوداشت استاد قاسم رفعتی

قدردانی از دوست خوب موسیقی ایرانی/ خواننده «سحرگهان» تجلیل شد

آیین نکوداشت استاد قاسم رفعتی خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی یکشنبه‌شب چهارم شهریورماه با حضور تعدادی از مخاطبان و هنرمندان مطرح موسیقی کشورمان در تالار وحدت تهران برگزار شد.
قدردانی از دوست خوب موسیقی ایرانی/ خواننده«سحرگهان» تجلیل شدبه گزارش ریتم نو، آیین نکوداشت استاد قاسم رفعتی خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی یکشنبه‌شب چهارم شهریورماه با حضور تعدادی از مخاطبان و هنرمندان مطرح موسیقی کشورمان توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» به مدیریت بردیا صدر نوری با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی  در تالار وحدت تهران برگزار شد. این در حالی است که علی جهاندار، لوریس چکناواریان، میلاد کیایی، محمد سعید شریفیان، وارطان ساهاکیان، حمیدرضا نوربخش، علی مرادخانی، احمد مسجدجامعی، پری ملکی، عباس سجادی، فاضل جمشیدی، مظفر شفیعی، محمدرضا طالقانی، مزدا انصاری و تعدادی دیگر از هنرمندان مهمانان ویژه مراسم بودند. 
در ابتدای این برنامه نماهنگ زندگی و فعالیت‌های استاد قاسم رفعتی که اغلب مخاطبان وی را با اثر ماندگار«سحرگهان» ماه مبارک رمضان می‌شناسند به تماشاگران ارائه شد. پس از پخش این کلیپ ارکستر ملی «مهر» به رهبری ناصر ایزدی و خوانندگی محمد صرفه‌جو قطعه‌های «رقص پروانه» به آهنگسازی انوشیروان روحانی و «آنچه گذشت» به آهنگسازی همایون خرم را اجرا کرد. 
ارائه گزارشی از پنجمین جشنواره موسیقی نوای خرم با قرائت متنی از بردیا صدر نوری طراح این جشنواره و پخش کلیپ تعدادی از خوانندگان و مدرسان آواز ایران درباره استاد قاسم رفعتی بخش دیگر مراسم بود.
حمیدرضا نوربخش خواننده موسیقی ایرانی و مدیرعامل خانه موسیقی در بخشی از این کلیپ گفت: به اعتقاد من استاد قاسم رفعتی یکی از تواناترین خوانندگان موسیقی ایرانی است که صدای ایشان در آواز از حال و هوای ویژه‌ای برخوردار است، این حال و هوای متفاوت هم به نظر من مربوط به شخصیت اوست که به نظر من وی را تبدیل به یکی از برترین ردیف دانان موسیقی ایرانی کرده است. استاد رفعتی ازجمله هنرمندانی است که زیر نظر روانشاد محمود کریمی و استاد محمدرضا شجریان به فراگیری ردیف و آواز پرداخته است. او از معدود کسانی است که دوره‌های مقدماتی آواز و سپس دوره‌های عالی این رشته را با مهر تائید استاد شجریان گذرانده و می‌توان گفت جزو پنج شاگرد برگزیده این استاد موسیقی ایرانی هستند که در دوره‌های عالی حضورداشته است. 

قدردانی از دوست خوب موسیقی ایرانی/ خواننده«سحرگهان» تجلیل شد

وی ادامه داد: من به خاطر دارم استاد شجریان هر زمان از حضور در رادیو سخن می‌گفت، این نکته را یادآوری می‌کرد که استاد قاسم رفعتی سابقه بیشتری از من در رادیو دارد. به‌هرحال همه اهالی موسیقی ایرانی می‌دانند که همه نغمات به‌ویژه نغمات مذهبی که استاد رفعتی خوانده، بسیار دل‌نشین و زیبا بوده‌اند، به‌طوری‌که بسیاری از مخاطبان و مردم وی را با این نغمات می‌شناسند. 
علی جهاندار ردیف دان و مدرس آواز هم در این کلیپ گفت: قاسم رفعتی یک دوست بسیار خوب و هنرمندی است که در کارش بسیار حرفه‌ای است. او آدم بی‌نیازی است که درونی پر از اندیشه دارد. وی هنرمندی بسیار مسلط در عرصه آواز است که من به حضور این هنرمند افتخار می‌کنم. قاسم رفعتی انسانی بسیار محترم است که این بزرگ‌ترین پاداش است که انسانی این‌چنین در پیرامون خود شخصیتی محبوب داشته باشد. 
این خواننده افزود: یادم می‌آید او زمانی در رادیو آوازی در افشاری خواند که به اعتقاد من یکی از بی‌نظیرترین آوازهای آن دوران را به مخاطبان ارائه داد. به هر صورت امیدوارم همچنان حضور در عرصه موسیقی ایرانی بتواند سرمنشأ خدمات ارزشمندی برای نسل امروز خوانندگان موسیقی ایرانی باشد. 
مظفر شفیعی خواننده موسیقی ایرانی هم در این کلیپ با قدردانی از مقام هنری استاد قاسم رفعتی عنوان کرد: قاسم رفعتی ازجمله هنرمندانی است که دارای صدایی بسیار خوب و تحریرهای بسیار قوی است که من از او خاطرات زیادی دارم. من به خاطر دارم وقتی از کلاس استاد شجریان بیرون می‌آمدیم، در داخل اتومبیل می‌نشستیم و باهم تمرین‌های کلاس استاد را تکرار می‌کردیم و این یکی از دل‌بستگی‌های من و قاسم رفعتی بود که واقعاً برایم دل‌نشین و خاطره‌انگیز بود. من از موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» بسیار قدردانی می‌کنم که امشب این مراسم را فراهم کرد تا قدردان زحمات یکی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی کشورمان باشیم. 
پس از پخش این کلیپ نوبت به بداهه‌نوازی پیانو بردیا صدر نوری و علیرضا چراغچی رسید که قبل از آغاز اجرای برنامه این دو هنرمند، بردیا صدر نوری پشت تریبون آمد و از قاسم رفعتی بدون اطلاع قبلی وی خواست تا روی صحنه بیاید و خوانندگی این قطعه بداهه را به عهده بگیرد که این درخواست با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد.

قدردانی از دوست خوب موسیقی ایرانی/ خواننده«سحرگهان» تجلیل شد

بخش بعدی برنامه به مراسم تجلیل از استاد قاسم رفعتی اختصاص داشت که در این بخش ابتدا لوح قدردانی و تندیس موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» توسط بردیا صدر نوری و ناصر ایزدی و بعدازآن لوح قدردانی موسسه هنرمندان پیشکسوت به امضای سید محمد حسینی معاون هنری وزیر ارشاد و رییس هیات امنای موسسه هنرمندان پیشکسوت و سید عباس عظیمی مدیرعامل این مجموعه به استاد رفعتی اهدا شد. 
سید عباس عظیمی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت ضمن قرائت متن تقدیرنامه اهدایی به استاد رفعتی از موسسه فرهنگی هنری راد نواندیش به جهت برگزاری برنامه‌های مختلف تجلیل از هنرمندان قدردانی کرد و گفت: به‌طور حتم این اقدام آقای بردیا صدر نوری و همکارانشان در موسسه راد نواندیش که همواره بانی خیر بوده‌اند، شایسته قدردانی ویژه‌ای است که امیدوارم همواره در کارهای خود موفق باشند. 
استاد قاسم رفعتی هم بعد از دریافت لوح‌های قدرانی و هدایای خود از برگزارکنندگان این مراسم و کارکنان تالار وحدت قدردانی کرد. 
پخش نماهنگ «نسل آینده موسیقی» با موضوع و اجرای بخش دیگر رپرتوار ارکستر ملی مهر با ارائه قطعات«افسانه شیرین» به آهنگسازی همایون خرم و «هرگز هرگز» به آهنگسازی انوشیروان روحانی و خوانندگی امیر رفعتی بخش پایانی آیین نکوداشت استاد قاسم رفعتی را تشکیل می‌داد. 
بردیا صدر نوری مدیرمسئول، ناصر ایزدی مدیر موسیقی، مریم فراهانی مدیر اجرایی، پرهام عرب مدیر طراحی و تبلیغات، مهرناز کرمی مشاور هنری، محسن آزاده عکس و کلیپ، زهره آبگون، امیرحسین مقدم، یزدان صادقی، مریم صدر نوری گروه هماهنگی، اداری و تبلیغات و جواد شهبازی پشتیبانی گروه اجرایی این مراسم را به عهده داشتند.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه