ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۸۰۱۲
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۴ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

روز خوش تنبک نوازان در نیاوران

ششمین روز دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در بیست و نهم شهریورماه از ساعت 9 تا 21 به هنرنمایی تنبک نوازان جوان و نوجوان اختصاص داشت.
روز خوش تنبک نوازان در نیاورانبه گزارش ریتم نو، در این روز شرکت‌کنندگان راه‌یافته به مرحله نهايی، در سه رده سنی الف، ب و ج باهم به رقابت پرداختند. هیات داورانی متشکل از نوید افقه، سیامک بنایی، پژمان حدادی و مهدی خاکساران اجراهای این روز را بررسی و مورد قضاوت قراردادند.
تنبک نوازی نیز مانند دیگر بخش‌های این جشنواره با گروه سنی الف آغاز شد. گروه سنی الف که تعداد شرکت‌کنندگان آن از دیگر سازها بیشتر بود به دو بخش الف 1 و 2 تقسیم شد. شهرزاد پیوسته به‌عنوان نخستین شرکت‌کننده از گروه سنی الف 1 نواخت و پس از او رضا رییسی نافچی، محمدجواد شریف، منصور صادق نژاد نائینی، ایلیا فرج زاده، کیانا قلمبر، محمدامین گنجی و علی نظام آبادى از این گروه روی صحنه حاضر گشتند
داوران ابتدا از آن‌ها خواستند تا قطعه دودقیقه‌ای که از پیش برای تک‌نوازی آزاد آماده کرده بودند، بنوازند. سپس قطعه‌ای پخش شد تا شرکت‌کنندگان با آن هم‌نوازی کنند. 
پس از استراحتی، نوبت به گروه سنی الف 2 رسید. این گروه سنی نیز مانند الف 1 ابتدا دو دقیقه به تک‌نوازی آزاد پرداختند و پس‌ازآن به سؤالات داوران پاسخ دادند و آنچه را که مدنظر آن‌ها بود، نواختند. محمود ابرو فراخ، متین حسينی، مهرداد صمدی مقدم،محمدرضا عزیزی همامی، مینو قاسمی ابراهیم آبادی، آرین محمدی، آرش مهدیه نجف آبادی و شیوا سادات واحدی اسامی شرکت‌کنندگان رده سنی الف 2 بود.
بازه زمانی دوم متعلق به گروه سنی ب بود. عارفه اسفند پور نخستین تنبک نوازی را از این گروه ارائه کرد. بعد از او شش شرکت‌کننده دیگر روی صحنه حاضر گشتند و مانند بقیه شرکت‌کنندگان به سؤالات داوران مبنی بر اجرای اوزان، تبدیل بین آن‌ها با حفظ تمپو و همراهی با ساز ملودیک بر اساس نظر هیات داوران پاسخ دادند. مهران اصطلامی، عرفان بطلانی اصفهانی، عليرضا زارع، محجد سجاد شیر علی، شهریار صابونی و امین صانعی شش‌نفری بودند که این گروه سنی را تکمیل کردند
بخش انتهایی این روز مربوط به گروه سنی ج می‌شد. در این قسمت هشت شرکت‌کننده یک‌به‌یک روی صحنه آمدند، مقابل داوران هنر خودشان را ارائه کردند و به سؤالات مطرح‌شده پاسخ دادند. سهیلا بنی نجاران، حسام‌الدین حامدی، آرش سروستانی، ایمان شجاعیان، جواد عليرضایی، مهرداد فضل پور، مهسا نساج پور اصفهانی و روح‌الله همایون اسامی افراد راه‌یافته گروه سنی ج به مرحله نهایی بود.
دوازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت گسترده استادان برجسته موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری دفتر موسیقی، بنیاد رودکی و فرهنگسرای نیاوران از ۲۲ مردادماه در حال برگزاری است.

منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه