ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۷۹۹۰
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۱ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

روز لُرها در جشنواره ملی موسیقی جوان/ هنرنمایی نوازنده 5ساله

دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در پنجمین روز برگزاری خود میزبان موسیقی لرستان بود.
روز لُرها در جشنواره ملی موسیقی جوان/ هنرنمایی نوازنده 5سالهبه گزارش ریتم نو، فرهنگسرای نیاوران در پنجمین روز برگزاری جشنواره ملی موسیقی جوان از نوازندگان لرستانی میزبانی کرد و آن‌ها در مقابل هیأت داورانی متشکل از رضا فرج علیپور، علی‌اکبر شکارچی و پرویز زاده به رقابت پرداختند.
بر اساس این گزارش، صبح روز جمعه بیست و ششم مردادماه با نوایی از کمانچه، موسیقی لرستان آغاز شد. کمانچه نوازان که در سه گروه سنی الف، ب و ج تقسیم‌بندی شده بودند، به‌نوبت روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را نواختند. 
محمدامینی راد، حميدرضا آزاد بخت،کامیار باجلاوند، محمدرضا بارانی، عرفان مريدی محمدآبادی و پویا يگانه در گروه سنی الف حضور داشتند. سپس سبحان امرائی از گروه سنی ب به‌عنوان نخستین شرکت‌کننده روی صحنه آمد. بعد از او به ترتیب سعید پانسته، ساسان جعفری مجد، سینا خویه و حسن سالاروند از این رده سنی برای اجرا مقابل داوران قرار گرفتند.
بعد از استراحتی کوتاه رده سنی ج با چهار شرکت‌کننده حاضر شد و در این قسمت مهرداد عزیزی، پوریا قلاوند، نوش آفرين کشوری و سجاد لیریائی کمانچه نوازی کردند تا بخش کمانچه موسیقی لرستان به پایان برسد.
در بازه زمانی 14 الی 16 جشنواره به بخش آواز، سرنا و تنبک موسیقی لرستان رسید. در ابتدا صدای خوانندگان در سالن پیچید. خوانندگان آواز لرستان تنها در دو گروه سنی الف، ب با هم رقابت کردند. عليرضا کرنوکر در گروه سنی الف و سعید رحیمی پور در گروه سنی ب شرکت‌کنندگان این بخش بودند.
پس از آواز نوبت به تنبک رسید که تنها دو شرکت‌کننده در گروه سنی الف داشت. پارسا باجلاوند از کرج با پنج سال سن کوچک‌ترین شرکت‌کننده این روز بود که روی صحنه آمد. پس از او علی باجلاوند از دورود برای نواختن تنبک حاضر شد.
در بخش ساز سرنا چهار شرکت‌کننده در گروه سنی الف، یک شرکت‌کننده در گروه سنی ب و دو شرکت‌کننده در گروه سنی ج به مرحله نهایی سرنا نوازی راه یافته بودند. امیرحسین بسطامی، اهورا دلفانی، محمدرضا رشید زاده فرد و عرفان مریدی محمدآبادی اسامی شرکت‌کنندگان گروه الف بودند که یک‌به‌یک سرنای خود را به صدا درآورند. پس‌ازآن علی الواری در گروه سنی ب هنر خود را ارائه کرد.
حضور علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی برای دومین بار در جشنواره و همچنین درخشش يك نوازنده 5ساله       (پارسا باجلاوند) و تبحر عجيبش در نوازندگي که توجه هیأت داوران و حاضرین در سالن را به خود جلب كرد به‌طوری‌که نه‌تنها از او فيلم و عكس گرفتند بلكه يكي از اساتيد بعد از اتمام اجراي صحنه‌ای او را در آغوش گرفت ازجمله مهم‌ترین حاشیه‌های پنجمین روز برگزاری جشنواره ملی موسیقی جوان در فرهنگسرای نیاوران بود.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه