ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۷۹۸۸
تاریخ انتشار: ۱۹:۴۹ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

روز پرکار موسیقی نواحی در چهارمین روز جشنواره ملی موسیقی جوان

چهارمین روز از اجراهای صحنه‌ای دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان به موسیقی کردی، بختیاری، قشقایی، بوشهری و ترکمن اختصاص داشت.
روز پرکار موسیقی نواحی در چهارمین روز جشنواره ملی موسیقی جوانبه گزارش ریتم نو، این روز، به موسیقی کردی، بختیاری، قشقایی، بوشهری و ترکمن اختصاص‌یافته بود. شرکت‌کنندگان راه‌یافته به بخش نهایی هر یک از این نقاط در مقابل هیات داورانی متشکل از بهمن حاج امینی، یوسف دیبایی، مجید تکه و حمیدرضا اردلان در سه رده سنی به رقابت پرداختند.
بر اساس این گزارش، از ساعت 9 الی 13 صدای سازهای دوزله، نرمه نای، ضرب در کنار آواز این نقطه از کشورمان شنیده شد. شرکت‌کنندگان راه‌یافته به بخش نهایی رقابت‌های این جشنواره یک‌به‌یک روی صحنه آمدند و به اجرا پرداختد.
این قسمت از برنامه با ساز دوزله شروع شد. گروه سنی ج با دو شرکت‌کننده، گروه سنی ب و الف با یک شرکت‌کننده رقابت کردند. فرهاد سليمانی و نیما شفیعی عضو گروه سنی ج، علی کمالی عضو گروه سنی ب و پارسا احمدزاده عضو گروه سنی الف دوزله نوازی بود.
آروین دباغی و پارسا احمدزاده در گروه سنی الف ، مژگان سیدی بوکانی، کریم صالحی، اسماعیل محمودی و کیومرث محمودی در گروه سنی ج دیگر شرکت‌کنندگان در بخش ساز نرمه نای بودند. برای این ساز رده سنی ب شرکت‌کننده‌ای نداشت.
نوازندگان ضربی راه‌یافته به بخش نهایی نرمه نای نوازان و دوزله نوازان را در حین اجرایشان همراهی کردند. پارسا احمدزاده، مژده سیدی بوکان، کیانوش شهسواری و آلان فاروقی در رده سنی الف و  امید دباغی و محراب قیطاسی در رده سنی ج نوازندگان سازهای ضربی بودند.
داوران از هرکدام از نوازندگان پیش از شروع به نواختن، در خصوص اینکه چه مقامی را می‌خواهند اجرا کنند، سؤالاتی پرسیدند. در ادامه نیز از آن‌ها خواستند همراه با اجرایشان بخوانند.
در بخش نخست حميدرضا اردلان به‌عنوان عضو هیات داوران و مشاور دبیر جشنواره در بخش موسیقی نواحی و سید محمد مجتبی حسينی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تماشای بخشی از اجراهای این روز از موسیقی نواحی نشستند.
در بازه زمانی دوم سازهای سرنا، دهل و آواز به صدا درآمدند و نوازندگان به‌نوبت در سه رده سنی روی صحنه حاضر شدند. پارسا احمدزاده در رده سنی الف، محراب قیطاسی در رده سنی ب، نیما شفیعی و عبدالباسط مرادی در رده سنی ج بودند.
برای ساز دهل از گروه سنی الف آلان فاروقی، از گروه سنی ب اميد دباغی و محراب قیطاسی و از گروه سنی ج سامان شریفی روی صحنه آمدند. فواد استاد قادری برده زرد و جبرئیل تخت فیروزه به ترتیب از رده سنی الف و ج آواز خواندند. در بخش آواز کردی شرکت‌کننده‌ای از گروه سنی ب حضور نداشت.
در ادامه نوبت به نی چهارمحال و بختیاری با  نوازندگی عقیل حیدری، نی قشقایی با نوازندگی محمدرضا چریکی و نی‌انبان بوشهر با نوازندگی مهدی حیدری منفرد رسید. داوران به هر یک گوش سپردند و نکاتی که به نظرشان می‌آمد را مطرح کردند.
آخرین بازه زمانی به موسیقی ترکمن می‌رسید. نوازندگانی که در بخش ترکمن موسیقی نواحی شرکت داشتند، دوتار و کمانچه نواختند. هفت نفر برای دوتار نوازی به مرحله نهایی رقابت‌ها راه‌یافته بودند که اسامی آن‌ها به ترتیب گروه سنی‌شان چنین بود، ایمان عطا از گروه سنی الف، ایوب کم از گروه سنی ب، حامد پدری، سولماز تکه، میثم شاعری، گل محمد کم و محمد گلدی گلدی نژاد  از گروه سنی ج.
داوران پس از اینکه هنر نوازندگی شرکت‌کنندگان را ديدند، از تعدادی از آن‌ها سؤالاتی در خصوص موسیقی خطه‌شان پرسیدند.

موسیقی ترکمن که با ساز دوتار طنین‌انداز شده بود با کمانچه ادامه پیدا کرد. در بخش کمانچه نوازی این روز دو نفر از گروه سنی ب و یک نفر از گروه سنی الف حضور داشتند. در این قسمت نوازنده‌ای از گروه سنی الف به مرحله نهایی راه نیافته بود.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه