ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۷۹۷۰
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۹ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
در نخستین روز جشنواره ملی موسیقی جوان؛

نوای موسیقی آذربایجان در فرهنگسرای نیاوران طنین‌انداز شد

دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان اجراهای خود را با بخش موسيقي نواحی در بیست و دوم مردادماه آغاز کرد.
نوای موسیقی آذربایجان در فرهنگسرای نیاوران طنین‌انداز شدبه گزارش ریتم نو، فرهنگسرای نیاوران که میزبانی بخش نواحی را از 22 مرداد تا اول شهریورماه بر عهده دارد، دیروز به استقبال شرکت‌کنندگان موسیقی آذربایجان رفت. شرکت‌کنندگان نیز در سه بخش به نواختن تار، قانون، گارمون، کمانچه، قوپوز، دایره و نقاره پرداختند و هیات داوران متشکل از جابر اطاعتی، ایمران حیدری و شهریار صدیق، این هنرمندان جوان موسیقی آذربایجان را مورد قضاوت قراردادند.
جشنواره نخستین بخش خود را با کلامی از قرآن مجید آغاز کرد و پس از پخش سرود ملی کشورمان علی ثابت نیا، مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، روی صحنه حاضر شد و ضمن خیرمقدم به حاضران و ارائه توضیحاتی پیرامون جشنواره، از حضور نوازندگان جوان و نوجوان ابراز خرسندی نمود و برای آن‌ها اجراهای موفقی را آرزو کرد. 
قسمت ابتدایی نخستین روز جشنواره به سازهای تار، قانون، گارمون اختصاص داشت و نوازندگان از ساعت 9 الی 13 به نواختن ساز خود پرداختند. نخستین شرکت‌کننده یانا رنجبران اصل از گروه سنی الف بود که با ساز تار روی صحنه آمد و سپس به ترتیب سینا سنجری باسمنج، آراز قاسمی، فواد مصلحت جو زهرا میرزایی و آراز وجودی اجراهای خود را ارائه کردند. داوران در این بخش از آن‌ها خواستند تا به پاساژها بیشتر توجه نمایند. 
پس‌ازاین شرکت‌کنندگان نوبت به گروه سنی ب رسید. مهران بهروزی اولین شرکت‌کننده‌ای بود که از این گروه سنی به نواختن سازش، تار، پرداخت. فرزین رازقی و علی سیاح از تبریز یکی پس از دیگری نواختند.
المان اطهری اجراها را وارد گروه سنی ج کرد. سپس سئویل اقدسی و ناصر مددی از این گروه به اجرا پرداختند. 
بخش نخست پس از استراحتی کوتاه با ساز قانون ادامه پیدا کرد. پانیذ ستاری از تبریز در گروه سنی الف به‌عنوان تنها شرکت‌کننده این ساز، نواخت. سپس نوبت به ساز گارمون رسید. پویا دایلاری اصل و محمدرضا محمد وند از گروه الف به رقابت پرداختند. ائلشن سلیمیان تنها شرکت‌کننده در رده سنی ب بود که روی صحنه آمد. در ادامه گروه سنی ج با سه شرکت‌کننده رقابت کرد. در این گروه سینا حسن زاده، بهنام خدا داد لشگری و سمیرا مرکب‌سازی هر سه از تبریز حضور داشتند.
داوران شرکت‌کنندگان را به کسب تجربه بیشتر تشويق می‌کردند و خاطرنشان می‌کردند که جشنواره بستری برای یافتن نکاتی است که باید بیشتر به آن پرداخته شود.
بازه زمانی 14 الی 16 به ساز کمانچه اختصاص داشت و هشت شرکت‌کننده منتخب در دور نهایی باهم به رقابت پرداختند. مانند معمول ابتدا شرکت‌کننده‌ای از رده سنی الف روی صحنه حاضر شد. پس از پارمیس ستاری، سماء شجری باسمنج، آرین ضمیری، رضا محمدی دوشتور از تبریز در این رده سنی کمانچه نوازی کردند.
ساز کمانچه تنها یک شرکت‌کننده در گروه سنی ب داشت. آرمین زینال زاده به‌عنوان شرکت‌کننده این گروه نواخت و بعد اعضای منتخب رده سنی ج برای قضاوت نهایی روی صحنه حاضر گشتند. آیلار جهانگیری و روزبه مقدم نژاد از تبریز و مسعود قلی زاده از میانه برگزيدگان راه یافته به این بخش بودند.
پس از استراحتی، بازه زمانی سوم شروع شد. ساعت 17 تا 21 به سازهای قوپوز، دايره و نقاره اختصاص داشت. گروه سنی الف آغاز کننده بخش قوپوز نوازی بود. در ابتدا سهیل اسلامی گندم آباد از کرج سازش را به دست گرفت و برای داوران نواخت. امیرمحمد باقری از شهر قدس اجرا کرد. عارف بهرامی و ابراهيم مراد نقم نیز کار خود را ارائه کردند و نوبت به دختران رده سنی الف رسید. ساناز سفر کن لیقوان، اسماء میکائیلی و دنیا یاری کندشمین در این رده سنی به اجرا پرداختند. داوران در این قسمت اجرای دو تن از شرکت‌کنندگان را متوقف و سازشان را کوک و سپس آن‌ها دوباره شروع به نواختن کردند.
نوای قوپوز در فرهنگسرای نیاوران ادامه داشت و گروه سنی ب و ج نیز روی صحنه آمدند. در رده سنی ب امین جودت، محمدرضا حمیدی، سپهر حیدری و در رده سنی ج عارف احمدزاده دوشتور، علی رجبی، محمد علیزاده و فرزاد نادرالوجود هنر خود را نشان دادند.
داوران در این بخش ضمن اشاره به استعداد نوازندگان جوان تاکید به اجرای کامل جملات، ارتباط خوب با ساز و لطافت نواختن داشتند.
بخش پایانی نخستین روز دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان به دایره و نقاره اختصاص داشت. برای ساز دایره از هر گروه سنی یک نفر در رقابت نهایی حضور داشت. افرا اصلان حسینی در گروه سنی الف که می‌توان گفت کوچک‌ترین شرکت‌کننده امروز بود، یاشار بابا پور در گروه سنی ب و مصطفی حسین نژاد در گروه سنی ج هر سه از تبریز شرکت داشتند.
در انتها ساز نقاره طنین‌انداز شد. در این بخش نیز تنها سه شرکت‌کننده حاضر بودند. اصغر دسینه خیاو و اميررضا طوبائی نژاد در گروه سنی ب و محمد آذری در گروه سنی ج به رقابت پرداختند که پایان‌بخش نخستین روز دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان بود.

منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه