ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۱:۴۴ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۷

اپرای مولوی توسط انتشارات معتبر بین‌المللی منتشر شد

اپرای مولوی که توسط انتشارات ناکسوس در دو حلقه سی دی صوتی به انتشار رسیده است، نخستین اپرای ایرانی است که توسط یک انتشارات معتبر بین‌المللی به انتشار می‌رسد. اپرای مولوی توسط بهزاد عبدی آهنگسازی شده و لیبرتوی آن نوشته بهروز غریب پور است.
اپرای مولوی توسط انتشارات معتبر بین‌المللی منتشر شدبه گزارش ریتم نو، اپرای مولوی بر اساس اشعار مثنوی معنوی و کلیات شمس و اشعار شاعران کلاسیک ایران نوشته‌شده و موسیقی آن بر اساس موسیقی دستگاهی ایرانی، برای ارکستر سمفونیک و سازهای ایرانی همچون نی، سه‌تار و دف با آهنگسازی بهزاد عبدی ساخته‌شده است. خوانندگان نقش‌های اصلی این اپرا محمد معتمدی در نقش مولوی، همایون شجریان در نقش شمس، علی خدایی در نقش عطار و محمدرضا صادقی در نقش امیر تومان هستند. 
ضبط موسیقی سمفونیک و کر این اثر در اکراین انجام‌شده است و رهبری آن را ولادمیر سیرنکو (Vladimir Sirenko) رهبر سرشناس ارکستر ملی اکراین (Ukraine National Symphony) به عهده داشته است. 
اپرای مولانا دومین همکاری مشترک بهروز غریب پور به‌عنوان نویسنده لیبرتو و بهزاد عبدی است که در سال ۱۳۸۸ به رهبری ولادمیر سیرنکو ضبط شد. این اپرا نیز همانند اپرای عاشورا با دو استیل آواز کلاسیک ایرانی و آواز کلاسیک غربی تنظیم‌شده است که محمد معتمدی، همایون شجریان، حسین علیشاپور، علی خدایی، ملیحه مرادی، مصطفی محمودی، اسحاق انور، مهدی امامی، کیوان فرزین، سارا رضازاده، علی یاری، رضا نجفی مهیاری، علی نجفی ملکی، سولماز بدری در آواز ایرانی و محمدرضا صادقی، عامر شادمان، مهدی جاور، سجاد پورقناد و احسان نصیری خوانندگان کلاسیک آن هستند. 
نوازندگان سازهای ایرانی این اپرا علی نجفی ملکی (نی)، سجاد پورقناد (سه‌تار) و کورش بزرگ پور (دف) هستند. اپرای مولوی در ابتدا به شکل عروسکی با گروه نمایشی آران در سال ۱۳۸۸ با کارگردانی بهروز غریب پور و همکاری شاگردان او به اجرا درآمد که در اجرای عروسکی این اثر بیش از ۱۰۰ عروسک ریسمانی در آن به کار گرفته شد. 
امروز عروسک‌های این اپرا در محل برگزاری این نمایش (سالن فردوسی از مجموعه بنیاد رودکی) به نمایش گذاشته‌شده است و هرساله این اپرا به روی صحنه می‌رود و با استقبال زیادی مواجه می‌شود. 
لازم به ذکر است که برای نخستین بار است که دو خواننده مشهور موسیقی دستگاهی (همایون شجریان و محمد معتمدی) در چنین جایگاهی به مراکز فروش آثار موسیقی کلاسیک جهان راه پیدا می‌کنند و تاکنون هیچ‌یک از خوانندگان معتبر موسیقی دستگاهی ایران، در انتشارات بزرگ موسیقی کلاسیک حضور نداشته‌اند.

اپرای مولوی توسط انتشارات معتبر بین‌المللی منتشر شد
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه