ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۰ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
همزمان با دوازدهمین سالگرد اختراع روان کوک،

مراسم «شب پژوهشکده سنتور» در برج میلاد برگزار شد

مراسم «شب پژوهشکده سنتور» همزمان با دوازدهمین سالگرد اختراع روان کوک، عصر روز جمعه 19 مردادماه و با حضور جمعی از هنرمندان در سالن رودکی برج میلاد تهران برگزار شد.
مراسم «شب پژوهشکده سنتور» در برج میلاد برگزار شدبه گزارش ریتم نو، بخش نخست این مراسم با اجرای احسان کرمی، به رونمایی از آلبوم «خلوتگاه من» به خوانندگی «محمد ذاکر حسین» و آهنگسازی «مسعود شناسا» اختصاص داشت که در ابتدا کلیپی از معرفی این آلبوم برای حضار پخش شد.

رونمایی از آلبوم «خلوتگاه من»
پس از پخش این کلیپ، مهدی آذرسینا آهنگساز، نوازنده و ردیف دان به پشت جایگاه آمد و دقایقی در مورد این آلبوم به صحبت پرداخت و گفت: «آقای شناسا از دوستان قدیمی من هستند و از سن 30 سالگی به بعد با ایشان آشنا شدم و در آن زمان متوجه شدم ایشان علاوه بر اینکه در دانشکده هنرهای زیبا رشته موسیقی گرایش آهنگسازی را انتخاب کردند، اما طبیعتاً مانند سایر افراد باید یک ساز ایرانی می‌نواختند و ایشان ساز سنتور را انتخاب کردند. در مورد این آلبوم نیز باید بگویم که آقای شناسا اشعار این آلبوم را بسیار هوشمندانه انتخاب کردند و ایشان بسیار پرتلاش هستند و یقیناً نتیجه کارهای خودشان را به‌زودی مشاهده می‌کنند.»
پس از صحبت‌های مهدی آذرسینا، مسعود شناسا با تشویق حضار به پشت جایگاه آمد و ضمن خوشامدگویی به حضار لحظاتی به صحبت پرداخت و از گروه موسیقی «تندر» که وی را در تولید این آلبوم یاری کردند تشکر کرد.
سپس کلیپی از صحبت‌های اساتید سنتور نوازی ازجمله میلاد کیایی و اردوان کامکار در مورد روان کوک برای حضار پخش شد.
بخش دوم این مراسم با سخنرانی داوود غلامی شیرازی مدیر پژوهشکده سنتور و مخترع روان کوک آغاز شد و وی ضمن خوشامدگویی به حضار، گفت: «حکایت ما حکایت تغییر در یک ساز ایرانی است که در حقیقت عشقی بود که به این ساز داشتیم و داریم و این عشق ما را کوی به کوی و برزن کشید و همراه خودش آورد. من حدود 8 سال با ساز سنتور دست‌وپنجه نرم می‌کردم و فکر می‌کردم که تنها سنتور من است که بدصدا است و کوک در می‌کند اما پس از تحقیقات فراوان متوجه شدم که اساتید از قدیم با این ساز مشکل داشتند. سعی کردم در این زمینه کاری انجام دهم و با سختی‌ها و شیرینی‌هایی که همراه بود بالاخره موفق شدیم تا ساز روان کوک را ابداع کنیم.»
وی ادامه داد:«این راه بدون حمایت اساتید و نوازندگان بزرگ هرگز میسر نمی‌شد و خیلی از افراد حمایت‌های زیادی کردند که ما توانستیم امشب در کنار شما عزیزان باشیم. از بدو ساخته‌شدن روان کوک مصائب و مشکلات گوناگونی همراه ما بود که این مشکلات از دانشگاه شروع شد و این موضوع بسیار عجیب است اما درنهایت ساز کهن شیرین سنتور ساز بهتری شد و این موضوع واقعاً جای خوشحالی دارد.»

سازی برای آموزش به کودکان/ رونمایی از سنتور کودک
غلامی شیرازی در پایان خاطرنشان کرد: «معضلی که هم‌اکنون در موسیقی وجود دارد، موسیقی کودک است و به نظر من یکی از دلایلی که ریشه‌های موسیقی ما در حال نابود شدن است، این است که ما هیچ ساز و ابزاری برای آموزش موسیقی ایرانی به کودکان نداریم و این موضوع بسیار تأسف‌آور است. درنتیجه به فکر تولید سازی افتادم که بتوانیم موسیقی ایرانی را به‌راحتی به کودکان آموزش دهیم.»
پس از صحبت‌های داوود غلامی شیرازی، کلیپی از ساز سنتور برای حضار پخش شد و پس‌ازآن با حضور مجید درخشانی و داوود غلامی شیرازی از «سنتور کودک» رونمایی شد و پس‌ازآن چند نفر از نوازندگان خردسال به روی صحنه آمدند و قطعاتی را با استفاده از «سنتور کودک» و «تمبک» اجرا کردند.

اهدای تندیس دست‌های سنتور نواز
در ادامه این مراسم داوود غلامی شیرازی مجدد به روی صحنه آمد و تندیس‌هایی از دست‌های در حال سنتور نوازی اردوان و پشنگ کامکار، مسعود شناسا و رضا صلاحی رونمایی شد و تندیس‌ها را به آن‌ها اهدا کرد. همچنین تندیس دست‌های استاد میلاد کیایی نیز به دلیل حضور نداشتن وی در این مراسم، به داوود غلامی شیرازی تحویل داده شد.
پس از اهدای تندیس‌ها، کلیپی از معرفی سنتورها برای حضار پخش شد و پس‌ازآن، اردوان کامکار نوازنده برجسته سنتور با دعوت احسان کرمی به پشت جایگاه آمد و دقایقی به صحبت پرداخت و گفت: «آقای غلامی شیرازی برای تولید روان کوک از من مشورت گرفتند و بنده نیز ایشان را تشویق به انجام این کار کردم و سرانجام پس از سال‌ها بررسی و تحقیق به نتیجه رسیدند و روان کوک را ابداع کردند.»
سپس سیاوش کامکار نوازنده جوان سنتور روی صحنه آمد و دقایقی به تک‌نوازی سنتور پرداخت و پس‌ازآن کیک دوازده‌سالگی روان کوک توسط داوود غلامی شیرازی بریده شد و همچنین از لوگوی جدید پژوهشکده سنتور رونمایی شد.
در پایان این مراسم نیز قسمتی از کنسرت استاد مسعود شناسا برای حضار پخش شد.
هانا کامکار، علی زند وکیلی، محمود شبیری، پدرام درخشانی و علی قمصری، رضا پرویز زاده،هومن برق نورد، معاونت سازمان صنایع‌دستی محمد انشایی،محمد اخوان،محمود فرهمند،استاد آذرسینا ازجمله مهمانان این مراسم بودند.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه