ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۴ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
کنسرت مشترک سالار زمانیان و «شهریار ایمانف» در تالار وحدت روی صحنه رفت

همنوازی تار ایران و آذربایجان به «کیوان ساکت» تقدیم شد

کنسرت مشترک سالار زمانیان و «شهریار ایمانف» در حالی در تالار وحدت روی صحنه رفت که کیوان ساکت و سامان احتشامی مهمانان ویژه‌ی کنسرت بودند.
همنوازی تار ایران و آذربایجان به «کیوان ساکت» تقدیم شدبه گزارش ریتم نو، کنسرت همنوازی تار ایرانی و آذری سالار زمانیان و شهریار ایمانف با قطعه «چارداش» آغاز شد و «ساری گلین»، «مارت یالیسی»،«هارداسان»، «دشتی» دیگر آثاری بودند که اجرا شدند. 
پیش از اجرای قطعه ششم این کنسرت «سوز دل» سالار زمانیان رو به حضار گفت: «قطعه بعدی را به استادم کیوان ساکت که آهنگساز این اثر نیز هستند تقدیم می‌کنم و از حضورشان در این کنسرت واقعاً خوشحالم.»
دو نوازی های گاه‌وبیگاه هنرمند ایرانی و آذربایجانی در این کنسرت بارها و بارها با تشویق‌های ممتد حضار توأم شد و در ادامه نیز آثاری چون: شرقی، میراژ، قرنفیل و... اجرا شدند و در بخش‌های گوناگون این کنسرت نیز شاهد بداهه‌نوازی تار از سوی هر دو هنرمند در سالن بودیم. 
«آیریلیق» که از آثار پرطرفدار موسیقی آذری است به علت استقبال حضار بار دیگر به‌عنوان قطعه «بیز» در سالن اجرا شد تا کنسرت بی‌کلام دو نوازی تار در تالار وحدت دوستدارانش را با حال خوب روانه منزل نماید. 
بهنام ابوالقاسم (پیانو)،آتنا اشتیاقی (ویلن‌سل)، داریوش حجازی (ویولا)، تینا جامه گرمی (ویولن) و نیما زاهدی (ویولن) هنرمندانی بودند که در این کنسرت در کنار سالار زمانیان و شهریار ایمانف ساز زدند. 

همنوازی تار ایران و آذربایجان به «کیوان ساکت» تقدیم شد
شهریار ایمانف در انتهای این کنسرت درباره شناختش از موسیقی ایران گفت: «من موسیقی جهان را خیلی پیگیری می‌کنم و در خصوص موسیقی ایران نیز اوضاع همین‌گونه است. همیشه سعی کرده‌ام از هر موسیقی در هر جای دنیا یاد بگیرم و در موسیقی خود از این تجربه‌ها استفاده کنم. موسیقی مقامی ایران و آذربایجان بسیار به هم نزدیک است. تاریخ موسیقی ایران و آذربایجان همواره گفتمان‌های زیادی را داشته‌اند و این موضوع درباره موسیقی ترکیه و تبریز و ارومیه هم صدق می‌کند. موزیسین‌ها زیادی در همه تاریخ در ایران و آذربایجان رفت‌وآمد بوده‌اند که نتیجه‌اش نزدیکی فرهنگ موسیقایی در این فرهنگ بوده است. شاید شاخص‌ترین این نزدیکی‌ها در تار است. تار آذری و تار ایرانی هر دو نزدیکی‌های زیادی به هم دارند. تار آذری در آغوش و تار ایرانی روی زانو نواخته می‌شوند و صدا و آواهایشان بسیار نزدیک‌اند. در این کنسرت همه تلاش ما بر این بود که این نزدیکی و دوستی دو فرهنگ ایران و آذربایجان را به نمایش بگذاریم.»

همنوازی تار ایران و آذربایجان به «کیوان ساکت» تقدیم شد
وی افزود: «موسیقی هیچ مرزی نمی‌شناسد و برای انسان‌هاست. موسیقی تنها هنری ست که در جهان در پی صلح است و انسان‌ها را به آرامش و دوستی دعوت می‌کند. سالار زمانیان برای این کنسرت زحمات زیادی کشید. مندرباکو بودم و زیاد نمی‌توانستم در این کارها به او کمک کنم و از دور شاهد زحماتش بودم. ایشان هنرمندی بسیار مستعد و انسانی بسیار خوش‌قلب هستند و همه تلاشمان در این کنسرت این بود که پلی باشیم میان فرهنگ غنی ایران و آذربایجان. »
گفتنی است به گفته سالار زمانیان این کنسرت به‌زودی با همین رپرتوار در آذربایجان و نخجوان در شهرهایی چون باکو روی صحنه خواهند رفت. 
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه