ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۴ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۷

«روایت اصفهان» در تهران/ "حسام اینانلو"، "پویان بیگلر" و "پریچهر خواجه" راویان آزاد

دومین آلبوم از مجموعه دوازده‌تایی «روایت‌ها» که در قالب دستگاه‌ها و آوازهای ردیف موسیقی ایران اجرا می‌شوند با عنوان «روایت اصفهان» ١٢ مردادماه منتشر خواهد شد و این در حالی است كه راویان این اثر در همین تاریخ در تالار رودكی روی صحنه خواهند رفت.
دومین آلبوم از مجموعه دوازده‌تایی «روایت‌ها» که در قالب دستگاه‌ها و آوازهای ردیف موسیقی ایران اجرا می‌شوند با عنوان «روایت اصفهان» ١٢ مردادماه منتشر خواهد شد و این در  حالی است كه راویان این اثر در همین تاریخ در تالار رودكی روی صحنه خواهند رفت.به گزارش ریتم نو، امیرعباس ستایشگر (مدیر موسسه پرده هنر موسیقی و ناشر اثر) در این باره توضیح داد: آلبوم «روایت اصفهان» طی روزهای آتی منتشر خواهد شد و هنرمندانی كه در این اثر با ساز خود روایتی از  مایه اصفهان ارائه کرده‌اند، شامگاه ١٢ مردادماه در تالار رودكی روی صحنه خواهند رفت و قطعات آلبوم را برای مخاطبان اجرا خواهند كرد. خدا را شكر استقبال خوبی هم از این اجراشده و بلیت‌ها رو به اتمام هستند.
وی درباره هنرمندان آلبوم «اصفهان» نیز گفت: حسام اینانلو با ساز كمانچه، پریچهر خواجه با ساز قانون و پویان بیگلر با ساز تار هرکدام برداشت شخصی و موسیقایی خود را از مایه آواز اصفهان ارائه کرده‌اند. در اجرای روز جمعه هم هر نوازنده (به ترتیبِ مشخص‌شده کمانچه، تار، قانون)حداکثر ۱۵ دقیقه برداشت خود را  از مایه آواز اصفهان روایت می‌کند. هر نوازنده در انتخاب کوک، نوع ورود به ضربی‌ها، تعداد ریتم‌های اجراشده، سرک کشیدن به گوشه‌های مختلفِ مُدِ اصفهان و... آزادی کامل دارد.
ستایشگر درباره معیار دعوت از هنرمندان در پروژه دوازده‌تایی «روایت‌ها» نیز گفت: تجربه در تک‌نوازی و سولیست بودن، بیان شخصی داشتن، صاحبِ سونوریته بودن و داشتن تعاریف مشترک از چگونگی اجرای موسیقی دستگاهی معیار ما برای همكاری با نوازندگان گوناگون در پروژه روایت‌هاست. هرچند كه این موضوع متصل به سلیقه شخصی خودم نیز هست. 
مجموعه «روایت‌ها» از اوایل سال 94 توسط موسسه «پرده هنر موسیقی» راه‌اندازی شد. نخستین آلبوم این مجموعه در پاییز همان سال با عنوان «روایت ابوعطا» منتشر شد و محمدرضا ابراهیمی با ساز عود، احسان ذبیحی فر با ساز کمانچه، سیامک جهانگیری با ساز نی و امیرعباس ستایشگر با ساز سه‌تار هرکدام روایت شخصی خود را از ابوعطا ارائه كردند. این پروسه در حالی طی می‌شود که هیچ‌کدام از هنرمندان اثر، قطعه یکدیگر را تا قبل از انتشار نشنیده‌اند. مجموعه «روایت‌ها» یک مجموعه دوازده‌تایی خواهد بود و هر آلبوم سه تا چهار اجرا از هنرمندانی را در برمی‌گیرد که رها از قید هر غرضی به روایت خود ازآنچه می‌اندیشند، می‌پردازند. این روایت‌های شخصی و گوناگون تنها یک مشخصه ثابت دارند و آن‌هم روند دستگاه انتخابی برای هر اجراست.
علاقه‌مندان برای حضور در اجرای «روایت اصفهان» می‌توانند برای تهیه بلیت به وب‌سایت تیوال مراجعه كنند.
«روایت اصفهان» در تهران/ "حسام اینانلو"، "پویان بیگلر" و "پریچهر خواجه" راویان آزاد

منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه