ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۵:۴۴ - ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷

سفر به چین و ایتالیا از «جاده ابریشم»/ «ِرُزهای زرد» در تالار وحدت نواخته شد

پروژه موسیقایی «جاده ابریشم» به سرپرستی نوین افروز نوازنده و آهنگساز پیشکسوت کشورمان شامگاه روز گذشته پانزدهم اردیبهشت‌ماه در تالار وحدت آغاز شد.
سفر به چین و ایتالیا از «جاده ابریشم»/ «ِرُزهای زرد» در تالار وحدت نواخته شدبه گزارش ریتم نو، نوین افروز آهنگساز و نوازنده پیشکسوت پیانو با همراهی تعدادی از نوازندگان ایرانی و خارجی شنبه‌شب پانزدهم اردیبهشت در قالب پروژه موسیقایی«جاده ابریشم» به تهیه‌کنندگی مرتضی دلیری میزبان علاقه‌مندان موسیقی در تالار وحدت بود. 
در بخش نخست این کنسرت که با اجرای ژیلا صادقیان همراه بود ، گروه اجرایی پس از معرفی هریک از هنرمندان روی صحنه آمده و قطعه‌هایی را از موسیقی کشورهای مختلف ازجمله ترکمنستان، آذربایجان، ایران، چین و ایتالیا را برای مخاطبان اجرا کردند در این بخش از برنامه که به‌نوعی یک سفر موسیقایی برگرفته از موسیقی ملل محسوب می‌شد، گروه با درهم‌آمیختگی سازهای ایرانی و جهانی تلاش کردند تا فضای متفاوتی را پیش روی مخاطبان بگذارند. این در حالی است که سبک کنسرت «جاده ابریشم» کلاسیک غربی است بنابراین در ساخت موسیقی آن از موسیقی تمام کشورهایی که این جاده از آن‌ها عبور می‌کند، استفاده‌شده است.
سفر به چین و ایتالیا از «جاده ابریشم»/ «ِرُزهای زرد» در تالار وحدت نواخته شد
گروه اجرایی پروژه «جاده ابریشم» در بخش دوم کنسرت نیز به اجرای قطعات «کورال شماره ۱۴۷ » از باخ، «جیپسی روندو» از هایدن، «مهتاب» از جوزپه وردی، «رقص مجار» از برامس،  «رزهای اصفهان» از گابریل فوره و قطعاتی از نوین افروز پرداختند که این بخش از برنامه نیز موردتوجه مخاطبان قرار گرفت. 
یکی از قطعاتی که در بخش دوم کنسرت موردتوجه قرار گرفت، قطعه «رزهای اصفهان» بود که گابریل فوره این قطعه را در قرن 19 بر اساس شعری از یک شاعر نامدار فرانسوی ساخته است. شاعر در این شعر از دختری به نام لیلا یاد می‌کند که گابریل فوره با استفاده از محتوای قطعه و این نام ایرانی ، قطعه «رزهای اصفهان» را ساخته است. 
نوین افروز سرپرست گروه و نوازنده پیانو، رومانو پوچی نوازنده اول فلوت ارکستر اپرای اسکالای شهر میلان ایتالیا، سحر ابراهیم نوازنده قانون، کاوه مهدویان نوازنده کمانچه، هومن مهدویان نوازنده تار و رومن پوئنه نوازنده سازهای کوبه‌ای و کنسرواتور موسیقی لوزان سوییس گروه نوازندگان این کنسرت را تشکیل می‌دادند.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه