ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۷۵۵۱
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۵ - ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷
پنجشنبه 20 اردیبهشت در تالار رودکی برگزار می‌شود

تجربه‌های تازه دوئت لیرا در «موسیقی تجربه»

دوئت لیرا به آهنگسازی و نوازندگی پیانو آرش هژیرآزاد و نوازندگی ویولن یگانه‌ حسینی‌نیا روز پنجشنبه 20 اردیبهشت از ساعت 2۱:30 در قالب سلسله ‌اجراهای «موسیقی تجربه» در تالار رودکی تهران روی صحنه می‌رود.
تجربه‌های تازه دوئت لیرا در «موسیقی تجربه»به گزارش ریتم نو، آرش هژیر آزاد و یگانه حسینى‌نیا چندی پیش آلبوم تهران-مریخ را با نگاهی به کهکشان‌ها و جهان هستی منتشر کردند؛ این زوج هنری چندی است مشغول انجام پروژه الکتروآکوستیک خود هستند و در دومین دوره اجراهای موسیقی تجربه علاوه بر اجرای آلبوم خود، از پروژه جدیدشان نیز رونمایی می‌کنند.
آرش هژیر آزاد درباره این اجرا گفت: ما تمام تلاشمان را کردیم كه هر چه بيشتر پروسه ضبط آلبوم «تهران مريخ» را به اجراى زنده نزديك كنيم كه شنونده با موسيقى كه تا جاى ممكن زنده‌تر و طبيعى‌تر هست، مواجه شود اما به‌هرحال شنيدن موسيقى ضبط‌شده هیچ‌وقت حال و هواى يك اجراى زنده را نخواهد داشت و از اين بابت خيلى هيجان داريم كه اين بار مي‌توانيم اين قطعات را بى‌واسطه و مستقيم با مخاطب در ميان بگذاريم.
وی افزود: در اين اجرا علاوه بر قطعات آکوستیک پيانو و ويلن كه در آلبوم ضبط‌شده بود، قطعات جديدترى هم كه با همراهى موسيقى الكترونيك کارکردیم، را اجرا خواهيم كرد. اين قطعات جديد از علاقه هر دو ما براى ارتباط موسيقى آکوستیک و ريشه‌دار، با امكانات جديد موسيقى مدرن و الكترونيك نشات می‌گیرد و درواقع يك نوع پل ارتباطى است براى اينكه به موسيقى‌ سازى با نگاه امروزى‌تر برخورد كرد. 
 این نوازنده پیانو ادامه داد: هدف ما اين است كه ابتدا بازخورد آن را به‌طور مستقيم در مخاطبين ببينيم و شايد بتوان گفت اين بار مسير ضبط قطعات بعدى خودمان را برعكس در پيش گرفتيم. در آخر دغدغه ما شناساندن موسيقى سازى و بدون خواننده بوده و هست و اميد داريم كه در اين راه  موفق باشيم.
«تهران-مريخ» ده قطعه برای ويولن و پيانو است که ماهیت تمام قطعات المان‌هایی هستند که در علم ستاره‌شناسی موردبحث و گفت‌وگو قرارگرفته‌اند. فضای آزاد موسیقی این قطعات، کاملاً ملهم از فضای موسیقی کلاسیک است اما شاید نتوان آن را در دسته‌بندی موسیقی کلاسیک قرار داد. تهران مریخ تلاشی است برای ساکت نماندن سازندگانش در برابر احساسات در نگاه به کیهان و هستی.
تازه‌ترین اجرای گروه موسیقی دوئت لیرا روز پنجشنبه 20 اردیبهشت از ساعت 2۱:30 در قالب سلسله ‌اجراهای «موسیقی تجربه» در تالار رودكى تهران روی صحنه می‌رود و بلیت‌فروشی این رویداد نیز از طریق سایت تیوال انجام می‌گیرد. 
«موسیقی تجربه» حرکتی تازه در موسیقی ایران است که تلاش می‌کند برای اجرای زنده آثار ارزشمند و غیرتجاری زمینه لازم را فراهم کند. این رویداد در تمام ژانرهای موسیقی در پی تحقق این امر است تا به سهم خود برای ارتقای دانش موسیقایی در میان تماشاگران و ارتقای کیفیت هنری موسیقی گامی بردارد.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه