ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۲:۵۹ - ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۷
نخستین کنسرت گروه سِلِیدون برگزار می‌شود

تازه‌نفس‌های جنوب

گروه سلیدون برای نخستین بار به شکل مستقل کنسرت برگزار می‌کند.
تازه‌نفس‌های جنوببه گزارش ریتم نو، این گروه تازه تأسیس سال گذشته در رویداد شب‌های جنوب اولین اجرایش انجام داد و حالا قرار است 19 اردیبهشت‌ماه، نخستین اجرای مستقلش را در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران روی صحنه ببرد.
اعضای این گروه را هنرمند با تجربه جز، حمزه یگانه (پیانو)، ابراهیم علوی (گیتار بیس)، شجاع الدین اشعری (عود)، مجید سالاری (خواننده)، مهرداد علیزاده و محمدجواد قریشی (پرکاشن)، تشکیل می‌دهند. سلیدون اعضای مشترکی با دیگر گروه‌های جز-جنوبی مانند داماهی، کماکان و جالبوت دارد. از نظر موسیقی هم اشتراکاتی دارند اما جنس صدا و نوع خوانش مجید سالاری وجه تمایز اصلی گروه است.
مجید سالاری در رابطه با نام و قطعات گروه می‌گوید: «سِلِیدون به معنای آشپزخانه‌ی کشتی است و همانطور که غذا می‌خوریم تا شکم خود را سیر کنیم به موسیقی نیاز داریم تا روح خودمان را سیر کنیم. قطعاتی که در این کنسرت اجرا می‌شود ترانه‌هایی از ابراهیم منصفی و شعرهای فولکلور بندرعباسی است.»
تازه‌نفس‌های جنوب
چند سالی می‌شود که گروه‌هایی باریشه موسیقی جنوب (بیشتر بندرعباس) موسیقی نوگرا را دنبال می‌کنند و به‌نوعی سبک و سیاق خودشان را سروشکل دادند. اگر به المان‌های موسیقی در گروه‌هایی مانند سلیدون، کماکان، داماهی، جالبوت و برخی موزیسین‌های بوشهری، دقت شود موسیقی جز پررنگ‌ترین مشخصه است. بنابراین شاید بهتر باشد به‌جای واژه بی‌دروپیکر از جایگزین‌های مشابهِ «جز-جنوبی» استفاده کنیم.
کنسرت گروه سلیدون به همت آموزشگاه موسیقی «هترا» در تاریخ 19 اردیبهشت ساعت 21 در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود و علاقه‌مندان برای تهیه بلیت می‌توانند به سایت «تیوال» مراجعه کنند.
تازه‌نفس‌های جنوب


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه