ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۲ - ۰۷ بهمن ۱۳۹۶

بابک بابایی روایتگر گلها می‌شود / انتشار سومین آلبوم

سومین اثر بابک بابایی خواننده و نقاش کشورمان، با محوریت بازخوانی آثاری از ژانر موسیقی گلها و با عنوان «رهگذر» منتشر شد.
بابک بابایی روایتگر گلها می‌شود / انتشار سومین آلبومبه گزارش ریتم نو، این خواننده که پیش‌تر با انتشار دو آلبوم با عنوان‌های «بر من گذشت» و «آوار نگاه» شناخت بالای خود از این ژانر را نشان داده است، در سومین گامِ جدی خود به سراغ آثاری از موزیسین‌های شناخته‌شده‌ی «گلها» در دهه‌های ۳۰ تا ۵۰ رفته است.
بابک بابایی درباره ساختار کلی آلبوم «رهگذر» گفت: این آلبوم بر اساس آنسامبلی دو وجهی(سنتی و مدرن) به‌صورت ترکیبی تنظیم‌شده که غیر از یک قطعه تمام قطعات شکل بازخوانی دارد. اما نکته‌ی حائز اهمیت در کلیت قطعات، وفادار بودن به فضای قطعات اصلی است. نکته‌ی دیگر اینکه؛ در خوانش و لحن آثار دقت فراوانی کردم تا خیلی تغییر پیدا نکند ولی درعین‌حال شیوه‌ای با امضای خاص خودم و البته تا حدی امروزی در آن اعمال‌شده است.
او از دشواری‌های انتخاب از میان آن‌همه تصنیف و ترانه‌ی خوب و شنیدنی یادکرد و ادامه داد: سعی کردم قطعاتی را انتخاب کنم که کمتر شنیده‌شده و یا بهتر است بگویم کمتر در زمان خود شنیده‌شده‌اند. آکسان‌ها و نوانس‌ها و کشش‌های قابل‌تأمل که با سازهایی چون پیانو، تار، کمانچه و نی اجرا شده از دیگر فاکتور‌های این اثر است و همچنین ریتم‌های متنوع کوبه‌ای‌ها در جای‌جای اثر خودنمایی می‌کند. طرح کاور این اثر(اثر حسن کریم‌زاده) نمادی از امروز و دیروز را با ساختاری زیبا و با پشتوانه آلبوم‌های قبل مانند کنتراست متنوع و هدف‌دار به‌عنوان نخستین برخورد مخاطب با این آلبوم را به تصویر کشیده و شنونده را آماده‌ی شنیدن یک اثر با این ژانر و عنوان می‌سازد.
بابک بابایی روایتگر گلها می‌شود / انتشار سومین آلبوم
خواننده‌ «بر من گذشت» در ادامه اظهار داشت: به نظرم احیای یک ژانر می‌تواند کارگشا باشد، به شرطی که با علم و هدف و شناخت آثار آن ژانر صورت گرفته باشد و به ساختار اصلی آن وفادار بماند. من هم در «رهگذر» به خاطر علاقه‌ی وافری که از کودکی به این ژانر داشتم، سعی کردم با شناختی که از جنس، توانایی و امکانات صدایم داشتم، دست به انتخاب بزنم. از سوی دیگر فرم قطعات، نوع شعر و نگرش آهنگساز را در تناسب با علایق و توانایی‌های خودم قراردادم.
بابک بابایی که با آلبوم «آوار نگاه» به‌عنوان یک خواننده با امکانات و محدوده‌ی صوتی متفاوت خودش را مطرح کرده است، گفت: من به دنبال آثاری بودم که کمتر شنیده‌شده باشد و درعین‌حال پتانسیل کافی برای نوع اجرایم داشته باشد. البته تلاش خودم را درنهایت دقت انجام دادم که تنوع در آثار انتخابی لحاظ شود. آثاری که به‌دفعات اجرا و بازخوانی شده به گمانم به‌اندازه‌ی کافی مورد قضاوت و شناخت قرارگرفته شده‌اند. اما همیشه آثار زیبایی هستند که به علل مختلف کمتر شنیده‌شده‌اند. نهایتاً من سعی کردم سراغ کمتر شنیده‌ها بروم و شنونده را به سمت آثار و گنجینه‌های نهفته در تاریخ موسیقی ملی سوق دهم.
در آلبوم «رهگذر» قطعاتی مانند شراره، ساختم بتی، شاخه به شاخه، نور سحری، پارو بزن، شیرین جان و رهگذر با صدای بابک بابایی و نوازندگی پیام سوری، مرتضی صنایعی، مسلم علیپور، پیمان خازنی و حمیدرضا یوسفی شنیده می‌شود.
این آلبوم از سوی شرکت نو خسروانی باربد تهیه و منتشر شده است.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه