ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۶۹۸۷
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۴ - ۲۲ دی ۱۳۹۶

حضور سازهای غربی در ارکستر ملی!/ رهبری با دستمال‌کاغذی و حرکات عجیب

دومین شب سی و سومین جشنواره موسیقی فجر شب گذشته پنجشنبه ٢١ دی‌ماه با اجرای ارکستر ملی روی صحنه رفت.
حضور سازهای غربی در ارکستر ملی!/ رهبری با دستمال‌کاغذی و حرکات عجیببه گزارش خبرنگار ریتم نو، اجرای ارکستر ملی با خوانندگی سالار عقیلی در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر برگزار شد. سالار عقیلی در این اجرا گفت: قطعه جام مدهوشی را برای نخستین بار  با ارکستر اجرا می‌کنم. احترام به اساتید قدیمی موسیقی جز وظایف ما است.
وی افزود:  قطعه جام مدهوشی با آهنگسازی زنده‌یاد استاد علی تجویدی و شعر زیبای آن نیز از استاد زنده‌یاد بیژن ترقی است که تنظیم بسیار زیبای آن را نیز استاد فریدون شهبازیان انجام داده است.
او ادامه داد: برخی از این اساتید در قید حیات نیستند، انشا الله خداوند استاد شهبازیان را حفظ کند و سایه او بر سر موسیقی کشور باشد. از آقای شاه زیدی اجازه گرفتیم که این قطعه را امشب برای شما اجرا کنیم.
قطعات ایران، تبریز در مه (بابک زرین)، خوشه‌چین، افسون سخت، ساغر، از تنهایی گریه مکن ، شکوه گل، از خون جوانان لاله دمیده، جام مدهوشی، مرا رها مکن، سپید و سیاه، دو نغمه بختیاری، سرود گل و... در این کنسرت اجرا شدند.
این اجرا در حالی برگزار شد که فریدون شهبازیان که سال‌ها سابقه رهبری و آهنگسازی دارد و همچنین مدتی است که به‌عنوان رهبر ارکستر ملی مشغول فعالیت است، برخلاف قوانین رهبری با دستمال‌کاغذی روی سن قطعاتی را اجرا کرد و برخلاف قوانین رهبری گاها چوب را در دست دیگرش می‌گرفت.
ناگفته نماند که از بخش‌های تکنیکی که در اجرای دیشب رعایت نشد می‌توان به رعایت نکردن دینامیک صدا در اکثر قطعات، بی‌احترامی به ارکستر با زدن چوب روی پوپیتر، از ریتم افتادن خیلی از قطعات، کوک نبودن ارکستر، دیاگرام‌های اشتباه فریدون شهبازیان و... اشاره کرد.
همچنین با نگاه اجمالی به ارکستر کاملاً مشخص بود که اعضای ارکستر بیشتر با کنسرت مایستر همراه هستند تا رهبر.
این اشتباهات برای اولین بار نبوده و پیش‌ازاین بارها رخ‌داده است و رهبر ثابت ارکستر ملی با حرکاتی عجیب حین اجرا موجبات تعجب تماشاگران شده است.
نكته قابل‌توجه حضور سازهاي غربي نظير درام، گيتار و.. در اركستر ملي است كه قابل‌تأمل بوده اما با نگاهي گذرا به رزومه رهبر اركستري كه سابقه ساخت قطعاتي نظير "گل گلدون" را در كارنامه كاري خود دارد حضور اين سازها عجيب به نظر نمی‌آید !
یکی دیگر از اشتباهات گرفتن دست خواننده در طول اجراست که بارها توسط این رهبر انجام‌گرفته است، پیش‌ازاین علیرضا افتخاری و این بار سالار عقیلی توسط رهبر ارکستر دستگیرشده است!

عکس: امین رجبی
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه