ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۹ - ۱۳ دی ۱۳۹۶

قلندر آواز ایران 85 ساله شد

مراسم هشتاد و پنجمین زادروز ایرج خواجه امیری هنرمند پیشکسوت و برجسته موسیقی آوازی ایران با حضور شماری از هنرمندان در سالن آمفی‌تئاتر روزنامه ایران برگزار شد.

ایرجبه گزارش ریتم نو، علی جهاندار ردیف‌دان و مدرس آواز سنتی ایران که از میهمانان این مراسم بود در سخنانی گفت: در مملکت ما آواز با صدای ایرج و نی با نوای کسایی شناخته‌شده است.

او در ادامه افزود: برخی هنرمندان عزیز عرصه موسیقی از طرف حق سعادتی نصیبشان شده که به نظر من باید بسیار به خود ببالند، آن‌ها راهی را که آغاز کرده بودند به پایان رساندند و آقای ایرج یکی از همین هنرمندان است. ایشان در موسیقی آوازی کم‌نظیرند.

جهاندار افزود: بامطالعه و بررسی شخصیت‌های بزرگ و معدود موسیقی آوازی ایران پی به این نکته برده‌ام که استاد ایرج تنها شخصیتی هستند که تمامی شیوه‌های آوازی متعلق به خودشان بوده و کسی مانند ایشان نمی‌تواند تحریرهای آوازی را خالص اجرا کند. با بررسی ریشه‌ای سبک هنری بزرگان موسیقی آوازی خواهید دید که دیگر هنرمندان موسیقی، آوازشان را از پیشینیان گرفته و حفظ کرده‌اند اما آقای ایرج هنرشان را از سازها دریافت کرده‌اند و شیوه‌ای منحصربه‌فرد برای ایشان است.حضور بزرگانی چون ایرج، گلپا، بنان و شجریان نعمت بزرگی برای ما ایرانیان است.

خواننده آلبوم «صبح مشتاقان» تصریح کرد: من همیشه گفته‌ام و تأکید می‌کنم موسیقی آوازی ایران بر چهارستون استوار است و پایه‌گذارانی چون غلامحسین بنان، اکبر گلپایگانی، محمدرضا شجریان و ایرج خواجه امیری دارد. این چهار بزرگ مانند چهار ادیب ما فردوسی، مولوی، سعدی و حافظ هستند. البته شاید برخی‌ها این صحبت‌های مرا تأیید نکنند اما من می‌گویم آن‌ها باید قدرت خلاقیت و آواز این بزرگان را لمس کنند تا به این مسأله پی ببرند.

علی جهاندار ایرج را به معماری تشبیه کرد که هر متریالی که برای بنای موسیقی نهادند به‌درستی و با اصول بناشده و کوچک‌ترین خرده‌ای بر حرکت آوازی ایشان وجود ندارد. او ادامه داد: من شیفته آواز ایشان هستم و از کودکی آثار آقای ایرج را دنبال می‌کردم و از سال‌های 56 به بعد به‌صورت جدی این راه را ادامه دادم تا آنکه سال 62 به محضر ایشان راه یافتم و درس‌های بسیار آموختم، البته از محضر استاد گلپایگانی هم بهره برده‌ام و اگر امروز توانایی اندکی در آوازخوانی دارم مدیون صدای آقای ایرج هستم. من معتقدم کسی که نام خواننده را برای خود انتخاب می‌کند باید از سبک‌های دیگر هنرمندان بزرگ موسیقی هم بهره ببرد.

تولد استاد ایرج بود و درواقع فرصتی پیش آمد بعد از انقلاب و بعد مدت‌ها با هنرمندان قدیمی دیداری داشته باشیم، آن روز استاد وحدت و زنده‌یاد فردین هم حضور داشتند. آقای فردین به اجرای برنامه پرداختند و برای همه ما جالب بود که آقای فردین در آواز خواندن چه صدای زیبایی دارند. وقتی آوازخوانی ایشان به اتمام رسید و پرده به کنار رفت متوجه شدیم آقای ایرج در پشت پرده هستند و این از هنر والای ایشان بود.

جهاندار همچنین به ذکر خاطره‌ای از استاد وحدت و استاد ایرج پرداخت و گفت: تولد استاد ایرج بود و درواقع فرصتی پیش آمد بعد از انقلاب و بعد مدت‌ها با هنرمندان قدیمی دیداری داشته باشیم، آن روز استاد وحدت و زنده‌یاد فردین هم حضور داشتند. آقای فردین به اجرای برنامه پرداختند و برای همه ما جالب بود که آقای فردین در آواز خواندن چه صدای زیبایی دارند. وقتی آوازخوانی ایشان به اتمام رسید و پرده به کنار رفت متوجه شدیم آقای ایرج در پشت پرده هستند و این از هنر والای ایشان بود. او سپس به اجرای قطعاتی از موسیقی آوازی ایران با همراهی شماری از افراد گروه موسیقی آوای ایرج با نوازندگی محمدرضا محمدی (قانون)، یعقوب نوروزی (عود)، امیر حوتیان (پیانو)، علی مهابادی (تنبک) و به سرپرستی و رهبری امیر فیروز بخت پرداخت.

در ادامه برنامه با حضور سالار عقیلی، نصرت‌الله وحدت، محمد معتمدی، پری ملکی، احسان خواجه امیری و مدیرمسئول روزنامه ایران، محمد جبارزاده از سوی سازمان علوم و فنون (وابسته به وزارت علوم) به‌پاس بیش از نیم‌قرن فعالیت هنری ایرج خواجه امیری در عرصه موسیقی آوازی، دکترای افتخاری موسیقی، گرایش آواز را به این هنرمند اهدا کرد.

افتخار موسیقی ایران

نصرت‌الله وحدت دیگر میهمان این برنامه نیز در سخنانی گفت: ایرج عزیز همه ما است و به این هنرمند بزرگ افتخار می‌کنم. وقتی برای نخستین بار ایرج در یک فیلم آواز خواند لیپ سینک آن را من انجام دادم، البته آن روزها صدابرداری در سر صحنه وجود نداشت و باید حتماً در اتاق صدا‌برداری کنار هم می‌نشستیم و با توجه به تصویر حرف‌هایمان را می‌گفتیم. ایرج با همان درجه‌هایی که روی شانه‌هایش بود در کنار من نشست و نخستین بار این آهنگ را خواند و من این افتخار را هیچ‌گاه فراموش نخواهم کرد.

وحدت در بخش پایانی صحبت‌های خود با ابراز خوشحالی از حضور در محفلی دوستانه و دیدار با یاران قدیمی خود بیان کرد: بسیار خوشحال هستم که امشب به روزنامه ایران آمده‌ام، خوشحالم که در خانه خودم هستم، من ایران را دوست دارم و همه ما ایران را دوست داریم. پس از سخنان نصرت‌الله وحدت، ایرج خواجه امیری در سخنانی کوتاه گفت: کلاس دوازدهم بودم و در دبیرستان نظام تحصیل می‌کردم آن زمان (سال 1332) برای نخستین بار آوازی روی فیلم «بلبل مزرعه»ساخته زنده‌یاد مجید محسنی خواندم و این شروعی برای کار من بود.

در ادامه این هنرمند بخشی از این قطعه آوازی را برای حاضران در سالن اجرا کرد. پری ملکی خواننده و مدرس موسیقی ایران نیز گفت: همه ما شاگرد استادانی چون ایرج، گلپا و دیگر قدمای بزرگ موسیقی هستیم و می‌خواهم بگویم استاد ایرج خواجه امیری سهم و نقش بزرگی در موسیقی ما داشته‌اند و در یک دوران بزرگ تمام مردم را به موسیقی علاقه‌مند کردند و موسیقی را شناساندند.

سالار عقیلی دیگر خواننده موسیقی ایرانی هم به‌عنوان آخرین سخنران ضمن تبریک تولد استاد خواجه امیری در سخنانی گفت: وقتی آواز را شروع کردم آرزو داشتم تا سن 65-60 سالگی بتوانم صدایم را حفظ کنم و بخوانم و وقتی امشب آواز خواندن استاد را دیدم بسیار لذت بردم.

به عقیده من در تاریخ موسیقی و هنر فقط تعداد معدودی از هنرمندان و چهره‌های بزرگ موسیقی بدون تکرار خواهند بود و استاد ایرج از این دسته‌اند.

به عقیده من در تاریخ موسیقی و هنر فقط تعداد معدودی از هنرمندان و چهره‌های بزرگ موسیقی بدون تکرار خواهند بود و استاد ایرج از این دسته‌اند. مفاخری در کشور ما هستند که شاید خیلی به‌ندرت یا سالیان سال زمان خواهد برد که تکرار شوند، امیدوارم سال‌های سال در کنار استاد ایرج باشیم و جشن تولدهای بسیاری را با حضور ایشان برگزار کنیم. در این مراسم قطعه «تولد مبارک» با نوازندگی پیانوی احسان خواجه امیری اجرا شد و استاد ایرج ضمن تشکر از برگزاری این مراسم و دوستانی که حضور داشتند کیک تولد 85 سالگی خود را فوت کرد،در پایان مراسم استاد ایرج خواجه امیری به همراه گروه آوای ایرج قطعه خاطره‌انگیز پرنده را اجرا کرد.

خانم فرزانه همسر استاد (مادر احسان خواجه امیری) شاهین فرهت، اسرافیل شیرچی،فاضل جمشیدی، حریر شریعت زاده، فرشید نوابی ،امیر فیروز بخت و علیرضا میر علی‌نقی از دیگر میهمانان این مراسم بودند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه