ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۹ - ۱۲ دی ۱۳۹۶
کیهان کلهر به کنسرت گروه «لیان» آمد

بوشهر و نابغه‌هایش ...

کنسرت گروه لیان با بخش‌های متنوع و پرشور طی دو شب در تالار وحدت روی صحنه رفت؛ درحالی‌که دوستداران موسیقی با مشکلات زیادی برای رسیدن و ورود به تالار وحدت روبه‌رو بودند، این اجرا شامگاه 10 و 11 دی‌ماه با محتوا و تنوع جالب‌توجهی برگزار شد.
بوشهر و نابغه‌هایش ...به گزارش ریتم نو، محسن شریفیان در ابتدای این کنسرت رو به حاضرین گفت: خوش‌آمدید به کنسرت گروه لیان. موسیقی بوشهر سرشار از زندگی و ریتم است و خوشحالیم در قلب ایران، می‌توانیم آوا و ضربان موسیقی جنوب را برای شما اجرا کنیم.
قطعات شاد لیان یکی پس از دیگری در سالن اجرا شد و شور و هیجان حاضرین در تالار وحدت لحظه‌به‌لحظه و با پیش رفتن برنامه بیشتر و بیشتر شد. 
کنسرت گروه لیان برای اولین پذیرای اجرای ویژه رقص آئینی از سوی گروهی شش نفره به سرپرستی علی اولیانژاد بود که در بخش‌های مختلف برنامه ا اجرای حرکات آئینی هیجان برنامه را چند برابر کرده بودند. 
محسن شریفیان در اواسط برنامه‌اش و پس از استقبال حاضرین در سالن از حضور و اجرای رقص آئینی این گروه روی صحنه گفت: «لیان همیشه خط‌شکن بوده و سعی داشته بهترین‌ها را برای مخاطبش در نظر بگیرد. این حرکات ریشه در آئین‌‌ها و فرهنگ جنوب دارد و هرکدام از آن‌ها تفسیری از زندگی اهالی و مردم جنوب است. امشب برای اولین بار این بخش از برنامه به اجرای لیان اضافه‌شده و خوشحالیم که از این بخش استقبال کردید. 
بوشهر و نابغه‌هایش ...
در ادامه و پس از اضافه شدن «زانیار حسامی» (نوازنده دف) به گروه، شریفیان گفت: «در ماه‌های گذشته زلزله تلخ و اتفاقات ناگوار کرمانشاه همه ما را غمگین کرد. در همان ایام بود که ما قطعه‌ای برگرفته از موسیقی کُردی را ساختیم و امشب برای احترام به همه هم‌وطنانمان در حضور یکی از بزرگ‌ترین موزیسین‌های کُرد، که افتخار میزبانی از ایشان را داریم، این اثر را اجرا می‌کنیم.»
این قطعه شاد که تلفیقی از موسیقی کُردی و جنوبی بود، با استقبال ویژه حاضرین همراه شد و حضور و اجرای حرکات آئینی و رقص کُردی از سوی گروه، لحظات جالب‌توجهی را در تالار وحدت باعث شد.
محسن شریفیان پس‌ازاین قطعه با معرفی «کیهان کلهر» که از او به‌عنوان یکی از مشاهیر موسیقی ایران در جهان یادکرد، به سمت کیهان کلهر رفت و همه حضار با دیدن این صحنه به‌صورت ایستاده به  تشویق دو چهره مهم موسیقی این روزها ایران پرداختند. 
شریفیان در ادامه با دعوت از گروه «ساحل مکران» که ازجمله گروه‌های فعال در بلوچستان هستند، اجرایی مشترک با اعضای این گروه را در بخش بعدی برنامه‌اش تجربه کرد و سپس گفت: «در ماه‌های گذشته به مناطقی از استان سیستان و بلوچستان سفر کردیم و در حمایت از نوازنده‌ها و هنرمندان این منطقه محروم، برنامه‌هایی را برگزار کردیم. همین‌جا لازم است از صندوق اعتباری هنر و مدیرعامل این مجموعه جناب آقای سید حسین سیدزاده تشکری جانانه داشته باشم که با حمایت از این گروه‌ها، زمینه‌ساز اشاعه فرهنگ موسیقی و هنر این بخش از ایران شده‌اند.
شريفيان پس از اجراى قطعات مختلف موسيقى دريانوردان خواستار آزادى ماهيگيران زندان شده در كشورهاى خلیج‌فارس شد.
ماهيگيرانى كه براى امرارمعاش خود دل به دریازده بودند.
شریفیان دراین‌باره گفت: درخواستی از وزارت امور خارجه دارم امیدوارم برای آزادی صیادان و ماهیگیران ایرانی که برای امرارمعاش تلاش می‌کنند ولی به‌اشتباه از سوی برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس بازداشت‌شده‌اند، تلاش کند. در سفری که به جنوب ایران داشتم بارها و بارها از من خواستند نسبت به این موضوع اطلاع‌رسانی کنم و فقط تنها تریبون من همین کنسرت است و امیدوارم مسئولین دراین‌باره اقدامات دیپلماتیک را انجام دهند.
بوشهر و نابغه‌هایش ...
«خیام خوانی» که همیشه از بخش‌های پرطرفدار کنسرت لیان بوده، اجرا شد و پس از اتمام این بخش محسن شریفیان گفت: همواره منتقد سیاست‌های صداوسیما بوده و هستم ولی همیشه و در تمام مراحل زندگی خود سعی کرده‌ام خارج از نگاه شخصی و بر اساس واقعیات سخن بگویم. یکی از هنرمندان مهم تلویزیون که نقش بزرگی را در معرفی موسیقی بوشهر از طریق عروسک محبوب جناب خان در کل ایران داشت امشب مهمان ماست و خوشحال‌تر خواهیم شد که محمد بحرانی و جناب خان هر چه زودتر به تلویزیون بازگردند. 
محمد بحرانی با تشویق شدید حضار نسبت به اعضای گروه لیان ادای احترام کرد و سپس با تعظیم در برابر مردم، از اظهار لطف مردم تقدیر نمود.
در بخش دیگری از برنامه نیز «مموش» کودک آبادانی که در کنسرت‌های قبلی شریفیان روی آمده بود و شریفیان از بیماری او خبر داده بود، بار دیگر روی صحنه آمد و به اجرای برنامه پرداخت و سرپرست لیان رو به حضار گفت: به لطف حرکت انسان دوستانه یکی از بازیگران سرشناس ایرانی که من اجازه ندارم اسمشان را بگویم، مموش همه مراحل درمانی خود را طی کرده و توانست سلامتی خود را بازیابد و خوشحالیم که امروز بازهم در کنار ماست.
داریوش فرضیایی، سیاوش خیرابی، حسین ماهینی، مهدی قائدی و... از دیگر مهمانان حاضر در این کنسرت بودند. 
محسن شریفیان در بخش دیگری از صحبت‌هایش نیز گفت: هماهنگ کردن این همه گروه محلی و ترتیب دادن این محتوای رنگارنگ برای این کنسرت، فقط و فقط در جهت معرفی گنج‌های موسیقی نواحی در ایران به مخاطبان بود. کار بسیار سختی را مدیریت کردیم و از زحمات همه بچه‌ها ممنونم.
اوکلو فرامرزی، آکا صفوی، امین سلیمیان، مرتضی پالیزدان، حمید اکبری، حسين كاوه خو، حمزه مقدم، مرتی عزیززاده و... نوازنده‌های گروه لیان را تشکیل می‌دادند. 
این کنسرت به همت موسسه «کامیاب بهاران» و تهیه‌کنندگی «علی حق‌شناس» در تالار وحدت روی صحنه رفت و یکی از بهترین اجراهای لیان در چند سال اخیر لقب گرفت.

منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه