ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۱ - ۰۹ دی ۱۳۹۶
اهورا ایمان در برنامه ساعت بیست‌وپنج:

«مرو ای دوست» را به یاد زلزله بم با اشک سرودم/ ایرج بسطامی زاده فرهنگ بم بود

برنامه ساعت بیست‌وپنج این هفته با حضور اهورا ایمان ترانه‌سرای موفق کشورمان و یاد و خاطره‌ ایرج بسطامی خواننده گران‌قدر که در زلزله ناگوار بم به دیار حق شتافت به روی آنتن شبکه 5 سیما رفت.

«مرو ای دوست» را به یاد زلزله بم با اشک سرودم/ ایرج بسطامی زاده فرهنگ بم بودبه گزارش ریتم نو، در ابتدای برنامه این هفته ساعت 25، همچون روال همیشه اخبار موسیقی به سمع و نظر بینندگان رسید و سپس گفت‌وگو ویژه با سامان احتشامی، آهنگساز و پبانیست بنام کشور که بخشی از این برنامه بود. در ادامه گفت‌وگویی با حسین پرنیا، نوازنده و آهنگساز را شاهد بودیم که درباره همکاری‌های خود با زنده‌یاد ایرج بسطامی و شخصیت و منش این هنرمند سخن گفت.

با ورود اهورا ایمان مهمان برنامه، بخش گفت‌وگوی زنده برنامه آغاز شد. این ترانه‌سرای اهل بم گفت‌وگوی خود را با تسلای خاطر زلزله‌زدگان بم و ادای احترام نسبت به ایرج بسطامی آغاز کرد.

ایرج بسطامی زاده فرهنگ بم بود

وی در خصوص ایرج بسطامی گفت: ایرج بسطامی زاده فرهنگ بم بود و بم زادگاه هنرمندان زیادی بوده است. این محیط بالقوه فرد را به سمت هنر هل می‌دهد. زنده‌یاد یدالله بسطامی عموی ایرج بسطامی نوازنده تار بود و ایرج از خانواده هنرمندی بود و توسط اساتید موسیقی استعداد او کشف شد. در طول سال‌ها، رشد و شکوفایی این خواننده بیشتر شد، از کسی که چپ خوان بود رسید به جایی که بم خوان شد و متأسفانه درزمانی که در حال نوشتن تصنیفی برای ایشان بودم زلزله ناگوار بم اتفاق افتاد.

بعد از صحبت‌های مهمان برنامه مستند نریشنی از ایرج بسطامی پخش شد و در ادامه اهورا ایمان به بیان خاطره‌ای از ایرج بسطامی پرداخت: دریکی از سفرها به بم در منزل پدر همسرم بودم که زنده‌یاد ایرج بسطامی با من تماس گرفت و صحبت از بم خواندن کرد و در پشت تلفن شروع به خواندن کرد و همه خانواده دور من جمع شدند تا این آهنگ را گوش کنند و این آخرین آهنگ از ایرج بود که شنیدم و بعدازآن زلزله بم اتفاق افتاد. اولین کسی که بعد از خانواده سراغش را گرفتم ایرج بود.

بم تنها ایرج بسطامی را از دست نداد

امیرحسین مدرس در ادامه از اهورا ایمان پرسید اوضاع فرهنگی هنری بم در حال حاضر چگونه است وی در پاسخ به این پرسش گفت: به‌تازگی در بم بودم و در شب یلدا مراسم رونمایی به مناسبت کتاب جدیدم برگزار شد و حال مردم بهتر بود. در طی سال‌ها بعد از بم کمتر به بم می‌رفتم زیرا شهر نه یک کتابخانه داشت و نه مرکز فرهنگی ولی این روزها سالن سینما دارند و کتابخانه احداث‌شده و مردم روزنامه‌خوان و کتاب‌خوان شده‌اند و در حوزه موسیقی هم به‌تازگی شاهد اجرای کنسرت موسیقی بوده‌ایم و در ماه آینده اولین کنسرت من در بم برگزار می‌شود و انجمن خیریه‌‌ای دعوت شدم که بچه‌های بی‌سرپرست حمایت می‌کند و این کودکان بر روی استیج اجرا داشتند و آینده بم در دستان این کودکان است. بم هویت فرهنگی دارد و این هویت باید حفظ شود. انجمن شعری در این شهر با نام انجمن شعر داوود راه‌اندازی شده که این انجمن از من برای اجرای کارگاهی دعوت کرد روز اول حدود 40 نفر و روزهای بعد تعداد بیشتری مراجعه کردند و جالب این بود که در میان آن‌ها مبتدی ندیدم و همه گویا سال‌ها در زمینه شعر کار کرده بودند و جو خوبی بود و بم الان سرپا است و در سالن‌های فرهنگی آن هنرهای مختلف را می‌توان دید.

وی افزود: بم تنها ایرج بسطامی را از دست نداد بلکه بسیاری از هنرمندان و شعرا را از دست داد و اگر شهری بود که خواستگاه فرهنگی را نداشت به این زودی سرپا نمی‌ایستاد زیرا 14 سال زمان زیادی نیست و بم الگوی خوبی برای شهرهای آسیب‌دیده در زلزله می‌تواند باشد.

«مرو ای دوست» را با گریه و اشک نوشتم

در ادامه امیرحسین مدرس از اهورا ایمان درخواست کرد قصه قطعه «مرو ای دوست» را برای بینندگان بگوید؛ دی دراین‌باره گفت: مدتی از زلزله گذشته بود و دل‌ودماغ کار نداشتم و هرروز چند دوست به رفتگان اضافه می‌شد یک روز آریا عظیمی نژاد به من زنگ زد و ملودی برای من فرستاد و گفت شعری برای آن بگویم و من در حکایت زندگی مصیبت دیدگان بم شروع به نوشتن کردم و با گریه و اشک نوشتم اما کار تمام نمی‌شد زیرا آنچه می‌خواستم نمی‌شد و برای همین به بم رفتم و بی‌هیچ نکته اضافه بگویم همین‌که در هوای بم نفس کشیدم و هم‌زبان‌هایم را دیدم کار تمام شد و از همان‌جا به آریا عظیمی نژاد فرستادم و زمانی که محمد اصفهانی آن را خواند بر سر جمله اول آن یک‌شب تا صبح بیدار ماندیم. این کار معمولاً برای مناسبت‌های تلخ پخش می‌شود ولی در انتها آن حس می‌کنم فردایی روشن را نوید می‌دهد.

بعد از پخش قطعه «مرو ای دوست» اهورا ایمان در خصوص آثار خود عنوان کرد: بهترین کار ان چیزی است که مردم انتخاب می‌کنند و شاید اثری در یک‌شب نوشته می‌شود ازنظر مردم بهتر از اثری باشد که چند شب سروده شده است. اولین کارم با بابک بیات به اسم دلم گرفت ای هم‌نفس بود و این کار خاطره‌انگیز شد. همیشه تعلق عجیبی به این کاردارم بعدازآن با استاد فریدون شهبازیان آشنا شدم که معروف‌ترین آن تیتراژ سریال معصومیت ازدست‌رفته ساخته استاد میرباقری بود . مرو ای دوست سرآغاز همکاری با آریا عظیمی نژاد بود. با آریا کارهای زیادی نظیر تا ثریا، زیر هشت و سریال علی‌البدل و میم مثل مادر را انجام دادیم. سریال پری‌دخت با صدای سالار عقیلی را با آریا کارکردیم. با علیرضا کهن دیری هم کارکرده‌ام و قطعه سلام آخر هم با احسان خواجه امیری انجام داده‌ام و قبل از زلزله بم بود و تیتراژ سریال وفا را نیز با صدای محمد اصفهانی کارکردم.

خوانندگی مثل ترانه‌سرایی نیست، نیاز به امکانات زیادی دارد

وی ادامه داد: در طول همه‌سال‌ها سعی کردم در شعر صادق باشم و شعری نگویم که با خودم در تضاد باشد و در زم معشوق شعری نگفته‌ام و در هر موضوعی که شعر می‌گویم تکلیفم را با خودم مشخص کرده‌ام و در حال هم کار ترانه‌سرایی می‌کنم که آخرین آن با سهراب پورناظری و همایون شجریان بود با نام خوب شد بود که در کنسرت سی اجرا شد و در حال حاضر با علیرضا قربانی در حال همکاری هستم و موسیقی ایرانی کار می‌کنم.

بعدازاین بخش قطعاتی از آثار اهورا ایمان پخش شد و بعدازآن امیرحسین مدرس از تجربه خوانندگی از این هنرمند سؤال کرد. وی گفت: در طی سال‌ها جدی‌تر از سال 96 نبوده‌ام، خوانندگی مثل ترانه‌سرایی نیست که تنها به قلم و کاغذ نیاز داشته باشد، نیاز به امکانات زیادی دارد؛ هم به لحاظ مالی و هم ملودی و پخش . من آن‌قدر توان مدیریت تمام این‌ها را نداشته‌ام اما این روزها خوشبختانه تمام توانم را در این راه گذاشته‌ام کما اینکه ترانه‌سرایی را برای دوستانی خاص انجام می‌دهم .

دشتی خوانی در مردم بم جایگاه خاصی دارد

بعد از گزیده آثاری که اهورا ایمان خواننده آن‌ها است در پاسخ به این پرسش امیرحسین مدرس که اساساً در بم کدام مقام‌ها و آوازهای موسیقی رایج است اظهار داشت: به‌تازگی در فیلم نرگس آبیار صدای بانوی بم دشتسنایی گرمی می‌خوانند این بانو در زلزله بم شش فرزند خود را ازدست‌داده است؛ ایرج هم دشتی گرمی می‌خواند و این‌گونه به نظر می‌رسد دشتی خوانی در مردم بم جایگاه خاصی دارد که پنجه در طبیعت سخت محیط زندگی آن‌ها دارد.

وی افزود: فایز خوانی دشتی در این منطقه رایج است و ایرج هم آثاری این‌چنینی دارد. دوبیتی‌های زیبایی ایرج در این زمینه دارد . در کتاب فولکلور بم ریشه در این سبک دارد. از اشعار باباطاهر زیاد در آثار بم استفاده می‌شود.

کتاب تئوری ترانه تا قبل عید به چاپ می‌رسد

در اینجا گزارشی از رونمایی آلبوم وحید تاج و حمید متبسم و گفت‌وگو با این دو هنرمند، که البته حمید متبسم صحبت‌هایی در مورد زنده‌یاد ایرج بسطامی داشت؛ اهورا ایمان در خصوص برنامه‌های آینده خود گفت: برنامه‌های زیادی داریم و کتاب تئوری ترانه از من تا قبل عید به چاپ می‌رسد و انتشار کارهای جدیدم نیز پخش می‌شود و از هفته آینده سینگل ترک‌های من پخش می‌شود و به امید خدا کنسرت‌های جدیدی در دست اجرا داریم که آغاز آن از شهرستان بم است و به‌صورت تور در شهرهای دیگری اجرا می‌شود.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه