ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۰۹:۴۳ - ۰۵ دی ۱۳۹۶

«جز من» نخستین اثر گروه «گام» با شعری از شفیعی کدکنی منتشر شد

قطعه موسیقی «جز من»، کاری از گروه «گام» به سرپرستی و آهنگسازی «هادی رحمانی» و آواز «پویان راد»، منتشر و در دسترس مخاطبین قرار گرفت.

«جز من» نخستین اثر گروه «گام» با شعری از شفیعی کدکنی منتشر شدبه گزارش ریتم نو، تک آهنگ جز من ساخته هادی رحمانی سرپرست، آهنگساز و پیانیست گروه موسیقی «گام»، به‌عنوان نخستین اثر رسمی از این گروه، در دسترس مخاطبان قرارگرفته که این قطعه بر روی سروده‌ای از «محمدرضا شفیعی کدکنی»، به اجرا درآمده است.

در این اثر، رضا میرزایی (عود)، جابر صالحی (تار-دیوان)، سید عرفان حسینی (کمانچه)، علیرضا مهدی زاده (ساکسفون)، آناهیتا ایزدی پارسا (ویولن‌سل)، میلاد قریشی (پرکاشن)، علیرضا دریایی (ویولن آلتو)، مصباح قمصری (گیتار باس)، با رحمانی همکاری داشته و آواز «پویان راد» را همراهی کرده‌اند.

گروه موسیقی «گام» به سرپرستی و آهنگسازی هادی رحمانی، در زمستان سال ۹۲ با هم‌نوازی‌های بداهه‌ پردازانه‌ی چهار تن از اعضا شکل گرفت و در ادامه با نوشتن و تنظیم قطعات جدید برای آنسامبلِ بزرگ‌تر و پیوستن پنج نوازنده‌ی دیگر، فعالیت‌ها جدی‌تر و بیش‌ازپیش ادامه پیدا کرد. در ساخت قطعات گروه، آهنگساز سعی دررسیدن به زبان موسیقایی جدیدی داشته که از هم‌نشینی، آمیختگی و تأثیر متقابل مشخصه‌های موسیقی ایرانی و غیر ایرانی - اعم از مُد (مقام موسیقایی)، فرم، ریتم، سازبندی و شیوه‌ی برخورد با کلام در پیوند شعر و موسیقی حاصل می‌شود. وکالِ قطعات بسیار به آواز موسیقی ایرانی نزدیک است ولی در برخی تکنیک‌ها چه در آهنگسازی برای آن و چه در بیان شخصی خواننده از مشخصه‌هایی غیر از آنچه در آواز به‌اصطلاح سنتی مرسوم است استفاده‌شده. در جریان بسط و گسترش قطعات از مد گردی‌های آزادانه‌تر و غیرمعمول در موسیقی کلاسیک ایران و پیچیدگی‌های ریتمیک استفاده‌شده که اجرای قطعات را برای نوازندگان و به‌خصوص خواننده دشوار می‌کند؛ اما علی‌رغم تمام پیچیدگی‌ها، قطعات بامهارت بالای نوازندگان و خواننده به‌خوبی اجراشده‌اند. از دیگر ویژگی‌های قطعات این گروه می‌توان به بیان مینیمال که در لایه‌های زیرین ساختار تمام قطعات وجود دارد، اشاره کرد.

رحمانی درباره فعالیت‌های آتی گروه خود، عنوان کرد: «هم‌اکنون گروه ما، پس از ضبط قطعات در حال انجام مراحل نهایی برای انتشار نخستین آلبوم خود با عنوان «هنگام درنگ» است که متشکل از ده قطعه است. همچنین ازجمله برنامه‌های آتی، لازم می‌دانم به اجرا در بخش موسیقی تلفیقی سی و سومین «جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر» در تاریخ ۲۶ دی‌ماه در «برج آزادی»، اشاره‌کنم.»

در ادامه می‌توانید قطعه «جز من» را از اینجا بشنوید و یا در صورت تمایل دانلود نمایید.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه