ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۶۷۵۵
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۲ - ۰۸ آذر ۱۳۹۶
گفت‌وگو با تهیه‌کننده موسیقی در زمینه كنسرت

مجید فلاحپور: مردم طرفدار موسیقی مصرفی‌اند

مجید فلاحپور از معدود تهیه‌کنندگانی است که دل به موسیقی سنتی و محلى سپرده است و از مزایای مالی موسیقی پاپ و برگزاری کنسرت در این حوزه چشم پوشیده است.

مجید فلاحپور: مردم طرفدار موسیقی مصرفی‌اندوی تاکنون موفق به برگزاری کنسرت‌های متعددی در زمینه موسیقی سنتی و محلى در جای‌جای مختلف ایران شده است و تصمیم دارد این کنسرت‌ها را به‌مرور در سرتاسر دنیا نیز به تماشا بگذارد.

*همه شما را به‌عنوان تهیه‌کننده موسیقی سنتی می‌شناسند اما گویا قرار است در زمینه موسیقی پاپ نیز فعالیت‌هایی در حوزه کنسرت داشته باشید.

بله! خوشبختانه من محدودیتی برای انواع موسیقی و دسته‌بندی‌های آن ندارم. اما ازآنجاکه از دیرباز با موسیقی سنتی آشنا هستم و سال‌هاست به‌عنوان صدابردار موسيقى نيز با اين گروه‌ها کارکرده‌ام این موسیقی را دوست دارم و برای احیا و اعتلای آن هر کاری می‌کنم. موسیقی سنتی موسیقی اصیل کشورمان ایران است و از قدیم مردم آن را شنیده و با آن خو گرفته‌اند و درواقع این موسیقی بخشی از فرهنگ این مردم است و بخشی از وجودشان است که با آن بزرگ‌شده‌اند.

من دوست دارم این موسیقی که شخصاً به آن موسیقی خوب می‌گویم را به گوش مردم برسانم و مانع از مرگ آن شوم. مردم ما باید که این موسیقی را بشنوند به‌جای انواع موسیقی دیگر در روزمره به آن گوش کنند.

موسیقی سنتی به‌نوعی همان موسیقی بومی و ملی ایران است که از جایگاه ویژه‌ای در دنیا برخوردار است. این وظیفه خطیر ماست که آن را حفظ کنیم و درصدد اشاعه آن باشیم.

*فقط شما این رسالت خطیر و وظیفه را به عهده‌دارید؟

نه من بلکه همه‌کسانی که دست‌اندرکار موسیقی هستند باید خود را موظف به انجام این رسالت خطیر بدانند. چراکه اگر قرار باشد همه تهیه‌کنندگان فقط به فکر پر کردن جیب خود باشند، تکلیف موسیقی‌های فاخر چه می‌شود؟

*فقط موسیقی سنتی را موسیقی فاخر می‌دانید؟

نه هر نوع موسیقی می‌تواند فاخر باشد ولی تجربه نشان داده که اغلب کسانی که می‌خواهند در حوزه موسیقی سرمایه‌گذاری کنند، به دنبال موسیقی‌های پاپ هستند که مخاطبان زیادی دارند.

*مگر کسب درآمد از موسیقی بد است؟

نه اصلاً بد نیست . چه‌بسا که این کار می‌تواند به صنعت موسیقی در کشور کمک کند ولی این‌که همه‌اش فکر و ذکرمان این باشد تا از کنسرتی که می‌گذاریم صرفاً پول دربیاوریم، کار شایسته‌ای نیست! یک تهیه‌کننده قبل از اینکه به فکر معیشت و کسب درآمد از موسیقی باشد، باید جنبه هنری آن را در نظر بگیرد و به این فکر کند که موسیقی ذاتاً یک هنر است. اگر آن را هنر ببیند کمتر به دامن کسب درآمد می‌زند و بیشتر به جنبه هنری آن فکر می‌کند و درصدد رشد و ارتقا و اعتلای آن است.

*اما امروزه فضای جامعه به این سمت گرایش ندارد و بیشتر موسیقی‌های پاپ را دنبال می‌کند.

بله متأسفانه همین‌طور است .

*ولی رسانه‌ها همگی در خدمت موسیقی سنتی و ملی بوده و هستند. پس چطور چنین حرفی می‌زنید؟

شاید یک‌زمان چنین بود و این موسیقی مدام در حال پخش بود اما امروزه اصلاً این‌طور نیست! عملاً چیز دیگری است هرچند که شواهد نشان می‌دهد رسانه‌ها در اختیار این نوع از موسیقی هستند!

*درباره کنسرت‌هایتان در ایران بگویید اینکه آیا از آن‌ها استقبال می‌شود؟

واقعیتش این است که به‌اندازه کنسرت‌های پاپ نه! اما در نوع خودش استقبال می‌شود و به‌هرحال بازگشت به گذشته در همه ادوار تاریخ اتفاق می‌افتد و در این مورد هم مستثنا نیست! مردم به‌زودی به مرحله‌ای می‌رسند که فقط موسیقی این شکلی حالشان را خوب می‌کند. باید منتظر چنین روزهایی باشیم و به‌واسطه فرهنگسازی این موقعیت را فراهم کنیم!

طرفداران موسیقی سنتی تعدادشان بسیار کمتر از موسیقی پاپ است اما به همین تعداد هم می‌توان خوش‌بین بود و با آن‌ها پیش رفت و این موسیقی را به‌جایی رساند. حتی تهیه‌کنندگان نیز از موسیقی پاپ استقبال می‌کنند به جهت اینکه می‌توانند به لحاظ درآمد می‌تواند منبع مناسبی باشد.

*چرا همه به موسیقی پاپ بیشتر گرایش دارند؟

به این دلیل که همه‌جا و همیشه این موسیقی صدرنشین بوده است. همه این موسیقی را دوست دارند دلیل دیگر نیز این است که آن‌قدر که به موسیقی پاپ پرداخته می‌شود و آن را تبلیغ می‌کنند، به موسیقی سنتی بها نمی‌دهند.

اگر بشود به موسیقی سنتی بیشتر بها داد و به تبلیغ بیشتر آن پرداخت، ناخودآگاه مردم نیز به آن علاقه نشان می‌دهند. باید فضای شنیده شدن این موسیقی در جامعه را هموار کرد.

*برای اینکه از موسیقی سنتی هم مانند پاپ استقبال شود چه راهی پیشنهاد می‌کنید؟

این موسیقی نیز مانند پاپ موردتوجه مسولان واقع شود، به آن بها بدهند و برایش ارزش قائل شوند. کاری کنند که کسانی که در این عرصه گام برداشته‌اند، منبع مالی خوبی برایشان باشد تا بتوانند از همین طریق امرارمعاش کنند نه اینکه برای امرارمعاش کسانی که در این ژانر فعالیت می‌کنند، مجبور باشند موسیقی پاپ را انتخاب کنند و به‌مرور به سمت آن کشیده شوند.

*فکر می‌کنید اتفاقات خوبی برای این موسیقی در ایران بیفتد؟

واقعیت این است که گروه‌های بسیاری دارند در این زمینه فعالیت می‌کنند اما همه آن‌ها گروه‌های موفقی نیستند. همین‌ها هم اگر بهشان رسیدگی نشود، معلوم نیست تکلیفشان چه می‌شود! بنابراین نمی‌توان منتظر آینده و چشم‌انداز خوب برای این موسیقی بود. ما که داریم تلاشمان را می‌کنیم تا اتفاقات خوبی برای این موسیقی بیفتد.


منبع: ریتم نو
برچسب ها: مجید فلاحپور
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه