ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۳:۱۱ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۶

نغمه‌های اصیلِ ایرانیِ وفادار بازخوانی شد

جاودانه‌های استاد مجید وفادار با صدای مجید حسین خانی و همخوانی پوراندخت وفادار با همراهی ارکستر «نیایش» به رهبری احمد مقدسی زاده به همت شرکت شیناتک (گروه هنری موزاوی) روی صحنه آمد.

نغمه‌های اصیلِ ایرانیِ وفادار بازخوانی شدبه گزارش ریتم نو اعضای ارکستر «نیایش» که متشکل از گروه زهی‌ها شامل ویُلن، ویولا، ویلن‌سل و کُنترباس و بادی‌ها شامل فلوت و کلارینت، دو نوازندۀ هارپ که همخوان ارکستر هم بودند، پیانو و نوازندگان سازهای ایرانی شامل تار و تمبک با تشویق حاضرین روی صحنه حاضر شدند. سپس خوانندۀ ارکستر مجید حسین‌خانی، از شاگردان زنده‌یاد ایرج بسطامی و استاد علی‌اصغر شاه زیدی، و در آخر رهبر جوانِ ارکستر، احمد مقدسی زاده روی صحنه آمدند تا اولین آهنگ زنده‌یاد استاد مجید وفادار را اجرا کنند.

در بخش اول، ارکستر قطعۀ «محفل هستی» با شعر معینی کرمانشاهی که پیش‌ازاین با صدای داریوش رفیعی اجراشده بود به زیبایی توسط مجید حسین خانی اجرا شد که با تشویق حاضرین روبه‌رو شد. در قطعۀ دوم، رهبر ارکستر به پشت‌صحنه رفت و همخوانِ ارکستر، پوراندخت وفادار، برادرزادۀ زنده‌یاد مجید وفادار را روی صحنه آورد تا قطعۀ «آشنا» با شعر بیژن ترقی اجرا شود. با حضور پوراندخت وفادار روی صحنه، حاضرین به احترام او بلند شدند و ایستاده به تشویق او پرداختند. گفتنی است پوراندخت وفادار (بانو فیروزه) پس از شصت سال بار دیگر روی صحنه حاضر می‌شد تا آثار عموی خود را با تنظیم احمد مقدسی زاده اجرا کند. با شروع اجرای این قطعه و به گوش رسیدن صدای پوراندخت وفادار حاضرین بار دیگر او را تشویق کردند.

قطعۀ سوم «زلف پریشان» با صدای مجید حسین‌خانی اجرا شد و قطعۀ بعدی «راز و نیاز» با همخوانی پوراندخت وفادار بازخوانی شد که تشویق حاضرین را در برداشت.

در ادامه سازوآوازی با همراهی پیانوی محمدرضا امیرقاسمی در آواز بیات اصفهان اجرا شد. این سازوآواز ابتدا در مایۀ درآمد اصفهان و سپس در گوشۀ بیات راجه به زیبایی خوانده شد و برای پایان‌بخش قسمت اولِ کنسرت گروه قطعۀ «خنده» با کلام اسماعیل نواب صفا با همخوانی پوراندخت وفادار را اجرا کردند و بخش اول با تشویق حاضرین به پایان رسید.

پس از یک ربع آنتراکت، دکتر علیرضا امینی روی صحنه آمد و از استادان حاضر، مهمانان در سالن و متولیان فرهنگی که برای دیدن این اجرا آمده بودند تقدیر و تشکر کرد.

پس از سخنرانی امینی، ارکستر بار دیگر روی صحنه آمد تا قطعۀ «خاکستر من» با کلام اسماعیل نواب صفا اجرا شود. در قطعۀ دوم، نوازندۀ پیانو، محمدرضا امیرقاسمی رو به حاضرین گفت: «قطعۀ بعدی "عاشقم من" است که با همخوانی بانو پوراندخت وفادار اجرا خواهد شد و من اجرای پیانوی این اثر را به همسرم تقدیم می‌کنم. امیدوارم موردپسندتان واقع شود».

قطعۀ «عاشقم من» که یکی از آهنگ‌های محبوب موسیقی اصیل ایرانی است در آواز بیات اصفهان ساخته‌شده و شعر آن از رهی معیری است. در ادامه قطعه‌های «دل خون»، «رفتم از یادت» اجرا شد و نوبت به سازوآواز در بخش دوم رسید.

مجید حسین‌خانی در این بخش آوازی در دستگاه شور با همراهی تار رضا موسوی‌زاده خواند و فضا را برای اجرای قطعۀ بعدی «خوابی بود و خیالی» که در دستگاه شور آهنگسازی شده است آماده کرد. قطعۀ پایانی نیز یکی دیگر از محبوب‌ترین ترانه‌های مجید وفادار بود بانام «شب‌های تهران» با شعری از کریم فکور که با همخوانی پوراندخت وفادار به زیبایی اجرا شد و تشویق حاضرین را دربر داشت.

با اجرای قطعۀ شب‌های تهران کنسرت به پایان رسید، اما حاضرین همچنان در سالن ماندند تا بار دیگر پوراندخت وفادار و مجید حسین‌خانی با همراهی پیانوی محمدرضا قاسمی قطعۀ «عاشقم من» را به‌عنوان قطعۀ «بیز» اجرا کنند. پس از اتمام این قطعه پوراندخت وفادار به حاضرین گفت من پس از شصت سال روی صحنه آمدم و در این شصت سال هرگز روی صحنه آواز نخوانده‌ام. امیدوارم موردپسندتان واقع‌شده باشد.

این کنسرت به همت شرکت شیناتک (گروه هنری موزاوی) روی صحنه آمد و این فرصت به علاقه‌مندان به موسیقی ایرانی داده شد تا یک‌بار دیگر خاطرات شنیداری خود از آثار زنده‌یاد مجید وفادار را با همخوانی برادرزادۀ او پوراندخت وفادار مرور کنند.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه