ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۶۳۵۶
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۱ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۶

بل کانتو برای بار دیگر آثار جوزپه وردی را به صحنه برد

کنسرت گروه کر بل کانتو شب گذشته چهاردهم شهریورماه با اجرای آثاری از آهنگساز شهیر ایتالیایی جوزپه وردی همچون اپرا مکبث و اپرا نیروی سرنوشت در تالار وحدت برگزار شد.

بل کانتو برای بار دیگر آثار جوزپه وردی را به صحنه بردبه گزارش ریتم نو خوانندگان آواز زیبا در کر بزرگ بل کانتو به رهبری نیما پناهی ها برای بار دیگر میزبان مخاطبان خود در تالار وحدت بودند و اجرایی دیگر از آثار بزرگ اپراهای ایتالیایی را به صحنه بردند. این گروه در این سال‌ها آثار بسیاری از اپراهای ایتالیایی را به اجرا گذاشته‌اند که در میان آن‌ها آثار آهنگساز برجسته جوزپه وردی سهم بیشتری داشته است. اپراهایی چون نابوکو، لا تراویاتا، دون کارلو، ارنانی و ریگولتو، در اجراهای قبلی بل کانتو به اجرا درآمده‌ی تأثیرگذار و خاطره ساز بوده‌اند و همواره مورد استقبال مخاطبان خود قرار گرفتند در اجرای شب گذشته این گروه دو اپرای دیگر از جوزپه وردی به اجرا درآمد که هر دو این اپراها در شمار برجسته‌ترین شاهکارهای تاریخ اپرا هستند. یکی اپرای مکبث برگرفته از تراژدی مکبث اثر ویلیام شکسپیر و دیگری اپرای نیروی سرنوشت (لا فورتسا دل دستینو) که هردوی آن‌ها ساخته جوزپه وردی بر روی لیبرتوی (اپرانامه) فرانچسکو ماریا پیاوه بوده و در کنسرت شب گذشته نیز بل کانتو به‌خوبی از پس اجرای آن برآمد.

بل کانتو برای بار دیگر آثار جوزپه وردی را به صحنه برد

گروه با ترکیبی از خوانندگان سوپرانو، آلتو، تنور و باس و نوازندگانی از سازهایی پیانو، فلوت، ابوا، ویولن، ویولا، ویولن‌سل، کنترباس و سولیست تنور بر روی سن حاضر شدند. بهنام ابوالقاسم پیانیست، امین عطایی کنسرت مایستر، شقایق صادقیان نوازنده فلوت، نازنین احمدزاده نوازنده ابوا، نوید شعبان زاده نوازنده ویولن، کاوه تسعیری نوازنده ویولا، بهرنگ معتمدی نوازنده ویولن‌سل و هادی اسماعیلی نوازندگی کنترباس را بر عهده داشتند هادی بادوام نیز سولیست تنور بود.

گروه خوانندگان بل کانتو نیز؛ در بخش سوپرانو سحر اسلامبولچی، سمانه پایا، آتنا تقوی، صهبا خلیلی امیری، شیوا سلمانی، بهشته صفاخواه، فوژان مالکی، سیما مرزبان، فرین مقدم، غزاله مهرابی، پیتا یاسری، در بخش آلتو طراوت بافزونی، فاطمه حیدری، نیوشا خالقی، طراوت سلحشوری، نگین صدق گویا، غزاله طوسی، بهار مرسلی، مرضیه مولایی، ندا نوری، در بخش تنور سعید اسماعیلی، هادی بادوام، احسان تمرآبادی، آرش فراست، آرون فرد و در بخش باس میلاد بنی کلامی، پرهام دمشقی، نیما گچ پز بودند.

بل کانتو برای بار دیگر آثار جوزپه وردی را به صحنه برد

13 قطعه به اجرا درآمد که در میان آن‌ها قطعات دشواری نیز وجود داشت. اپرای ریگولتو، اپرای ایل ترواتوره، اپرای مکبث، اپرای لا فورتسا دل دستینو، اپرای نیروی سرنوشت و ... همچون روال همیشگی بل کانتو که پایه و اساس آن اجرای اپراهای ایتالیایی است در تمام رپرتوار این کنسرت نیز حتی یک قطعه به زبان غیر ایتالیایی اجرا نشد و چوب رهبری نیما پناهی ها با اجرای هر قطعه به رقص درآمده و استقبال حاضران در سالن در پایان اجرای هر اثر و این همسرایی و همنوازی شوری برای ادامه کنسرت برمی‌انگیخت.

نیما پناهی ها پیش‌تر تاکید کرده بود؛ بل کانتو در تمام این سال‌ها نقش بسیار بزرگی در آشنایی مردم با این سبک از موسیقی ایفا کرده است و این کنسرت نیز در راستای همین هدف شبی دیگر را در تالار وحدت در زمره اجراهای پیشین خود به ثبت رسانید.

نگین صدق گویا هنرمند عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون نیز در اجرای شب گذشته بل کانتو در بخش آلتو حضور داشت که اولین حضور این هنرمند در عرصه موسیقی محسوب می شود. چهره‌های هنری که دیشب برای تماشای این کنسرت حضور پیدا کردند، از هنرمندان عرصه موسیقی، تئاتر، سینما و ادبیات کشور بودند که ازجمله رافائل میناسکانیان، رضا بابک، دکتر چراغعلی، بهزاد خداویسی، دکتر افسری، بیژن بیرنگ قابل ذکر هستند.

عکس: صمد امامی
منبع: ریتم نو
برچسب ها: بل کانتو کنسرت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه